Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: INNOWACYJNE MASZYNY I TECHNOLOGIE, ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE HYDRAULIKI SIŁOWEJ I PNEUMATYKI – OLEJE I ŚRODKI SMARNE – 2008


11–12 lutego w Szczyrku, producenci maszyn, użytkownicy i przedstawiciele nauki uczestniczyli w konferencji: „Rozwiązania w zakresie hydrauliki siłowej i pneumatyki – oleje i środki smarne – 2008”, która odbywała się w ramach czwartej edycji spotkań „Innowacyjne maszyny i technologie”.
 
Napędy i sterowania stanowią integralną część, bez której trudno wyobrazić sobie współczesne, złożone systemy maszyn. Ich możliwości zwielokrotnił rozwój elektroniki i informatyki, systemów mechatronicznych, które znajdują zastosowanie w budowaniu nowoczesnego parku maszyn, poprawiając bezpieczeństwo i obniżając koszty produkcji, podkreślili wspólnie podczas otwarcia konferencji prof. dr hab. inż. Marek Jaszczuk z Politechniki Śląskiej, Janusz Imiela Dyrektor Kompani Węglowej SA, Zygmunt Bargiel z Katowickiego Holdingu Węglowego SA i Ryszard Klencz z redakcji NiS.
 
Dwudniowe spotkanie poświęcone było osiągnięciom, nowym trendom technologicznym i propozycjom wdrożeń układów hydraulicznych i pneumatycznych do przemysłu. Przebiegało w czterech blokach tematycznych: nowe rozwiązania w hydraulice siłowej, napędy i sterowanie maszyn górniczych, środki smarne i zagadnienia inżynierii smarowania oraz rozwiązania w zakresie hydrauliki i pneumatyki. W przerwach między sesjami można było zwiedzać stoiska wystawowe z prezentowanymi komponenty hydrauliki i pneumatyki oraz materiałami traktującymi o nowych technologiach.
 
Blok poświęcony nowym rozwiązaniom w hydraulice siłowej otworzył dyrektor Kompanii Węglowej SA Janusza Imiela, który zapoznał uczestników konferencji z planami przekształceń w zakresie automatyzacji. O zastosowaniu nowoczesnego rozwiązania układu zasilania i sterowania hamulca maszyny wyciągowej w szybie „Zygmunt” KHW SA i KWK „Murcki” mówił referat firmy Elcam. O szerokim zastosowaniu nowoczesnych pomp i silników hydraulicznych w pracach rozwojowych Katedry Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej opowiedział prof. Andrzej Balawender. Interesującą prezentację układów napędowych jazdy w maszynach górniczych przedstawił Bosch Rexroth. W referacie na temat systemów elektronicznych, wspomagających proces urabiania, firma Sandvik Mining and Construction zaprezentowała rozwiązania mechatroniczne dla kombajnu. Nowoczesnym środkom smarowym i diagnostyce urządzeń górniczych poświęcony był referat przedstawiciela LOTOS Oil SA”. Zwrócił uwagę na zagadnienia doboru odpowiednich smarów i olejów do maszyn użytkowanych w szczególnie trudnych warunkach.
 
Sesję na temat napędów i sterowania w maszynach górniczych, której przewodniczył prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz. z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie otworzyła prezentacja prac badawczych i projektowych Centrum KOMAG - „Hydrauliczny układ sterowania małogabarytowego wozu wiertniczego”. Firma PRO-TECH zaprezentowała badania rozdzielaczy na zgodność z normą PN EN 1804-03 na przykładzie optymalnego rozdzielacza blokowego RBm Dn 10/DN – 12, który cechuje odpowiednia drożność kanałów spływowych. Zaś Grupa Kapitałowa PONAR-WADOWICE SA zaprezentowała propozycję współpracy w projektowaniu urządzeń hydraulicznych dla górnictwa na przykładzie KWK Makoszowy.
 
Oleje i smary decydują o trwałości węzłów konstrukcyjnych, a w konsekwencji wpływają na ich stan techniczny i niezawodność, przypomniał szef Wyższego Urzędu Górniczego i dyrektor Departamentu Energomechanicznego Józef Koczwara otwierając trzecią sesję konferencji. W referacie: „Ciecze hydrauliczne HFA” - firmy LUBRICANT, jego autor wskazał na Finitol P 87 AF, stabilnie emulgujący koncentrat o dużej zawartości olejów mineralnych. Spółka Ecol zaprezentowała serwis smarowniczy i remontowy w zakresie inżynierii smarowania i czyszczenia wodą. Prezentacja filtracji w układach ścianowych z szerokim wachlarzem smarów do różnych zastosowań, była ofertą handlową Orlen-Oil w zakresie olejów hydraulicznych. O filtracji w maszynach górniczych mówił przedstawiciel firmy HYDAC.
 
O tym, że media hydrauliczne i pneumatyczne powinny spełniać nie tylko wymagania techniczne, ale również ekologiczne mówiono podczas czwartej sesji. „Koncepcja zawieszeń hydropneumatycznych dla maszyn roboczych kołowych na bazie doświadczeń przemysłu motoryzacyjnego”to plon prac projektowych firmy DFM ZANAM-LEGMET, które były przykładem wdrażania najnowszych rozwiązań technicznych. Zaprezentowano ponadto rozwiązania wynikające z konieczności spełnienia coraz większych wymogów bezpieczeństwa i eksploatacji maszyn w trudnych warunkach wyrobisk górniczych.
 
Analiza danych statystycznych i trendów rozwojowych rynku hydrauliki i pneumatyki według danych CETOP oraz omówienie norm międzynarodowych (ISO) i europejskich (EN) dla napędów i sterowań płynowych, przygotowane przez Izbę Gospodarczą Komponentów i Technologii oraz Komitet Techniczny PKN nr 160 ds. Napędów i Sterowań Hydraulicznych, podsumowały konferencję.
 
Organizatorem dwudniowego spotkania była redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. Konferencji patronowali Politechnika Śląska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Kompania Węglowa SA, Katowicki Holding Węglowy SA, ZZM – KKOPEX GROUP, SANDVIK, Bosch Rexroth i LOTOS Oil SA.
 
Udział przedstawicieli nauki, producentów i użytkowników maszyn górniczych pozwolił zaprezentować nowe rozwiązania, wymienić doświadczenia, nawiązać współpracę oraz wykreować nowe produkty. Wszystko to, jak powiedział prof. Marek Jaszczuk o cyklicznych spotkaniach „Innowacyjne maszyny i technologie” stanowi ważny wkład w rozwój polskiego przemysłu. Dlatego piąte spotkanie z cyklu „Innowacyjne maszyny i technologie” odbędzie się w Szczyrku 26-27 lutego, za rok. Zapraszamy!

Reklama