Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA


Spotkanie automatyków na II Konferencji Naukowo-Technicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
 
Redakcja miesięcznika techniczno-informacyjnego „Napędy i Sterowanie” na przełomie maja i czerwca br. zorganizowała już po raz drugi konferencję naukowo-techniczną pn. „Napędy – Sterowanie – Automatyka Przemysłowa”; tym razem odbyła się ona w Ostrowcu Świętokrzyskim (poprzednia była w Ustroniu). Honorowy patronat nad tym spotkaniem objęli: Przewodniczący KBN prof. A. Wiszniewski – Minister Nauki, Wojewoda Świętokrzyski – W. Lubawski oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – J. Szczepańczyk. Głównym sponsorem była firma ASTOR Sp. z o.o z Krakowa, a patronat medialny objął „Nowy Przemysł”.
 
W konferencji uczestniczyli, oprócz producentów i ich przedstawicieli oraz użytkowników urządzeń automatyki przemysłowej, członkowie Rady Programowej czasopisma z jej przewodniczącym prof. Wacławem Kollekiem.
 
Cel spotkania – to stworzenie możliwości prezentacji najnowszych produktów
 
i technologii z dziedziny automatyki przemysłowej systemów sterowania i układów napędowych, robotyki, metrologii, aparatury kontrolno-pomiarowej, które stwarzają nowe możliwości w osiągnięciu doskonałości i precyzji w produkcji i zarządzaniu firmą.
 
Innym aspektem tej konferencji było przybliżenie przedstawicielom przemysłu możliwości badawczych laboratoriów wyższych uczelni technicznych i ich praktycznego wykorzystania nie tylko do badań naukowych, lecz także do badań prowadzonych w przemyśle. Integracja środowiska akademickiego i przemysłowego na pewno przyniesie wiele korzyści, czego wynikiem mogą być wspólnie prowadzone badania i wdrażanie nowości.
 
Referaty przedstawione na konferencji dotyczyły: możliwości badawczych Zakładu Naukowego Napędów i Automatyki Hydraulicznej Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej w zakresie projektowania, budowy
 
i badań elementów, układów i sterowań hydraulicznych i pneumatycznych. Referat został przedstawiony przez dziekana Wydziału Mechanicznego PW prof. zw. dr. hab. inż. W. Kolleka oraz mgr. inż. M. Łabika
 
Z kolei prof. dr hab. inż. Z. Pawelski z Instytutu Pojazdów Politechniki Łódzkiej przedstawił ruchome i stacjonarne stanowiska badawcze z bezstopniowymi skrzyniami biegów sterowanych mikroprocesorem, które są wyposażeniem laboratorium napędów i stanowią ofertę tego laboratorium dla potrzeb przemysłu.
 
Inne możliwości prezentują laboratoria na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej – dotyczą one zagadnień teorii pola i elektromagnetyzmu, układów i systemów pomiarowych, laboratoriów komputerowych modelowania i symulacji układów elektrycznych, układów przetwarzania energii elektrycznej, elektrotechniki, energoelektroniki, przekształtników eneregoelektronicznych i systemów mi­kroprocesorowych a także wiele innych, które zostały przedstawione w referacie dr. inż. J. Przybylskiego.

Problem, który dotyczy wszystkich producentów, to certyfikacja wyrobów. Istnieje zalecenie Rady Europy dotyczące przyję­cia nowego podejścia do jakości, które musi uwzględniać ocenę zgodności w znacznie większym niż dotychczas stopniu. Takie możliwości daje współpraca z Instytutem Elektrotechniki z Warszawy, który ma uprawnienia do prowadzenia badań i certyfikacji, o czym poinformował w swoim referacie dr inż. T. Makos.

Prof. M. Miecielica (Politechnika Wrocławska) zaprezentował w swoim wystąpieniu ciekawy pogląd na wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii, energetyki i źródeł odnawialnych. Uczestników konferencji zainteresowała kontrowersyjna w naszym kraju postawa wobec budowy i wykorzystania energii atomowej.

W ostatnim dniu konferencji uczestnicy zwiedzili Hutę OSTROWIEC SA, gdzie został zainstalowany system sterowania zarządzania produkcją Wonderware InTouch, InSQL i InTrack. Systemy te wcześniej, podczas konferencji, prezentowała firma ASTOR Sp. z o.o Kraków.

Z opinii uczestników konferencji wynika, że spotkanie w Ostrowcu Św. może być początkiem większej niż do tej pory współpracy środowisk naukowych i przemysłowych, która w rezultacie przyniesie wszystkim konkretne korzyści, a w perspektywie możliwość dynamicznego rozwoju.

Następną konferencję poświęconą tej samej tematyce redakcja organizuje w Zakopanem, w dniach 27–29 września br.



II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

II Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Reklama