Przypomnijmy, że napędy elektryczne odgrywają kluczową rolę na rynku europejskim, a ich znaczenie rośnie wraz z zapotrzebowaniem na technologie energooszczędne: efektywne energetycznie i przyjazne dla środowiska. Ponadto zapewniają wysoce wydajny proces produkcyjny przy niskich kosztach. W 2022 r. wartość rynku napędów elektrycznych szacowano na 330 – 400 mln zł, a silników – na 350 – 420 mln zł.
– Ten rynek ma przed sobą przyszłość, również dlatego, że czekają go prawdziwe przełomy technologiczne. Począwszy od modernizacji sterowania lub zastosowania jego lepszej wersji, co przyniesie oszczędności, przez nowe materiały do produkcji samych silników, aż do zmiany rozmiaru wykorzystywanego silnika – podkreśla Robert Tomaszewski, wiceprezes zarządu spółki Damel SA. – Jesienią, w drugiej połowie października, zapraszamy na I konferencję poświęconą właśnie tym zagadnieniom. Chcemy spotkać się w gronie użytkowników, projektantów, technologów i naukowców, żeby porozmawiać o maszynach i napędach elektrycznych. To nasza odpowiedź na toczące się w branży dyskusje.
– Podczas konferencji przedstawimy nowoczesne metody diagnostyki silników i generatorów, a także rozwiązania aplikacyjne związane m.in. z automatyzacją procesów i długotrwałym użytkowaniem maszyn. Omówimy współczesne problemy z obszaru eksploatacji napędów i przewidywane kierunki ich rozwoju – wyjaśnia Artur Polak, dyrektor Działu Rozwoju Damel SA.