Pokaż menu

Firmy z okładek

MARKEL  Napędy i SterowanieRoboty Przemysłowe

Reklama

Współpraca

Jubileusz 20-lecia firmy SITI-POL

Rozmowa ze Sławomirem Pachniakiem – dyrektorem handlowym przedsiębiorstwa SITI-POL.


Redakcja: – Firma SITI-POL obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Jak wyglądały początki Waszej działalności?

Sławomier Pachniak: – 20 lat temu na polskim rynku był deficyt firm, które specjalizowały się w zakresie dostarczania podzespołów do budowy maszyn. W związku z tym ruszyliśmy do Europy Zachodniej w poszukiwaniu nowych dostawców z naszej branży i tym sposobem trafiliśmy na firmę SITI S.p.A, z którą współpracujemy do dziś. Zainicjowało to powstanie SITI-POL – firmy, która dziś – mogę śmiało powiedzieć, ma ugruntowaną pozycję nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

R.: – Jak zmieniły się firma i rynek przez te 20 lat?

S.P.: – Rynek nie stoi w miejscu, technologia ciągle idzie do przodu. Dlatego poszukujemy nowych produktów, stale szkolimy nasz zespół i nabieramy doświadczenia. Rynek zmienił się dość znacznie, ponieważ obecnie obsługujemy odbiorców, którzy nie posiadają już jednostkowych maszyn, a są to serie maszyn, większe ilości dostaw. Rynek jest ukierunkowany na wysoką jakość produktów. Dla klienta ważna jest również bezawaryjność produktu i jego wydajność. Z tego też powodu szukamy nowych rozwiązań, m.in. w naszych reduktorach stosujemy olej syntetyczny, który jest lepszy w eksploatacji, a w punktach wrażliwych reduktorów wykorzystujemy łożyska i uszczelniacze klasy premium. Wychodzimy naprzeciw klientom i szkolimy ich pod kątem obsługi jednostek napędowych, by zapobiegać jakiejkolwiek awaryjności. Już na etapie wstępnej rozmowy z klientem jesteśmy w stanie dobrać taki produkt, który nie będzie sprawiał żadnych problemów w eksploatacji. Dobieramy żywotność motoreduktora na podstawie wartości współczynnika pracy, który mówi nam o czasie pracy w ciągu doby, ilości uruchomień w ciągu godziny, rodzaju obciążenia. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu indywidualnie dobieramy najbardziej odpowiedni dla klienta produkt, który będzie mu służyć długo i bezawaryjnie.

R.: – Co było największym wyzwaniem, jakie musieliście podjąć?

S.P.: – Największym wyzwaniem było stworzenie naszego magazynu, z którego obecnie korzystamy. Tak naprawdę budowaliśmy go na przestrzeni 15 lat i budujemy do tej pory. Uzyskaliśmy jednak zadowalający poziom, który pozwala nam obecnie na bieżącą realizację zamówień. Poza włożoną inwestycją finansową należy ciągle rozwijać firmę. Rynek i potrzeby klienta zmieniają się, a co za tym idzie – zmienia się zapotrzebowanie na konkretne produkty. Nie można pozwolić sobie na braki magazynowe, trzeba ciągle obserwować rynek, analizować stan magazynu i dostosowywać go do potrzeb klienta. To jest ciągła praca.

R.: – SITI-POL to nie tylko pomysł i świetne produkty, ale też ludzie…

S.P.: – To prawda! Mamy świetną załogę, składającą się obecnie z 25 osób, która w większości pracuje od samego początku, ale zatrudniamy też młode osoby. Staramy się im przekazywać nasze doświadczenie i je szkolić. Ciągle doskonalimy się, dlatego korzystamy ze szkoleń organizowanych przez naszych dostawców, szkolimy również u nas naszych dystrybutorów z zagranicy. Relacje w naszej firmie nie są korporacyjne, jest to bardziej firma rodzinna, słuchamy potrzeb naszych pracowników, wychodzimy im naprzeciw, dzięki czemu oni odwdzięczają się tym samym. I z tego jesteśmy dumni, że udało nam się zbudować taki zespół.

R.: – Czy w branży maszynowej łatwo jest być elastycznym i dynamicznym w stosunku do potrzeb rynku?

S.P.: – Nie jest to łatwe zadanie, ale nie jest niewykonalne. Zbudowaliśmy dużą bazę magazynową, dzięki czemu potrafimy stopniowo wycofywać zbędny asortyment, a inny wprowadzać. Obserwujemy branżę i gdy tylko następuje jakaś zmiana, staramy się wprowadzać nowe produkty i rozwiązania do firmy. Dbamy o elastyczność i ciągle dążymy do tego, abyśmy jutro byli lepsi niż dziś.

R.: – Jak świętowaliście jubileusz 20-lecia?

S.P.: – Jubileusz świętowaliśmy w siedzibie firmy w Milejowicach koło Radomia wraz z naszymi klientami i dostawcami z kraju i z zagranicy. Większość naszych kontrahentów nie miała dotychczas okazji nas odwiedzić, dlatego zależało nam na tym, aby zgromadzić gości właśnie w sercu naszej firmy. Była to również okazja, aby zaprezentować, jak firma działa na co dzień. Ponieważ oprócz SITI-POL mamy również firmę SITI-TECH, która zajmuje się montażem przekładni ślimakowych. Goście mogli zapoznać się z technologią, zobaczyć, jak wygląda kontrola jakości produktów, do której przykładamy ogromną wagę. Część oficjalną uroczystości rozpoczął swoim folklorystycznym występem dziecięcy zespół pieśni i tańca „Zakrzewiaki”, który wprowadził nas w ludową tradycję naszego regionu. Nie zabrakło również przemówień, słów uznania i gratulacji ze strony naszych kontrahentów, jak i władz lokalnych. Uwieńczeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, jak również posadzenie dębów w alei, która będzie pamiątką 20-lecia firmy. Poza oficjalną częścią oczywiście odbyła się również część bankietowa. Spędziliśmy mile czas, zależało nam na tym, aby nie było to typowo biznesowe wydarzenie, chcieliśmy stworzyć atmosferę, aby nasi klienci poznali siebie i nas. Teraźniejszość pokazuje nam bowiem, że należy tworzyć płaszczyznę do kontaktów międzyludzkich i to wydarzenie właśnie miało do nich należeć. Dostaliśmy bardzo pozytywny feedback od gości, że był to czas mile spędzony, czym jesteśmy bardzo
usatysfakcjonowani.

R.: – Co, według Pana, jest kluczowe w prowadzeniu biznesu?

S.P.: – Można mówić o różnych aspektach, to jest dość ogólne pytanie. Moim zdaniem, każdy wybiera swoją własną strategię. My patrzymy długodystansowo. Idziemy małymi krokami do przodu, nie próbujemy wejść we wszystkie możliwe branże i sektory na siłę, ale powoli realizujemy plan, który polega na tym, że chcemy mieć całą gamę produkcji fabrycznej dostępnej od ręki. Kluczem do tego jest ciągła budowa naszego magazynu i wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów.

R.: – Wspomniał Pan o różnej gamie produktów. SITI-POL jest wyłącznym dystrybutorem kilku firm produkcyjnych, m.in. SITI S.p.A., AVE, Coel. Podobna branża, ale inny asortyment.

S.P.: – Tak, inny asortyment, natomiast wszystkie łączy budowa maszyn, dzięki czemu potrafią współpracować u jednego klienta. SITI S.p.A. produkuje reduktory o napędach mechanicznych różnego typu, COEL natomiast jest producentem silników z hamulcem oraz hamulców przeciwwybuchowych. Producent akcesoriów do budowy maszyn AVE, który już w tej chwili jest koncernem, ponieważ połączył się z firmą Megadine, ma w swojej ofercie ponad 4500 elementów, które są używane do produkcji transporterów i maszyn.

R.: – Państwa firma znajduje się w Milejowickiej Strefie Ekonomicznej. Czy jest to dobre miejsce do prowadzenia biznesu?

S.P.: – Uważam, że jest to bardzo dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Atutem jest dość bliska odległość od Warszawy czy też to, że do autostrady A7 mamy 800 metrów, dzięki czemu możemy połączyć się sprawnie z każdym punktem w kraju. Rozwija się budowa lotniska w Radomiu, więc cała infrastruktura jest zlokalizowana w dobrym miejscu. Ceny gruntu czy dzierżawy są na niższym poziomie niż w dużych miastach. Nasza firma dysponuje powierzchniami magazynowymi oraz powierzchnią gruntów pozwalającą na realizowanie indywidualnych projektów budowlanych. Możemy udostępnić naszą wiedzę na temat budowy firmy w Milejowickiej Strefie Ekonomicznej, jak również wykonać cały projekt od podstaw.

R.: – Jakie są dalsze plany rozwojowe SITI-POL?

S.P.: – Na początku 2020 roku wprowadzamy na rynek 2 rodzaje nowych nasadowych reduktorów zębatych, w związku z tym jesteśmy w trakcie przygotowania stanowisk montażowych i kontroli jakości. Są to bardzo mocne nasadowe reduktory, które idealnie sprawdzą się w maszynach budowlanych czy takich, gdzie występuje ciężka praca. W dalszym ciągu skupiamy się na powiększaniu naszej bazy produktowej i szkoleniach pracowników.

R.: – Czego możemy Wam życzyć z okazji 20-lecia?

S.P.: – W biznesie nie trzeba się spieszyć, więc życzylibyśmy sobie, abyśmy realizowali nasze plany małymi krokami, ale do przodu i abyśmy zawsze wokół siebie mieli świetnych ludzi.


SITI-POL Sp. z o.o.
Milejowice, ul. Napędowa 4
26-652 Zakrzew
tel. 48 369 03 75–76
e-mail: sitipol@sitipol.pl
www.sitipol.pl

Reklama