Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY - STEROWANIE - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W OCHRONIE ŚRODOWISKA I GOSPODARCE WODNOŚCIEKOWEJ


Ekologia na tak Ochrona środowiska, a w szczególności gospodarka wodno-ściekowa, jest jednym z naszych największych problemów w negocjacjach z Unią Europejską. Jakość krajowych rzek, jezior praktycznie mieści się poza wszelkimi klasyfikacjami. Nie znaczy to jednak, że nic nie robimy w tym zakresie – znakomitą okazją, aby się przekonać do dokonanego postępu w tym zakresie była konferencja naukowo-techniczna zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
 
W dniach 30.05–1.06.br.we Wrocławiu, w Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego, odbyła się VI konferencja naukowo-techniczna „Napędy, sterowanie, automatyka przemysłowa w ochronie środowiska i gospodarce wodno-ściekowej”. Wzięło w niej udział ponad 70 osób reprezentujących zarówno producentów, jak i przedstawicieli przemysłu.
 
Otwierając konferencję, redaktor naczelna miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, Anna Nozdryn-Płotnicka, przedstawiła zaproszonych gości i życzyła owocnych obrad. Wśród gości, którzy jednocześnie przedstawili krótkie referaty, znaleźli się: prof. Wacław Kollek (dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący Rady Programowej miesięcznika), który przedstawił zakres nauczania Politechniki z uwzględnieniem Wydziału Mechanicznego, Jan Bielecki (kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu), który przedstawił zrealizowane i pozostające do zrealizowania zadania stojące przed Urzędem, Bogdan Łukaszewicz (kierownik Działu Ochrony Środowiska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu) poruszył podobną tematykę do swojego przedmówcy, ale obejmującą swoim zasięgiem powiat, Jan Miodoński (Instytut Ochrony Środowiska – oddział we Wrocławiu) referował na temat Podstawy monitoringu i sterowania procesami biologicznego oczyszczania ścieków w komunalnych oczyszczalniach i prof. Włodzimierz Kowalski (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie) przedstawił wystąpienie na temat Badania naukowe i kształcenie w zakresie inżynierii środowiska na AGH.
 
Po wystąpieniach zaproszonych gości wywiązała się ożywiona dyskusja, po której goście i uczestnicy konferencji (przedstawiciele zakładów przemysłowych) mieli możność zapoznania się na stoiskach z ofertą firm w zakresie automatyki przemysłowej, układów napędowych i sterowania, aparatury kontrolno-pomiarowej, energoelektroniki, układów zabezpieczeń i zasilających. Uzupełnieniem tego były, przedstawione następnego dnia, prezentacje firm w formie wystąpień, którym towarzyszyły, w trakcie przerwy, rozmowy na stoiskach. Ostatniego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość zwiedzania oczyszczalni ścieków we Wrocławiu-Janówku, po której oprowadzał nas kierownik zakładu pan Jerzy Rozwora.
 
Oczyszczalnia została oddana do użytku w 1996 roku, a jej budowa została sfinansowana ze środków własnych gminy, miasta, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Banku Ochrony Środowiska, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz z funduszu pomocy europejskiej PHARE. Do oczyszczalni spływają ścieki z całego miasta Wrocławia i okolic. Warto w tym miejscu podkreślić, że w trakcie powodzi w 1997 roku oczyszczalnia została całkowicie zalana (leży niedaleko Odry i Bystrzycy).
 
Dla uczestników spotkania niewątpliwą atrakcją było również zwiedzanie Panoramy Racławickiej – bardzo sugestywnego „przedstawienia” bitwy pod Racławicami pod wodzą T. Kościuszki.
 
Zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji – tym razem w malowniczym podkarpackim Rytrze dotyczącej „Ważenia i dozowania w procesach przemysłowych”, która będzie miała miejsce w dniach 26–29.09.br.























Reklama