Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja-Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA – NOWE PODEJŚCIE DO RYNKU UNII EUROPEJSKIEJ


Tendencje w przemyśle, promocja najnowszych wyrobów i aplikacji oferowanych przez firmy na polskim rynku, przede wszystkim zaś rozwój myśli technicznej zmieniającej oblicze krajowej gospodarki – to problematyka, która stała się przedmiotem X Konferencji Naukowo-Technicznej „Napędy –Sterowanie – Automatyka przemysłowa – nowe podejście do rynku Unii Europejskiej”, zorganizowanej 7–8 października br. w Hotelu „Stok” w Wiśle.
 
Jubileuszowe spotkanie, przygotowane tradycyjnie przez nasz miesięcznik techniczno-informacyjny „Napędy i Sterowanie”, miało na celu nie tylko poinformowanie zaproszonych gości o tym, co ciekawego dzieje się w branży, ale służyło również wymianie doświadczeń między uczestnikami konferencji, a jednocześnie sygnalizowało oczekiwania przedstawicieli przemysłu. Problematykę doskonale połączył w jedną całość prof. nadzw. dr hab. inż. Zbigniew Pawelski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, który podjął się prowadzenia dwudniowego spotkania, nadając mu ton, a jednocześnie podnosząc jego rangę.
 
Konferencja podzielona została na kilka bloków tematycznych. W części „Napędy” swoje wystąpienia przygotowały firmy: Nord Napędy Sp. z o.o. z Wieliczki, która dokonała autoprezentacji; Ofama Sp. z o.o. z Opola –„Zastosowanie napędów wibracyjnych w zakładach przemysłowych”; Litton PPI z Brna (Czechy) – „Bezszczotkowe silniki prądu stałego idealnym rozwiązaniem napędu w automatyce”; automatyka.pl Sp. z o.o. z Krakowa – „Portale branżowe dla specjalistów branż inżynierskich”; Zeva Creator SC z Góry św. Anny – „Napędy firmy Sumitomo Drive Technologies” i Voith Turbo Sp. z o.o. z Majkowa Dużego – „Sprzęgła hydrokinetyczne firmy Voith”.
 
W bloku wystąpień „Sterowanie” zaprezentowały się firmy: Technokabel SA z Warszawy – „Kable dla układów sterowania i automatyki w ofercie Technokabla”; Kauko-Metex Sp. z o.o. z Warszawy – „Przemienniki VACON”; Mikronika z Poznania – „Systemy sterowania i wizualizacji danych typu SCADA w ofercie firmy Mikronika” oraz ASTOR Sp. z o.o. z Krakowa – „Automatyka, sterowanie, oprogramowanie, robotyka – dystrybucja z profesjonalnym serwisem”.
 
W bloku wystąpień „Automatyka przemysłowa, aparatura kontrolno-pomiarowa” swoje prezentacje przygotowały firmy: National Instruments Poland Sp. z o.o. z Warszawy – „Sprzęt i oprogramowanie systemów pomiarowych firmy National Instruments”; Imcon-Intec SC z Gliwic – „Zasilacze impulsowe i systemy zasilania w świetle dyrektyw Unii Europejskiej”; Relpol SA z Żar – „Prezentacja nowości w ofercie firmy Relpol SA” i Kujawska Fabryka Manometrów KFM SA z Włocławka – „Prezentacja firmy KFM SA”.
 
Nowością konferencji był blok „Oczekiwania i plany w branży”, w którym przedstawiciele przedsiębiorstw i zakładów mogli przedstawić swoje potrzeby wynikające z prowadzonej działalności produkcyjnej oraz zamierzonych inwestycji. Zaprezentowane zostały m.in. oferty: Zakładu Krat Podestowych „Mostostal Siedlce” SA, firmy „Twormet” SC z Ciechanowa i Zakładu Elektro-Automatyki „Zela” Szopienice Sp. z o.o. w Katowicach.
 
Niezmiennie istotnym punktem, a jednocześnie niepodważalnym atutem bezpośrednich spotkań były wystąpienia polskich naukowców, którzy podzielili się z uczestnikami konferencji swą wiedzą – niezaprzeczalnym czynnikiem postępu. Goście mogli wysłuchać wystąpień: prof. nadzw. dr. hab. inż. Zbigniewa Pawelskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, który omówił temat „Normy Unii Europejskiej a rozwój konstrukcji układów napędowych w samochodzie”, oraz mgr. inż. Michała Stosiaka z Zakładu Napędów i Automatyki Hydraulicznej Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej, który zapoznał słuchaczy z „Rozwojem rynku elementów mikrohydrauliki w odniesieniu do kierunków i tendencji rozwojowych w ramach Unii Europejskiej”. Oba wystąpienia prezentujemy w bieżącym wydaniu naszego pisma.
 
Ponadto Ryszard Zwierchanowski z Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA w Warszawie dokonał „Prezentacji programu efektywnego wykorzystania energii w napędach elektrycznych”, dr Jerzy Przybylski i dr Zbigniew Szulc z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej zaprezentowali „Przemienniki częstotliwości średniego napięcia”, a inż. Bogusław Staszczyk, były pracownik naukowy Politechniki Koszalińskiej, omówił możliwości wykorzystania źródeł energii odnawialnej.
 
Tegoroczne jubileuszowe wydarzenie, przygotowane zaledwie w kilka miesięcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej, obrało również inny ważny cel, jakim jest przekazanie informacji o najważniejszych europejskich dyrektywach, którym przedsiębiorstwa, zakłady i firmy muszą się podporządkować, prowadząc swą działalność gospodarczą w ramach Wspólnoty. Taka wiedza jest szczególnie cenna przy przełamywaniu barier, o które ciągle jeszcze potyka się polski biznes w zjednoczonej Europie. Ciekawych informacji na ten temat dostarczyli podczas spotkania specjalista w zakresie dyrektyw europejskich, dr Wojciech Doliński z D.E.C. z Kamieńca Wrocławskiego, omawiając „Znak CE – nowe podejście do spraw bezpieczeństwa produktu w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej” oraz dyrektor krakowskiego Oddziału Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie, Jan Szuro, który przedstawił „Działalność UDT w aspekcie dyrektyw Unii Europejskiej”.
 
Konferencja, przygotowana w uroczo położonym Hotelu „Stok”, posiada także inny ważny wymiar: przełamuje anonimowość, pozwalając na bezpośrednie relacje międzyludzkie, wymianę opinii, a prezentacje na forum sprzyjają lepszemu poznaniu intencji mówcy i oczekiwań słuchaczy. Konferencja stworzyła też okazję do miłych spotkań w gronie automatyków, szczególnie podczas uroczystej kolacji, przy muzyce zespołu „Panaceum” ze Stąporkowa.















Reklama