Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMSYŁOWA



Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, redakcja czasopisma „Napędy i Sterowanie” wspólnie z wydawnictwem Druk-Art SC zorganizowali konferencję techniczną, tematycznie związaną z wydawanym miesięcznikiem, pn. „Napędy, Sterowanie, Automatyka Przemysłowa”. Konferencja odbyła się w dniach 3–5 listopada br. w Hotelu NARCYZ w Ustroniu z udziałem przedstawicieli uczelni technicznych i członków Rady Programowej miesięcznika: przewodniczący Rady – dr inż. Dariusz Raczkowski, członek Rady – profesor Politechniki Łódzkiej dr hab. inż. Zbigniew Pawelski, dr inż. Mieczysław Nowak – dyrektor Ośrodka Promocji Badań z zakresu Energoelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Marian Perlikowski z Politechniki Łódzkiej – Katedry Mechaniki Maszyn Włókienniczych. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele zakładów przemysłowych oraz firm z terenu Polski.

I Konferencja Naukowo-Techniczna NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMSYŁOWA
 
Inauguracyjny wykład dr hab. inż. Zbigniewa Pawelskiego dotyczył „Hydrobusu jako przykładu napędu hybrydowego” oraz „Bezstopniowej skrzyni biegów z równoległym przepływem mocy”.
 
Tematy wykładów i prezentacje ofert firm zainteresowały większość uczestników, co podkreślano w ankietach. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się także wykład dr inż. Mieczysława Nowaka na temat „Jakości energii elektrycznej – programu dla energoelektroniki przełomu stuleci”. Ten ostatni temat jest opublikowany wewnątrz numeru.
 
Po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy konferencji odwiedzili Bielską Fabrykę Maszyn Włókienniczych BEFAMA SA. Podczas konferencji została rozdana uczestnikom ankieta, której treść dotyczyła tematyki czasopisma, a także opinii na temat potrzeby organizowania takich, jak opisywana, konferencji.
 
Zdecydowana większość uczestników stwierdziła, że tego typu spotkania są potrzebne i w przyszłości będą w nich również uczestniczyć. Zaakceptowano tematykę i sposób organizacji konferencji. Bez zbytniej skromności można stwierdzić, że wszyscy byli zadowoleni

I Konferencja Naukowo-Techniczna NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMSYŁOWA
 
Przy organizowaniu następnych spotkań zostanie uwzględniony wniosek uczestników i materiały konferencyjne zawierające wystąpienia i referaty będą wydane drukiem. Bardzo ważna dla redakcji była opinia o samym miesięczniku „Napędy i Sterowanie”. Aby się tego dowiedzieć, redakcja przygotowała ankietę, w której zadano następujące pytania: 1. Czy zna Pan/Pani miesięcznik techniczno-informacyjny „Napędy i Sterowanie”? 2. Czy jest Pan/Pani lub zakład prenumeratorem tego miesięcznika? 3. Czy treść miesięcznika odpowiada oczekiwaniom? 4. Jeżeli nie, to jaki rodzaj informacji powinien być zamieszczany? 5. Jakiego rodzaju informacje oceniane są najwyżej? 6. W tym punkcie poproszono uczestników o wypowiedź na temat sposobu organizacji konferencji, jej tematyki, miejsca, czasu itp.
obrazek

I Konferencja Naukowo-Techniczna NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMSYŁOWA

Z ankiet wynika, że prawie wszyscy pytani znali i są prenumeratorami czasopisma, a treść odpowiada ich oczekiwaniom, jednak uzupełniona powinna być o te zagadnienia, które wielu uczestnikom mogą pomóc w pracy i uzupełnieniu ich praktycznej wiedzy. Zdecydowana większość najwyżej oceniła nowości techniczne, zastosowania praktyczne łącznie z oceną korzyści z tego wynikającą, opisy aplikacji, syntetyczne przedstawianie zagadnień technicznych z dziedzin, którymi zajmujemy się w czasopiśmie oraz opinie ekspertów, instytucji naukowo-badawczych na temat oferowanych na polskim rynku produktów.

Największą wartość merytoryczną dla redakcji mają te opinie Czytelników, które można traktować jako podpowiedź na przyszłość przy redagowaniu czasopisma, a dotyczące tematów, które szczególnie ich interesują.

Poniżej przedstawiamy tematy, które w najbliższym czasie znajdą się w miesięczniku. Nie obiecujemy, że stanie się to natychmiast, lecz w miarę możliwości będą realizowane:
  • różne metody stosowania energoelektroniki i technologii napędowej w praktyce
  • metody rozwiązywania problemów
  • metody oceny efektów oszczędnościowych
  • wyniki prowadzonych badań nie tylko w Polsce, ale i na świecie
  • przykłady konkretnych aplikacji urządzeń przekształtnikowych, napędowych i systemów automatyki przemysłowej
  • nietypowe problemy przy uruchamianiu urządzeń, oraz sposoby ich rozwiązywania, ewentualnie ich uniknięcia
  • szersza informacja o aparaturze kontrolno-pomiarowej
  • artykuły problemowe na temat konkretnych wdrożeń, wzbogacone o rozwiązania teoretyczne z dziedziny automatyki, energoelektroniki
  • wpływ przemienników częstotliwości na sieci zasilające
  • informacje na temat doświadczeń eksploatacyjnych
  • informacje i opinie na temat problemów ruchowych
  • analiza porównania wybranych urządzeń i technik poszczególnych producentów – krajowych i zagranicznych
  • praktyczne informacje na temat eksploatacji układów napędowych
  • informacje na temat wykorzystania energii odpadowej (wiatr, słońce, ścieki). Opinie i wnioski Czytelników są bardzo cenne dla zespołu redakcyjnego, przede wszystkim dlatego, że przy zbieraniu materiałów do druku będzie można kierować się konkretnymi potrzebami, które zostaną później wykorzystane w pracy zawodowej przy rozwiązywaniu różnych problemów. Redakcja w przyszłym roku planuje zorganizować dwie konferencje – wiosną i wczesną jesienią.

O szczegółach Czytelnicy zostaną powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem. Organizatorzy konferencji dziękują Zarządowi i pracownikom BEFAM-y SA za prezentację najnowszej maszyny włókienniczej, która została zaprojektowana i wyprodukowana w tym przedsiębiorstwie. Bliżej o samym zakładzie i jego najnowszych produktach pisaliśmy w 6 numerze miesięcznika. Zapraszamy do udziału w następnych spotkaniach.

I Konferencja Naukowo-Techniczna NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMSYŁOWA

I Konferencja Naukowo-Techniczna NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMSYŁOWA

Reklama