Pokaż menu

Firmy z okładek

Multiprojekt  Napędy i SterowanieFESTO 

Reklama

Współpraca

Rossi – sprawdzone rozwiązania napędowe dla przemysłuRossi dostarcza rozwiązania napędowe dla wielu branż przemysłu już od ponad sześćdziesięciu lat. Firma, założona w 1953 r. przez Gilio Rossiego, przeszła długą drogę – rozwijając się stopniowo od lokalnego producenta przekładni aż do wielozakładowej grupy kapitałowej, stanowiącej obecnie ważną część dużego szwajcarskiego koncernu Habasit AG.


Grupa Rossi to liczący się producent w branży napędów na świecie, którego wyroby są z powodzeniem sprzedawane i użytkowane na wszystkich kontynentach. W swoich strukturach posiada fabryki wyspecjalizowane w produkcji klasycznych przekładni i motoreduktorów, silników elektrycznych, przekładni planetarnych oraz dużych jednostek napędowych, dedykowanych dla przemysłu ciężkiego. Grupa Rossi to także kilkanaście oddziałów firmy zlokalizowanych w różnych krajach świata oraz centra montażowe rozmieszczone na wszystkich kontynentach.


Siedziba główna firmy oraz jedna z fabryk (Modena)
Siedziba główna firmy oraz jedna z fabryk (Modena)
Siedziba główna firmy oraz jedna z fabryk (Modena)


Jakość – zawsze na pierwszym miejscu
Jednym z głównych atutów marki Rossi jest wysoka jakość wyrobów, kontrolowana wieloetapowo w łańcuchu dostaw oraz w procesie produkcji. Ponadto każda sztuka napędów po montażu oraz przed opuszczeniem fabryki przechodzi test na specjalistycznych stanowiskach kontrolnych. Wszystkie jednostki heavy duty mają dodatkowo przeprowadzany kilkugodzinny test obciążeniowy.

Rossi stale podąża za rozwojem technologii, ciągle doskonaląc swoje produkty oraz stosowane rozwiązania techniczne. Wystarczy wspomnieć, że tylko w 2014 roku firma wydała ponad 15 mln euro na rozwój parku maszynowego, poprzez zakup nowoczesnych maszyn produkcyjnych i urządzeń kontrolnych.


Stanowisko testowe przeznaczone dla przekładni stożkowo-walcowych
Stanowisko testowe przeznaczone dla przekładni stożkowo-walcowych


W latach 70. ub.w. Rossi, jako pierwszy producent przekładni, zaczął standardowo stosować obróbkę cieplną dla utwardzania powierzchni uzębień kół zębatych oraz ich szlifowanie. W latach osiemdziesiątych jako jeden z pierwszych wytwórców wprowadził przekładnie modułowe z korpusem wykonanym w monobloku. Na początku lat 90. XX w., jako druga firma w Europie oraz jako pierwsza w swoim kraju, w branży, Rossi zdobył certyfikat ISO 9001.

Najlepszym dowodem bardzo wysokiej kultury technicznej w firmie jest TRZYLETNIA gwarancja jako standard dla produktów Rossi (z nielicznymi wyłączeniami), oferowana już od 1994 roku.

Firma szczyci się tym, że jako jeden z nielicznych europejskich producentów napędów ma nadal wszystkie fabryki zlokalizowane w Europie, zaopatrując się również w kluczowe komponenty u lokalnych, sprawdzonych dostawców. Pozwala to na stałe utrzymywanie bardzo dobrej jakości wyrobów, a wszystkie procesy produkcyjne odbywają się z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego, zgodnie z wymagającymi normami europejskimi.

Rozwiązania techniczne „szyte na miarę”
Asortyment Rossi obejmuje SIEDEMNAŚCIE katalogów produktowych: od typowych reduktorów klasycznych i ślimakowych, poprzez przekładnie do współpracy z serwomotorami, silniki elektryczne, przekładnie planetarne, aż po wysokospecjalistyczne, potężne jednostki heavy duty o momentach nominalnych przekraczających 900 000 Nm, napędzane silnikami o mocach rzędu tysiąca kW i więcej.

Liczba dostępnych katalogowych rozwiązań – uwzględniając różne typy napędów, a także różne wielkości mechaniczne, opcje wykonania, przełożenia i pozycje pracy – to łącznie ponad 50 000 000 kombinacji! Do tego dochodzą jeszcze wykonania specjalne, projektowane indywidualnie pod bardzo nietypowe zastosowania. Dzięki temu Rossi może zaproponować „szyte na miarę” rozwiązania techniczne nawet dla bardzo specyficznych aplikacji.


Przemysł metalowy. Samotok doprowadzający do walcarki wstępnej, zrealizowany na motoreduktorach walcowych Rossi
Przemysł metalowy. Samotok doprowadzający do walcarki wstępnej, zrealizowany na motoreduktorach walcowych Rossi


Restrykcyjna kontrola jakości dotyczy wszystkich etapów produkcji
Restrykcyjna kontrola jakości dotyczy wszystkich etapów produkcji


Bezsprzecznie oferta firmy należy do najbogatszych na rynku napędów. Daje to tym samym szerokie pole wyboru konstruktorom oraz producentom maszyn i urządzeń, tak aby ich maszyny posiadały optymalnie skonfigurowane napędy, gwarantujące długofalową i niezawodną pracę.

Cechy konstrukcyjne
Przekładnie i motoreduktory Rossi posiadają kilka cech, wyróżniających je na tle wyrobów konkurencji.
Standardem przyjętym w firmie są solidnie wykonane, żeliwne korpusy, stosowane również dla małych wielkości napędów. Gwarantują one wyższą trwałość przekładni oraz zwiększoną odporność przy pracy udarowej w porównaniu do relatywnie tanich przekładni w korpusach aluminiowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciężkich warunków pracy lub dla użytkowania w otoczeniu agresywnym.

Przekładnie klasyczne i ślimakowe posiadają korpusy uniwersalne, o zwartej budowie, dostosowane zarówno do montażu łapowego, jak i kołnierzowego. Daje to zwiększoną ilość możliwości montażu na aplikacji oraz ułatwia unifikację napędów w przypadku większej liczby użytkowanych jednostek.

W przypadku motoreduktorów Rossi konsekwentnie stosuje rozwiązanie oparte na silnikach kołnierzowych, zgodnych ze standardem IEC (inne standardy, np. NEMA, dostępne na życzenie). Motoreduktory takie są nieznacznie dłuższe od jednostek z silnikami zintegrowanymi, często oferowanymi przez konkurencję. Niemniej łatwość serwisu przy długofalowym użytkowaniu napędów, pełna zamienność silników oraz niższe koszty związane z utrzymaniem ruchu jednoznacznie przemawiają na korzyść silników kołnierzowych.

Kolejna cecha konstrukcyjna napędów Rossi to utwardzane termicznie oraz szlifowane koła zębate dla wszystkich wielkości przekładni i motoreduktorów, w tym również dla przekładni planetarnych. Zwiększa to żywotność kół zębatych, łożysk oraz całych przekładni oraz wydłuża okresy międzyserwisowe napędów.

Kompleksowy serwis i wsparcie techniczne
Rossi specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań napędowych, wykraczając daleko poza tzw. sferę produkcyjną. Firma oferuje pełne wsparcie techniczne swoich fachowców. Inżynierowie Rossi, wyspecjalizowani w poszczególnych segmentach rynku, odpowiednio doradzają, pomagają w znalezieniu optymalnego rozwiązania oraz zapewniają asystę w procesie projektowania i wdrażania aplikacji, z pełnym zrozumieniem potrzeb i wymagań Kontrahenta. Rossi dostarcza również właściwą dokumentację techniczną, w tym modele 2D i 3D.

Duże znaczenie mają też kwestie związane z obsługą posprzedażną. Globalny zakres działania firmy oraz serwis, bazujący na kilkunastu oddziałach fabrycznych i kilkudziesięciu dystrybutorach na ważniejszych rynkach świata, zapewnia pomoc oraz rozwiązanie sytuacji wymagających interwencji w możliwie najkrótszym terminie.

Na rynku polskim wsparcie posprzedażne dla producentów maszyn oraz użytkowników jest oferowane zarówno ze strony lokalnego oddziału firmy Rossi, jak również dystrybutorów, posiadających wieloletnie doświadczenie w napędach. Dotyczy to zarówno przeglądów, jak i napraw przekładni oraz motoreduktorów, w tym również dużych jednostek przemysłowych.

Specjaliści od trudnych tematów
Napędy Rossi są szeroko stosowane w najbardziej wymagających aplikacjach i sektorach przemysłu. Firma jest kwalifikowanym dostawcą wiodących producentów światowych, wyspecjalizowanych w przemyśle metalurgicznym, wydobywczym, chemicznym, energetycznym, ceramicznym, spożywczym i wielu innych, ważnych sektorach rynku. Od typowych aplikacji, bazujących na standardowych małych i średnich motoreduktorach, po duże napędy przemysłowe, wyposażone w szereg specyficznych opcji dodatkowych – zakres wykonań i zastosowań jest bardzo szeroki.


Kompletna jednostka napędowa  heavy duty dostarczana przez Rossi
Kompletna jednostka napędowa heavy duty dostarczana przez Rossi


Rozbudowa Kanału Panamskiego. Zakład przeróbki kruszyw oparty na napędach Rossi
Rozbudowa Kanału Panamskiego. Zakład przeróbki kruszyw oparty na napędach Rossi


Rozwiązania napędowe Rossi można spotkać w wielu sektorach przemysłu i obszarach zastosowań. Od potężnych, wielokilometrowych przenośników i systemów przeładunkowych w Stanach Zjednoczonych, Australii i RPA, poprzez kompleksowe uzbrojenie w napędy zakładów metalurgicznych w Azji i Europie, po kompletne systemy transportowe w Polsce. Od dużych napędów przemysłowych, jakie pracują np. w Tarnowie, Paradyżu czy Bełchatowie, po szeregi niezawodnych motoreduktorów w maszynach dla przemysłu spożywczego, rozsianych po Polsce i świecie, czy też specjalizowanych reduktorów, użytkowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Od kompaktowych napędów jazdy i obrotu, bazujących na przekładniach planetarnych, poprzez rozwiązania dla energetyki wiatrowej, aż po największy przesuwny dach, jaki zbudowano na świecie. Przykłady można by jeszcze długo mnożyć.

Wieloletnie doświadczenie firmy Rossi jako producenta jest poparte szeregiem referencji, pochodzących praktycznie z całego świata. Dbałość zarówno o kwestie jakościowe, jak i o właściwą komunikację oraz satysfakcję Kontrahenta to główne priorytety firmy. Duże znaczenie ma też wsparcie techniczne oraz pomoc w znalezieniu rozwiązań optymalnie dopasowanych do potrzeb Państwa aplikacji.

Zapraszamy do współpracy!

Rossi Polska Sp. z o.o.
Ciepła 15/21
50-524 Wrocław
tel. 500 418 505, 508 971 125
fax 71-714 23 20
e-mail: info.poland@rossi-group.com
www.rossi-polska.pl

Reklama