Pokaż menu

Firmy z okładek

APS HEIDENHAIN  Napędy i SterowanieFANUC  Danfoss

Reklama

Współpraca

Najnowsza odsłona filtra aktywnego przeznaczonego dla obiektów użytkowych
Kamil Tomaszewski
Najbardziej kompaktowy filtr aktywny firmy ABB w rodzinie PQF, z oznaczeniem S, przeszedł kompleksową modernizację, by stać się jeszcze lepszym produktem do poprawy jakości energii elektrycznej.

Firma ABB przedstawiła nowe wcielenie filtra PQFS. Posiada on wszystkie najlepsze cechy swojego poprzednika, a modyfikacje zostały przeprowadzone pod kątem opinii użytkowników, co sprawia, że aktualnie pokrywa on wszystkie potrzeby obiektów takich, jak: biura, budynki użyteczności publicznej, obiekty z obszaru lekkiego przemysłu, serwerownie, systemy UPS, a także windy.


Największą zaletą wszystkich filtrów z rodziny PQF jest ich autonomiczne działanie. Po uruchomieniu użytkownik zapomina nie tylko o problemach związanych z niską jakością energii elektrycznej, ale również o wysokich rachunkach za energię. Urządzenie to daje także możliwość indywidualnego dopasowania do potrzeb danego obiektu poprzez opcję wyboru trybów pracy. Filtry mogą filtrować wyższe harmoniczne, kompensować energię bierną oraz symetryzować obciążenie faz. Dodatkowo PQFS może eliminować niebezpieczny dla użytkowników prąd w przewodzie neutralnym, który często pojawia się jako skutek nieodpowiedniej jakości energii elektrycznej w instalacji i staje się szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem w budynkach biurowych itp.

Stosowanie filtrów aktywnych w instalacjach przynosi również niewymierne korzyści, takie jak zwiększenie niezawodności sieci, zmniejszenie strat przesyłowych czy poprawienie pewności działania zabezpieczeń w instalacji. Jest to możliwe w wyniku zastosowania unikatowego systemu sterowania, który z każdym dniem jest udoskonalany dzięki obserwacji już działających urządzeń i sterowania w pętli zamkniętej.

Najnowszy członek rodziny urządzeń PQF charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem filtracji – od 30 A do 120 A, co sprawia, że można dobrać moc filtra bardzo precyzyjnie do potrzeb instalacji. Praca w sieci o napięciu od 208 V do 415 V pokrywa wymagania aplikacji w budynkach czy w lekkim przemyśle. Nowo zaprojektowana obudowa w stopniu ochrony IP30 z poprawioną ramą montażową zapewnia natomiast lepsze odprowadzenie ciepła i zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementów wewnętrznych poprzez wzmocnienia. W efekcie czyni to urządzenie bardziej bezpiecznym dla użytkownika w przypadku awarii elektrycznej. Dodatkowo poprawiono niezawodność najbardziej kluczowych elementów filtra, między innymi filtra wyjściowego, który został oparty na najbardziej zaawansowanych kondensatorach ABB i odłączany, gdy np. filtr jest w stanie tzw. gorącej rezerwy (w czasie najmniejszego obciążenia sieci).

Doświadczenie zebrane z już zainstalowanych filtrów i branie pod uwagę opinii użytkowników sprawia, że filtry aktywne PQF produkcji ABB są ciągle ulepszane nie tylko programowo, ale także i sprzętowo. Powoduje to, że efektywność, niezawodność i poprawa jakości energii elektrycznej są wyjątkowo łatwe do osiągnięcia. Dzięki temu ABB pozostaje w czołówce producentów urządzeń poprawiających energię elektryczną.

ABB Sp. z o.o.

Reklama