Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W ENERGETYCE


Prezentacji nowych rozwiązań technicz­nych oraz możliwości stosowania ich w codziennej praktyce służyła 9. Konferencja Naukowo-Techniczna „Napędy – Sterowanie – Automatyka przemysłowa w energetyce”. Kolejne z cyklu dorocznych spotkań branżowych odbyło się w dniach 9–10 października 2003 r.
 
Konferencję tradycyjnie przygotowała redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. Miejscem obrad stało się w malowniczo położone wśród lasów i gór Beskidu Śląskiego Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” w Szczyrku.
 
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło blisko 120 gości – przedstawicieli zakładów przemysłowych, firm, uczelni i instytutów naukowych. Wśród prezentujących nowe trendy w branży automatyki, systemów sterowania, urządzeń napędowych i aparatury kontrolno-pomiarowej znalazły się firmy: ZEVA CREATOR SC (Góra Św. Anny), PROMAC (Łódź), MAWOS Sp. z o.o. (Łódź), IMCONINTEC SC (Gliwice), CES Sp. z o.o. (Kraków), LIMATHERM Sp. z o.o. (Limanowa), ENERGOEFEKT Sp. z o.o. (Ruda Śląska), MIKRONIKA (Poznań), TECHNOKABEL SA (Warszawa), ALSTOM POWER Sp. z o.o. (Elbląg), WILTOR Sp. j. (Toruń), ZELTECH SA (Łódź), NATIONAL INSTRUMENTS POLAND Sp. z o.o. (Warszawa), DANFOSS Sp. z o.o. (Grodzisk Mazowiecki), AUTOMATYKA.PL (Kraków), SPIN SA (Poznań), SABUR Sp. z o.o. (Warszawa), BECKHOFF AUTOMATION Sp. z o.o. (Warszawa), KAUKO-METEX Sp. z o.o. (Warszawa), BEFARED SA (Bielsko-Biała), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
 
SA (Warszawa,) RELPOL SA (Żary), AUMA Polska Sp. z o.o. (Dąbrowa Górnicza), SKAMERACM Sp. z o.o. (Tarnów), KFM SA (Włocławek), MED­COM Sp. Z o.o.(Warszawa), HK Zakład Automatyzacji Sp. z o.o. (Dąbrowa Górnicza), TECHNODAT Sp. z o.o. (Gliwice), ROCKWELL AUTOMATION Sp. z o.o. (Warszawa), FENA Sp. z o.o. (Katowice).
 
Wystąpieniom przysłuchiwali się zaproszeni goście, m.in. dyrektorzy techniczni, automatycy, kierownicy utrzymania ruchu, energetycy, specjaliści działów inwestycyjno-remontowych rekrutujący się z: ciepłowni, elektrociepłowni, zakładów i przedsię­biorstw energetyki cieplnej, ośrodków pomiarów i automatyki, elektrowni wodnych, zakładów metalurgicznych, przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, zakładów cementowo-wapiennicznych, górniczo-energetycznych i remontowych oraz hutniczych.
 
Podczas konferencji przedstawiciele firm zaprezentowali swe oferty w formie kilkunastominutowych referatów. Była też okazja do indywidualnych spotkań i rozmów handlowych na specjalnie przygotowanych stoiskach wystawowych, gdzie eksponowane były wcześniej omawiane urządzenia i technologie.
 
W drugim dniu spotkania, poświęconemu w znacznej części wystąpieniom naukowym, interesujące prelekcje przygotowali członkowie Rady Programowej miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
 
Interesującymi doświadczeniami, które z pewnością cenne są przede wszystkim dla przyszłych użytkowników i przedstawicieli producentów przekształtników częstotliwości średniego napięcia, dzielili się dr inż. Jerzy Przybylski i dr inż. Zbigniew Szulc z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
 
– Wstępnie można stwierdzić, że przekształtniki średniego napięcia stają się rzeczywistością w naszym przemyśle. Energetyka, która często jest miejscem aplikacji nowatorskich rozwiązań techniki napędów elektrycznych, będzie mogła wprowadzić do swojej praktyki układy regulacji silników z przekształtnikami średniego napięcia dla największych mocy – konkludowali w swym referacie.
 
Nowatorską, a jednocześnie posiadającą szczególne zalety metodę energetycznej STSF, identyfikującej źródła dźwięku w pompach łopatkowych, a opracowaną przez wybitnych pracowników holografii akustycznej, przedstawił prof. zw. dr hab. inż. Wacław Kollek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Podkreślił, że wykorzystanie jej wskazane jest z uwagi na szybki rozwój napędów hydrostatycznych, cechujących się stosunkowo wysokim poziomem hałasu.
 
Niezmiernie ciekawy, oparty m.in. na japońskich doświadczeniach, był referat wygłoszony przez prorektora ds. Badań Naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. dr. hab. inż. Janusza Kowala. W wystąpieniu „Sterowania w układach mechanicznych na przykładzie zawieszeń pojazdów” zaprezentowane zostały zasady ogólne i metody rozwiązywania problemu sterowania drganiami mechanicznymi. Przedstawiona została też metodologia projektowania układów sterowania drganiami oraz zasady wzajemnego uzupełniania się metod aktywnych i pasywnych.
 
„Prostowniki aktywne z funkcją filtracji harmonicznych do zasilania napędów falownikowych” – były tematem kolejnego referatu wygłoszonego przez prof. dr. hab. inż. Mariana Kaźmierkowskiego, dyrektora Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Zaprezentowana została w nim nowa metoda sterowania VF-DPC SVM (bezpośrednie sterowanie mocą bazujące na estymacji wirtualnego strumienia) dla trójfazowych prostowników MSI.
 
Ponieważ deszczowa pogoda zniweczyła plany wycieczki górskiej, malownicze widoki roztaczane przez Beskid Śląski można było podziwiać jedynie zza hotelowych okien. Góralskiej nutki nie zabrakło jednak podczas uroczystej kolacji. Odczuli ją dobrze bawiący się biesiadnicy, którym przygrywał góralski zespół-kabaret „Roztoka”. Spotkanie, skupiające przedstawicieli firm, jak i zainteresowanych ich ofertą gości było okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji nowości w branży i nawiązania nowych ciekawych kontaktów.
 
Wszystkim zaproszonym gościom, członkom Rady Programowej miesięcznika, a w szczególności prezentującym się firmom dziękujemy za udział i wkład w urzeczywistnienie tego branżowego wydarzenia.
 
Mamy nadzieję, że nie zabraknie Państwa również za rok, na jubileuszowej 10. Konferencji zaplanowanej w październiku 2004 r. Już dziś serdecznie zapraszamy!











Reklama