Pokaż menu

Firmy z okładek

Multiprojekt  Napędy i SterowanieFESTO 

Reklama

Współpraca

Paski Poly Chain® Carbon™ Volt®Paski Poly Chain® firmy Gates są obecne na rynku od ponad 30 lat. Oferują doskonałe przenoszenie mocy i wytrzymałość, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w wielu zastosowaniach. W trakcie tych 30 lat wprowadziliśmy wiele innowacji, które zwiększyły uniwersalność i moc znamionową pasków. Niektóre z nich, jak wprowadzenie kordu opartego na technologii włókien węglowych, znacznie zwiększyły moc znamionową i trwałość pasków. Inne z kolei, takie jak poprawa odporności na działanie wysokich temperatur i olejów, zwiększyły liczbę środowisk, w których pasy mogą działać.

Gates

Jedynym dotychczasowym ograniczeniem pasków z rodziny Poly Chain® był brak przewodnictwa statycznego. Gromadzenie się ładunków elektrostatycznych to powszechne zjawisko w napędach pasowych. Jeżeli te ładunki nie zostaną rozproszone, mogą powodować wyładowania łukowe na pobliskie konstrukcje. Może to prowadzić do uszkodzenia łożysk lub delikatnego sprzętu elektronicznego, a nawet do zapłonu, jeśli wyładowanie będzie mieć miejsce w strefie zagrożonej wybuchem.

Prostym sposobem na rozproszenie nagromadzonego ładunku elektrostatycznego jest zetknięcie paska z kołem pasowym. Paski o właściwościach przewodzących ograniczają gromadzenie się ładunku elektrostatycznego, ponieważ jest on stale rozpraszany do ziemi przez koła pasowe.

Gates

Ponieważ paski Poly Chain® nie przewodziły energii, oznaczało to, że nie nadają się do obszarów, w których istnieje zagrożenie wybuchem. Te obszary podlegają dyrektywie 94/9/WE (ATEX), która określa wymagania dotyczące sprzętu dopuszczanego do użytku w takich miejscach. Aby pasek można było stosować w miejscach określonych w dyrektywie ATEX, musi spełniać wymagania normy ISO 9563 „Napędy pasowe – przewodność elektryczna antystatycznych pasów synchronicznych – właściwości i metody badań”, która określa dopuszczalny poziom przewodności statycznej dla pasa zębatego.

Obszary, w których ryzyko wybuchu jest duże, to miejsca występowania łatwopalnych gazów, oparów lub pyłów, np. w zakładach naftowych i gazowniczych, silosach zbożowych oraz w zakładach przetwórstwa spożywczego.

Po szeroko zakrojonych pracach rozwojowych i licznych testach Gates wprowadza na rynek paski Poly Chain® Carbon™ Volt®. Paski spełniają wymagania normy ISO 9563, można je zatem używać w urządzeniach podlegających dyrektywie ATEX. Udało się to osiągnąć dzięki wprowadzeniu elementów przewodzących wewnątrz pasa. Są to między nimi: poliuretanowy korpus, kord z włókien węglowych oraz nylonowy lub grafitowy płaszcz. Razem maksymalizują efekt rozpraszania ładunku elektrostatycznego.
Wprowadzenie tych nowości obyło się bez uszczerbku dla wytrzymałości i elastyczności pasków Poly Chain® Carbon™ Volt®, a sam pasek sprawdza się równie dobrze, a nawet lepiej od obecnej oferty pasków Poly Chain®. Wyjątkowe właściwości pasków Poly Chain® Carbon™ Volt® sprawiają, że zachowują one stały poziom przewodnictwa elektrostatycznego przez cały okres eksploatacji. Dzięki zastosowaniu pasków Poly Chain® Carbon™ Volt® konstruktor może z dużą pewnością przewidzieć czas użytkowania napędu nie tylko w oparciu o możliwości przenoszenia energii, ale również o antystatyczne właściwości pasków.
Paski mają podziałkę 8 i 14 mm i będą produkowane w zakładach Gates w Szkocji i Stanach Zjednoczonych.

GATES EUROPE
Korte Keppestraat 21/51, 9320
Erembodegem – Belgien
www.gates.pl 

Reklama