Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: MONITORING, AUTOMATYZACJA, EKSPLOATACJA W INŻYNIERII ŚRODOWISKA – 2008


Konferencja w cyklu „Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska – 2008” stała się wydarzeniem tworzącym płaszczyznę dyskusji między naukowcami i praktykami zajmującymi się gospodarką wodno-ściekową. Patronat honorowy Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Łódź, Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Pol. Śl., Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Pol. Śl.,Instytutu Automatyki AGH podkreślał wagę tego wydarzenia.
 
przedstawicieli świata nauki i pionu technicznego wodociągów i kanalizacji tworzył ciekawy klimat dyskusji.Antoni Tokarczuk – dyrektor Izby Gospodarczej WodociągiPolskie – podkreślił potrzebę takich spotkań ze względu na inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej z wykorzystaniem środków UE. Te inwestycje wiążą się ze stosowaniem monitoringu w gospodarce wodno-ściekowej, na co zwrócił uwagę dr inż. Florian Piechurski. O dużym zainteresowaniu tymi zagadnieniami świadczyła liczna obecność gości na konferencji. W spotkaniu tym udział wzięło ok. 150 osób.
 
Inżynieria środowiska to dziedzina naukowa stosująca metody techniczne w ochronie i kształtowaniu środowiska naturalnego. Postęp techniczny i związany z tym wyższy poziom rozwoju społecznego i gospodarczego niosą ze sobą również zagrożenia związane z postępującą degradacją środowiska naturalnego. Wraz z rozwojem gospodarczym jesteśmy zmuszeni intensyfikować techniki ochrony środowiska w celu spełnienia coraz bardziej restrykcyjnych norm, zapobiegających jego dalszej degradacji, a jednocześnie dla zwiększenia higieny i standardu życia społeczności zamieszkujących tereny w niedostateczny sposób zaopatrzone w infrastrukturę komunalną, taką jak systemy wodociągowe czy kanalizacyjne. Wraz z rozwojem metod inżynierii środowiska takie obiekty, jak stacje uzdatniania wody czy oczyszczalnie ścieków, stają się coraz bardziej skomplikowane, a prawidłowa i efektywna ich eksploatacja wymaga stosowania nie tylko zaawansowanych metod technologicznych, ale także precyzyjnej i niezawodnej aparatury kontrolno-pomiarowej oraz kompleksowych systemów automatyki ułatwiających sterowanie i kontrolę zachodzących procesów. Zwiększają się także wymagania w stosunku do systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, obejmując obecnie nie tylko nowoczesne i bezpieczne materiały konstrukcyjne, energooszczędne i niezawodne przepompownie, ale także zaawansowane sposoby monitorowania i eksploatacji tych sieci. Monitorowanie sieci wodociągowej nie byłoby możliwe bez odpowiednich urządzeń, które dostarczają informacji na temat parametrów hydraulicznych sieci oraz parametrów fizykochemicznych wody. Gwałtowny rozwój technologiczny obserwowany w ostatnich czasach przyczynił się również do rozwoju urządzeń wykorzystywanych przy monitorowaniu sieci wodociągowej, zintegrowanych systemów automatyki w oczyszczalniach wody i ścieków, rozwiązaniu zagadnień technicznych dotyczących eksploatacji pompowni wodociągowych i kanalizacyjnych oraz urządzeń pomiarowych. W V edycji postanowiono przyznać nagrodę „Napędów i Sterowania” w kategorii „Produkcja czystej energii”, którą otrzymało Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Sciekowej SA w Tychach za produkcję czystej energii z biogazu. To innowacyjne rozwiązanie jest wyrazem najnowszych trendów w ochronie środowiska i produkcji czystej energii.

Podczas Konferencji można było wysłuchać następujących wystąpień: „Monitoring i jego efekty w eksploatacji systemu wodociągowego”, „Nowoczesne techniki pomiarowe w pomiarach online”, „Monitorowanie ciśnienia i jakości wody w miejskiej sieci wodociągowej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi”, „System detekcji gazów toksycznych i wybuchowych”, „Zastosowanie urządzeń pomiarowych Siemensa do monitoringu sieci wodociągowych”, „Systemy sterowania i monitoringu w gospodarce wodno-ściekowej na bazie rozwiązań firmy Schneider”, „Koncepcja wdrożenia GIS – nowoczesnego narzędzia eksploatacji sieci wod-kan w ZWiK Sp. z o.o. w Łodzi”, „Zielona energia z biogazu”, „Kompleksowa automatyzacja i monitoring oczyszczalni ścieków – przykłady wdrożeń ZEiSAP”, „Niezależne systemy
telemetrii i zdalnego sterowania”, „Systemy okablowania w układach sterowania i sygnalizacji”, „Całkowicie zintegrowana automatyka w systemach sterowania instalacjami technologicznymi”, „Monitoring i sterowanie jako element zintegrowanego systemu informatycznego TP-AQUA dla przedsiębiorstw wod-kan. Korzyści z integracji”, „Prezentacja firmy SABUR”, „System sterowania i monitoringu dla wodociągów i kanalizacji – GDF”, „Skutki błędów w projektowaniu i eksploatacji pompowni wodociągowych; możliwe usterki w pomiarze ilości wody”, „Prezentacja systemu monitoringu Hydronet firmy HYDRO-PARTNER Sp. z o.o.”, „Nowoczesne rozwiązania AUMA dla inżynierii środowiska”, „Korzyści ze stosowania nowoczesnych rozwiązań napędowych Siemens”, „Monitoring tłoczni ścieków firmy Hydro-Vacuum SA”, „CAD elektryczny do projektowania automatyki – IGE+XAO Polska Sp z o.o.”, „Przetwornice firmy Danfoss Sp. z o.o.”, „System monitoringu i sterowania SEGAP-SYNDIS”, „Dobór przekładni zębatych do napędu maszyn i urządzeń mechanicznych pracujących na rzecz inżynierii środowiska”, „Analiza wielkości przepływów nocnych w wybranych sektorach sieci wodociągowej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi”, „Wykorzystanie softstartów i simocodów w sterowaniu, uruchamianiu i nadzorze silników – Siemens”, „Nowoczesne rozwiązania firmy ABB w dziedzinie pomiaru przepływu wody”, „Energooszczędność w rozwiązaniach BELIMO”.

Antoni Tokarczuk, Dyrektor Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie”, przybliżył jej działalność. Jest to ogólnopolska organizacja samorządu gospodarczego, zrzeszająca około pięciuset przedsiębiorstw prowadzących na terenie Polski działalność gospodarczą w dziedzinie wodociągów, kanalizacji i oczyszczania ścieków, jak i przedsiębiorstw działających na rzecz tychże firm. Izba wchodzi również w relacje organizacyjne i gospodarcze z jednostkami, których cele zbieżne są z celami tej instytucji. Działalność Izba rozpoczęła w 1992 r., aktywnie uczestnicząc od tej chwili w tworzeniu przepisów prawnych dotyczących branży wod-kan, wyrażając opinie o projektach przepisów sektorowych, wykonując zlecone przez organy państwowe i samorządowe opinie, analizy, opracowania problemowe, sondaże i ekspertyzy z zakresu gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Izba współpracuje również z organizacjami i instytucjami w zakresie ochrony zasobów wodnych i podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zasobów wodnych oraz zaopatrzenia wsi w wodę. Omawiana konferencja wpisuje się w działalność Izby, która propaguje nowoczesne rozwiązania techniczne w branży poprzez tworzenie warunków dla wymiany doświadczeń pomiędzy swymi członkami. Polska, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, miała ogromne zaległości w zakresie ochrony środowiska. Dla spełnienia wymagań Unii Europejskiej w tej dziedzinie podjęty został ogromny wysiłek organizacyjny i inwestycyjny. Dokonano między innymi transpozycji do prawa polskiego wszystkich dyrektyw unijnych dotyczących ochrony środowiska oraz wdrożono akty prawne UE w tym zakresie. Isnieje szansa, dzięki planowanym przedsięwzięciom, na polepszenie jakości wód powierzchniowych, w tym zwłaszcza ujmowanych jako źródła wody do picia. Realizacja programu dostosowawczego, niejako wymuszona przez UE, przyczyni się do poprawy warunków życia polskiego społeczeństwa, do racjonalizacji wykorzystania surowców i zasobów naturalnych, lepszej ochrony ekosystemów.

Spotkanie ludzi nauki i praktyków pokazało, jak niezmiernie ważne jest organizowanie konferencji i seminariów naukowych, które obejmują szeroki zakres tematyki związanej z inżynierią środowiska. Żywe dyskusje w kuluarach świadczą z dużym zainteresowaniu tematyką spotkania. Tego typu spotkania specjalistów z różnych dziedzin techniki umożliwiają wymianę poglądów, poznanie sposobu patrzenia na poszczególne zagadnienia oraz znalezienie wspólnej płaszczyzny do dyskusji i rozwiązywania najistotniejszych problemów związanych z konkretnymi zagadnieniami inżynierii środowiska. Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” zaprasza do Szczyrku na kolejną konferencję w cyklu „Monitoring, sterowanie, eksploatacja w inżynierii środowiska – 2009” w dniach 29–30 stycznia 2009 r.

Reklama