Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY I STEROWANIA HYDRAULICZNE I PNEUMATYCZNE


Szczególnym wydarzeniem stała się Konferencja - „Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne”, która odbyła się 1 marca 2005 r., w Katowicach. Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej z miesięcznikiem „Napędy i Sterowanie” oraz udział sponsora głównego – LOTOS Oil SA umożliwił realizację tego przedsięwzięcia. Spotkanie to stworzyło bowiem znakomitą okazję do zaprezentowania najnowszych osiągnięć nauki i producentów układów hydraulicznych i pneumatycznych. W konferencji wzięło udział trzydzieści firm z sektorów: górnictwa i metalurgii oraz dwadzieścia dziewięć firm pneumatycznych i hydraulicznych.
 
Ogólny rozwój techniczny i technologiczny oraz ich aspekt ekonomiczny, stawia nowe wyzwania w skali globalnej. Naturalną konsekwencją tego rozwoju jest wysoki stopień zaawansowania i różnorodność systemów sterowania i napędów. Systemów, bez których żadna obecnie konstruowana maszyna nie może się obejść. Konstruując coraz bardziej skomplikowane maszyny, pracujące często w ekstremalnych warunkach i charakteryzujące się coraz wyższymi parametrami wydajności owymi, w walce z konkurencją stajemy przed wyzwaniem: koszt maszyny a jej niezawodność, koszty wytworzenia i jakość serwisu gwarancyjnego, rzeczywiste koszty eksploatacji, spełnienie coraz bardziej wygórowanych norm technicznych i środowiskowych. Wybór właściwych rozwiązań stanowi prawdziwe wyzwanie.
 
W związku z tym, patrząc na tempo rozwoju jedynym rozwiązaniem wydaje się być „Integracja”. Zastosowanie systemów integrujących gwarantuje nie tylko właściwy poziom sterowania i jego kontroli, ale zoptymalizuje pracę dowolnego rodzaju napędu do rzeczywistych potrzeb maszyny.Rys historyczny w dziedzinie hydrauliki i pneumatyki przedstawili we wspólnym wystąpieniu Pani mgr inż. Wanda Mikołajewska oraz Pan mgr inż. Władysław Burzyński, przedstawiając rolę Komitetów Technicznych Nr 208 i Nr 160. Tematykę systemów oceny zgodności w Unii Europejskiej rozwinął Pan dr inż. Dariusz Stefaniak – GIG. Uwzględnianie tych wymagań jest niezbędne w związku z procesem integracji Polski z Unią Europejską. W sposób praktyczny „Ocenę zgodności zespołów i układów hydraulicznych i pneumatycznych w maszynach i urządzeniach górniczych” przedstawił mgr inż. Józef Kaczmarczyk – KOMAG CMG. Ma to szczególne znaczenie w związku z dostosowaniem polskiego systemu oceny zgodności wyrobów do wymagań prawodawstwa UE.
 
Sponsor Główny Konferencji – LOTOS Oil SA wystąpił jako partner dla zabezpieczenia ruchu maszyn z napędem i sterowaniem hydraulicznym i pneumatycznym. Propozycja dotycząca partnerstwa w obsłudze środków smarnych w układach roboczych maszyn to propozycja na najwyższym światowym poziomie. LOTOS Oil SA przedstawił produkty dla zastosowań w układach hydraulicznych i pneumatycznych proponując partnerstwo wysokiej klasy dla obsługi odbiorcy przemysłowego. Uczelnie wniosły znaczący wkład w konferencje, o czym z uznaniem mówili uczestnicy, wysoko oceniając takie zbliżenie nauki i problematyki przemysłu w dziedzinie hydrauliki i pneumatyki.
 
Praca dr inż. Ryszarda Jasińskiego przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. inż. P.G. Andrzeja Balawendera wzbudziła duże zainteresowanie. Badania pomp nowej konstrukcji, wielotłoczkowych osiowych z rozdzielaczem krzywkowym oznaczonych jako PWK-27 i PWK-78, wykazały, iż osiąga sprawność ok. 95%, natomiast sprawność mechanicznociśnieniowa dochodzi do 99%. Badania dotyczące silników satelitowych typu HS to interesujące rozwiązanie, które znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle okrętowym, górnictwie i innych gałęziach przemysłu. Wizytówka pneumatyki polskich firm, to CPP PREMA S.A. specjalizuje się w produkcji siłowników znormalizowanych, zaworów rozdzielających, oraz zaworów sterujących natężeniem przepływu sprężonego powietrza. Festo to oczywiście pneumatyka na światowym poziomie, we współpracy z Emagiem zaprezentowali bardzo ciekawe rozwiązania pneumatycznych systemów sterowania w zakładach przeróbczych kopalń. PONAR-WADOWICE to producent elementów hydrauliki siłowej, trzydzieści procent oferty to zasilacze hydrauliczne oraz projektant i producent całych układów hydraulicznych.
 
PONAR-WADOWICE S.A. jest przykładem pozytywnych zmian w prywatyzacji na polskim rynku. SIMRIT to specjalista w dziedzinie technologii uszczelniania i drgań, zaprezentował prowadnice podporowe GUIVEX SBK i KBK. GEORYT jest uznanym producentem hydrauliki sterowniczej dla górnictwa, ich zakres działania obejmuje zarówno projektowaniem i kompletację układów hydraulicznych do zmechanizowanych obudów górniczych. Centrum Hydrauliki – Bytom, to firma zajmująca się w szczególności hydrauliką sterowniczą – sterowanie pilotowe, sterowania elektrohydrauliczne i ręczne. Niekonwencjonalne rozwiązania w układach i systemach hydraulicznych maszyn i urządzeń przedstawił w sposób praktyczny inż. Tadeusz Kret – KRET i S-KA.
 
Szczególną rolę w dziedzinie hydrauliki i pneumatyki zajmuje firma Bosch Rexroth. Pneumatyka to również nowe rozwiązania Bosch Rexroth, światowy lider w zakresie napędów i sterowań, przedstawił rozwiązania mające zastosowanie w hutnictwie i energetyce. Zawory serii 581 stosowane w trudnych warunkach hutniczych. Rozwiązania dotyczące napędów i sterowania dla górnictwa odkrywkowego oraz dla górnictwa podziemnego dostosowane są do zmiennych warunków, w których pracują. Bosch Rexroth to lider w czołówce firm hydraulicznych na polskim rynku, wieloletni dostawca maszyn z układami hydraulicznymi przeznaczonymi do urabiania węgla, pędzenia chodników czy maszyn ładujących - ładowarki bocznie sypiące oraz dostawca układów hydraulicznych urządzeń należących do głównego ciągu technologicznego w hutach stali czy metali kolorowych. W branżach tych można spotkać wiele przykładów układów hydraulicznych firmy Bosch Rexroth dostosowanych do specyfikacji technologii, które one realizują.
 
Swoją pozycję mocno podkreślił Hydac, producent prawie wszystkich komponentów niezbędnych w hydraulice siłowej i układach smarnych. Hydac przedstawił szeroką gamę filtrów i ich zastosowanie.
 
PALL to oczywiście filtry na najwyższym światowym poziomie.
 
Wydarzeniem szczególnym konferencji stał się referat: ”Wybrane aspekty zastosowania napędu jazdy typu mechanicznego wozu dostawczego z wykorzystaniem hybrydowej przekładni mechaniczno – hydraulicznej”. Nad tym zagadnieniem pracował mgr inż. Artur Mazur – Zanam-Legmet oraz mgr inż. Artur Zabówka – Sauer-Danfoss.
 
Przedmiotem analizy była ocena takiego rozwiązania o charakterze hybrydowym. Praca ta jako część przyszłego elektro-hydraulicznego napędu maszyn mobilnych będzie z pewnością mocnym akcentem polskiej myśli technicznej we współpracy europejskiej. W tematyce maszyn górniczych dr inż. Józef Potempa omówił ciekawe zagadnienia związane z problemami wynikającymi ze sterowania układu hydraulicznego pracy górniczej obudowy zmechanizowanej. Swoją pozycję w sektorze górnictwa podkreślił GLINIK – czołowy producent obudowy zmechanizowanej,oraz przenośników ścianowych i kruszarek weglowych. Natomiast nowe rozwiązania w układach hydraulicznych w kombajnach o napędzie elektrycznym, stosowane w ZZM S.A. omówił mgr inż. Tadeusz Nowak. ZAFAMA wychodzi na przeciw potrzeb górnictwa i hutnictwa. PIOMA S.A. Fabryka Maszyn Górniczych, to mający renomę producent maszyn i urządzeń górniczych. Produkcja kolejek podwieszanych typu KSP/LPS oraz ciągników podwieszanych spalinowych PIOMA CS 80 to wyjście na przeciw potrzebom pracy w podziemiach kopalń. Konferencja „Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne” wyszła na przeciw potrzeb w sektorze górnictwa i metalurgii, pokazała potrzebę tworzenia innowacyjnych rozwiązań oraz konieczność integracji zarówno w zakresie systemów sterowania jak i polskiego środowiska producentów, użytkowników i ośrodków badawczo-certyfikacyjnych. Stanowiła ciekawe zderzenie nauki z przemysłem jak oceniali zgodnie uczestnicy konferencji.
 




















Reklama