Pokaż menu

Firmy z okładek

Befared  Napędy i SterowaniePepperl+Fuchs  FESTO

Reklama

Współpraca

Ochrona okablowania robotów i maszyn produkcyjnychNawet 85% przyczyn przestojów robotów i systemów automatyki przypisać można problemom związanym z okablowaniem oraz wadliwością stosowanych połączeń. Stąd też zastosowanie odpowiednio dobranych i wysokiej jakości peszli, przepustów kablowych oraz innych elementów łączeniowych jest kluczowym czynnikiem niezawodności systemów przemysłowych. Do takich produktów należą wyroby firmy Reiku – niemieckiego producenta rozwiązań z zakresu ochrony okablowania.


EX-BOX

Ochrona połączeń jest nieodzowna w wielu maszynach przemysłowych, w szczególności w robotach, w pojazdach szynowych, samochodach, dźwigach, w zastosowaniach w lotnictwie oraz różnych aplikacjach w elektronice i elektrotechnice. Omawiane w artykule wyroby cechuje łatwość doboru rozwiązań konstrukcyjnych i montażu oraz niezawodność podczas eksploatacji. W produkcji osłonowych rur karbowanych i akcesoriów stosowane są materiały o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności chemicznej – m.in.: poliamid PA6 oraz PA12, polietylen PE, polipropylen PP oraz termoplastyczny poliester TPE i termoplastyczny poliuretan PUR.

Peszle do pracy w trudnych warunkach
Podstawę osłon kabli i węży stanowią peszle (rury karbowane z tworzyw sztucznych), w przypadku których firma Reiku opracowała rozwiązania cechujące się niewielkimi promieniami gięcia. Przykładowo dla peszli o średnicach zewnętrznych 28 mm promień zgięcia to tylko 40 mm (lub 100 mm w przypadku aplikacji ruchomych), natomiast dla wersji 105 mm – odpowiednio 170 i 400 mm. Zakres obciążeń w przypadku peszli o wymienionych średnicach wynosi od 9 do 85 kg na 100 metrów długości.
Warto zwrócić uwagę, że peszle już w wersjach standardowych umożliwiają pracę w szerokim zakresie temperatur nawet od –50 do 150°C, zapewniając ochronę przed substancjami chemicznymi i narażeniami mechanicznymi. Dostępne są też wykonania heavy, crushproof i inne wzmacniane, które pozwalają na pracę z większymi obciążeniami oraz w skrajnych temperaturach – np. silnie ujemnych.

Kompletny asortyment akcesoriów
W przypadku zastosowań w robotach, manipulatorach i innych maszynach będących w ruchu istnieje konieczność wielopunktowego montażu peszli oraz stosowania różnych osłon i połączeń. Do takich aplikacji dostępna jest szeroka gama elementów zaciskowych, uchwytów (w tym obrotowych) oraz przepustów. W przypadku robotów wykorzystywane mogą być one zarówno do montażu przewodów na podstawie, na ramionach robota oraz nadgarstku, co pokazano na rysunku.
Dostarczamy przy tym elementy pozwalające na wykonywanie ruchów obrotowych, przeguby, a także wersje ze sprężynami zapewniające automatyczne dopasowywanie się długości peszla do połączenia. W razie konieczności poprowadzenia przewodów do czujników i elementów systemów wizyjnych stosowane mogą być przepusty o niewielkich średnicach, których pełen asortyment również dostępny jest w sprzedaży.

Zobacz więcej
Polecamy odwiedzenie strony internetowej Reiku (www.reikuna.com), na której znaleźć można przykładowe wdrożenia omawianych elementów ochronnych. Firma przedstawia m.in. zastosowania w robotach różnych producentów, pracujących w odmiennych aplikacjach w przemyśle. Wyłącznym przedstawicielem marki Reiku w Polsce jest firma EX-BOX. W zakresie produktów do ochrony połączeń obsługujemy przede wszystkim branże takie, jak: motoryzacyjna, opakowaniowa, elektroniczna i elektrotechniczna oraz naukowa. Projektujemy aplikacje, dostarczamy produkty i części zamienne, oferujemy również kompletne systemy ochrony okablowania.

EX-BOX
ul. Srebrnych Świerków 16 , 05-500 Julianów
tel. 22-711 12 83 , fax 22-863 87 40
Biuro handlowe: Al. Jerozolimskie 202
02-486 Warszawa, tel. 519 871 858
www.ex-box.pl

 

Reklama