Stora Enso poinformowała o wprowadzeniu na rynek UKP Nova E – specjalistycznej niebielonej masy celulozowej typu kraft (UKP), zaprojektowanej z myślą o papierach elektroizolacyjnych. Producent podkreśla, że spełnia ona rygorystyczne wymagania dotyczące niskiego przewodzenia prądu oraz wysokiej wytrzymałości mechanicznej. UKP Nova E ma też podkreślać zaangażowanie Stora Enso w rozwój zrównoważonych, a zarazem innowacyjnych materiałów oraz wprowadzanie na rynek kolejnych rozwiązań bazujących na UKP.
Dostosowana do najwyższych standardów w elektrotechnice
Jak podkreśla Stora Enso, masa celulozowa UKP Nova E spełnia szczególnie surowe wymagania dotyczące wyjątkowo wysokiej czystości, jakiej oczekuje się od materiałów izolacyjnych stosowanych w przemyśle elektrycznym. Jednocześnie firma wskazuje na jej bardzo wysoką wytrzymałość. Dzięki niskiemu przewodzeniu prądu i wysokiej lepkości, UKP Nova E stanowi – zdaniem Stora Enso – idealne rozwiązanie dla zastosowań, w których niezawodne właściwości dielektryczne muszą iść w parze z odpornością mechaniczną.
Ekspercka wiedza i innowacje
Stora Enso szczyci się dekadami doświadczeń w produkcji masy celulozowej. Ta ekspercka wiedza – jak podkreśla firma – przekłada się obecnie na możliwość tworzenia i dostarczania na rynek produktów o najwyższej jakości. Jej inwestycje w rozwój specjalistycznych gatunków masy celulozowej, w tym rozbudowa możliwości produkcyjnych zakładów Enocell w obszarze UKP wskazują, że nordycki koncern konsekwentnie odpowiada na zmieniające się potrzeby rynku i wspiera rozwój zrównoważonych praktyk wytwórczych. Tym samym Stora Enso wykorzystuje swoje bogate kompetencje i wiedzę także w obszarze papierów izolacyjnych do zastosowań elektrycznych, takich jak płyty do transformatorów, papiery do kabli, papiery separujące do baterii oraz papiery kondensatorowe.
Zrównoważona produkcja i niższy ślad węglowy
UKP Nova E jest wytwarzana w procesie, w którym – jak podaje Stora Enso – zminimalizowano negatywny wpływ na środowisko. Jako niebielona masa celulozowa, wymaga ona użycia mniejszej ilości chemikaliów oraz niższego zużycia energii, co przekłada się na niemal 30% redukcję śladu węglowego na tonę w porównaniu do alternatywnych rozwiązań, opartych na masach bielonych. Jej wyprodukowanie potwierdza zatem zaangażowanie Stora Enso w innowacje oparte na materiałach z włókien odnawialnych i zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.
UKP Nova E ma sprostać wysokim wymaganiom w zakresie przewodzenia elektrycznego i wytrzymałości, co – zdaniem Stora Enso – czyni ją odpowiednim wyborem do zastosowań w elektrotechnice. Surowcem wykorzystywanym do produkcji UKP Nova E są sosna i świerk, pochodzące z zarządzanych w zrównoważony sposób lasów nordyckich. Stora Enso podkreśla, że całość drewna jest w 100% procentach identyfikowalna i pochodzi ze źródeł certyfikowanych pod względem zrównoważonego rozwoju. Na życzenie klienta firma udostępnia certyfikację łańcucha dostaw FSC oraz PEFC.
Za sprawą UKP Nova E, firma może zaoferować branży elektrotechnicznej rozwiązanie zarazem odnawialne i niskoemisyjne, wspierające klientów zarówno w osiąganiu założonych parametrów technicznych, jak i w realizacji ich celów środowiskowych.
Portfolio produktów Stora Enso z serii UKP Nova obejmuje również masy celulozowe: UKP Nova – do wymagających zastosowań opakowaniowych i specjalistycznych oraz UKP Nova FC – do płyt z włóknobetonu.
Fot.: Stora Enso