Pokaż menu

Firmy z okładek

Multiprojekt  FESTONapędy i Sterowanie

Reklama

Współpraca

Oferta silników ABB dla przemysłu górniczego
Grzegorz GalaPrzemysł górniczy stawia silnikom elektrycznym szczególne wymagania co do wytrzymałości konstrukcji, niezawodności, sprawności, dostępności, prostoty konstrukcji i serwisowania, jak i odporności na ekstremalne warunki środowiskowe.


abb
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku górniczego i kruszyw, ABB rozszerzyła swoją ofertę asynchronicznych klatkowych silników niskiego napięcia o dwie rodziny silników dedykowane dla tych gałęzi przemysłu. Pierwsza z nich to bazujące na sprawdzonych silnikach serii M3BP silniki przeznaczone do stref bezpiecznych. Druga rodzina to silniki przeznaczone do pracy w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych w strefach, gdzie występuje obecność metanu i pyłu węglowego. Za ich bazę konstrukcyjną posłużyła doceniana przez światowy przemysł chemiczny, petrochemiczny i gazowy rodzina silników ognioszczelnych M3JP.

Konstrukcja
Obydwa zakresy silników obejmują jednostki o konstrukcji od 2 do 8 biegunów. Silniki o niższych prędkościach oraz dwubiegowe dostępne są na życzenie. Uzwojenia wykonane są w klasie izolacji F; klasa izolacji H (180°C) dostępna jest opcjonalnie. Silniki zaprojektowane zostały ze wzrostem temperatury w klasie B, co zapewnia optymalne warunki pracy dla uzwojeń w wysokiej temperaturze otoczenia wyrobisk górniczych.

Konstrukcja mechaniczna uwzględnia szereg cech niezbędnych dla zapewnienia ochrony przed wnikaniem pyłu i wilgoci do wnętrza silnika: stopień ochrony IP66 jest standardem, jednostki o większych wzniosach wału posiadają także labiryntowe uszczelnienia wału, których dodatkowym atutem jest bezobsługowość. Wirnik i stojan pokryte są powłoką antykorozyjną, która chroni przed wnikaniem wilgoci do uzwojeń i pakietów blach. Ogrzewanie postojowe jest wyposażeniem standardowym w silnikach Ex d i opcjonalnym w silnikach do stref bezpiecznych. Rozszerzeniem ochrony antykorozyjnej są: wykonane ze stali nierdzewnej tabliczka znamionowa, elementy złączne oraz osprzęt.

W zależności od wzniosu wału przewietrznik wykonany jest z żeliwa lub ze stali. Konstrukcję silników Ex d uzupełnia masywna osłona przewietrznika, chroniąca układ chłodzenia w ekstremalnych warunkach kopalń. Wszystkie elementy złączne zostały osłonięte, aby chronić je przed spadającymi na silnik odłamkami urobku.

Szeroka lista dostępnych kodów modyfikacji zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracyjne, możliwe są również wykonania zgodnie z indywidualnymi, niestandardowymi wymaganiami.

Obydwie rodziny silników przygotowane są do zasilania poprzez przetwornicę częstotliwości, co pozwala na pełną kontrolę i optymalizację wydajności procesu.

Silniki dostępne są w klasach sprawności IE2, IE3, IE4. Co istotne, klasa sprawności IE4 osiągnięta została przy użyciu klasycznej konstrukcji asynchronicznej z klatką aluminiową, zatem w zakresie charakterystyk startowych, pracy i prostoty konserwacji nie są konieczne żadne kompromisy.

Silniki ognioszczelne dla przemysłu górniczego
Silniki te przeznaczone są do pracy w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych w strefach, gdzie występuje zagrożenie wybuchem metanu oraz pył węglowy.
 
 • Typ silnika: M3JM
 • Rodzaj osłony: Ex d dla Grupy I
 • Zakres mocy: 0,55–710 kW
 • Liczba biegunów: od 2 do 8*
 • Wznios wału: IEC 80–450
 • Klasa sprawności IE2, IE3 oraz IE4
 • Napięcia zasilania: do 1250 V (DOL)
 • Certyfikacja: IECEx, ATEX

* silniki o niższych prędkościach obrotowych oraz konstrukcje 2-biegowe dostępne na życzenie

Silniki górnicze dla stref bezpiecznych
Przeznaczeniem tej rodziny są aplikacje w podziemnych i naziemnych wyrobiskach w strefach bezpiecznych, w zakładach takich, jak kopalnie kruszyw, rud żelaza, miedzi, platyny, złota i innych metali szlachetnych. Zakres zastosowań rozciąga się na napęd przenośników, pomp, wentylatorów, urządzeń dźwigowych, kruszarek, młynów, mieszadeł maszyn flotacyjnych.
 
 • Typ silnika: M3BP
 • Zakres mocy: 0,55–1000 kW
 • Liczba biegunów: od 2 do 8*
 • Wznios wału: IEC 71–450
 • Klasa sprawności IE2, IE3 oraz IE4
 • Napięcia zasilania: do 1300 V (DOL)

* silniki o niższych prędkościach obrotowych oraz konstrukcje 2-biegowe dostępne na życzenie

Silniki dla przemysłu górniczego ABB stanową niewątpliwą alternatywę dla obecnych na rynku rozwiązań. Ich niezawodność, wydajność, sprawność, najwyższy poziom bezpieczeństwa, jak również szeroki pakiet dostępnych usług dają pewność wieloletniej efektywnej i bezproblemowej eksploatacji.

ABB Sp. z o.o.

Reklama