Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Przewodnik po technologii prowadnic liniowych


Prowadnice liniowe są niezbędne w każdym środowisku przemysłowym, ułatwiając przenoszenie wyposażenia i przedmiotów na linii produkcyjnej. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę przy wyborze prowadnicy liniowej. 



Biorąc pod uwagę aspekt kulturowy, termin «liniowy» zyskał niezasłużone negatywne znaczenie w ciągu ostatnich kilku dekad. Stwierdzenie, że coś jest liniowe, oznacza sugestię, że brakuje mu złożoności, jest zwyczajne, proste, nie ma alternatyw i oferuje ograniczone możliwości wyboru.
Oczywiście w przypadku produkcji, właśnie dlatego liniowość jest tak ważna. W wymagających zastosowaniach, takich jak automatyzacja fabryk, niebezpieczeństwo polega na tym, że systemy lub procesy nie są wystarczająco liniowe. Prawie prosto nie wystarczy – linie produkcyjne zależą od maszyn, które będą niezawodnie poruszać się wzdłuż wcześniej określonej osi przez cały czas.
Aby osiągnąć taką jakość przesuwu liniowego, inżynierowie stosują prowadnice liniowe. W zasadzie jest to ta sama technologia, która pozwala ludziom każdego dnia na całym świecie niezawodnie i bezproblemowo otwierać szuflady na ubrania. Jednak w warunkach fabrycznych stawka jest znacznie wyższa. Prowadnica liniowa musi być wytrzymała i minimalizować tarcie. Powinna także gwarantować wydajność, wykonując tysiące, jeśli nie miliony, powtarzalnych ruchów oraz przeciwstawiać się działaniu różnych sił bez ulegania deformacji. 

Która prowadnica liniowa będzie odpowiednia?
Znalezienie odpowiedniej prowadnicy liniowej nie jest prostą sprawą i ważne jest, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Istnieją dwa główne typy systemów prowadnic liniowych, z których każdy posiada cechy charakterystyczne.
Prowadnice ślizgowe to prowadnice liniowe, w których poszczególne elementy nie są oddzielone elementami tocznymi. Natomiast prowadnice rolkowe (wałeczkowe) oparte są na mechanizmie obrotowym, w którym elementy toczne, takie jak rolki lub łożyska kulkowe, obracają się między dwoma ruchomymi elementami.
W obu przypadkach efekt końcowy jest taki sam: blok liniowy/wózek porusza się do przodu i do tyłu wzdłuż płaszczyzny, na której znajduje się szyna.
 

  

Prowadnice ślizgowe
Systemy prowadnic liniowych obejmują prowadnice typu jaskółczy ogon firmy norelem, które zapobiegają podnoszeniu się elementu prowadzącego podczas ruchów obrotowych. Konstrukcja powierzchni ślizgowych zapewniająca pełny kontakt z ładunkiem sprawia, że prowadnice tego typu doskonale nadają się do absorbcji i tłumienia wstrząsów oraz wibracji.
Kolejną opcją są prowadnice teleskopowe – norelem oferuje obecnie 33 typy, wzory i rozmiary, zapewniające efektywny ruch dla obciążeń od 10 kg do 450 kg. Tworząc tę obszerną gamę, firma położyła szczególny nacisk na zmniejszenie tarcia, hałasu i wymogów konserwacyjnych.
Szyny ślizgowe są standardowo produkowane ze stali, ale są również dostępne w wersji ze stali nierdzewnej lub aluminium. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i gwarantuje maksymalny poziom higieny, stanowiąc idealne rozwiązanie dla sektora techniki medycznej. Dla porównania aluminium jest lekkie, dzięki czemu stanowi optymalne rozwiązanie dla branż, takich jak przemysł lotniczy, gdzie liczy się każdy gram.

Prowadnice rolkowe (wałeczkowe)
Element toczny ustalający (taki jak łańcuch rolkowy) utrzymuje kontrolę nad elementem tocznym i zapewnia, że prowadnica pracuje tak cicho, jak to możliwe. Konstrukcja prowadnic rolkowych obejmuje profilowane szyny prowadzące i liniowe łożyska kulkowe.
Systemy prowadnic rolkowych firmy norelem składają się z szyn prowadzących o długości do 4080 mm oraz kompaktowej i wytrzymałej konstrukcji o wymiarach 20 mm, 30 mm i 45 mm. W zależności od wielkości i wymiarów systemy prowadnic wałeczkowych mogą pracować z obciążeniami statycznymi do 5500 N i obciążeniami dynamicznymi do 12 280 N.
Połączenie stałej i ruchomej szyny ułożyskowanej zapobiega irytującemu przechylaniu i niepożądanemu zużyciu systemów prowadnic rolkowych. Gwarantuje to precyzyjne działanie, a trwale nasmarowane łożysko toczne zapewnia bezobsługową pracę.
Innym typem prowadnic rolkowych są wersje posiadające recyrkulacyjne elementy toczne. Elementy toczne krążą w obrębie bloku liniowego i poruszają się razem z nim, a nie oddzielnie, jak gąsienice czołgu.

Jak wybrać właściwą prowadnicę?
Zasadniczo wysoka jakość prowadnicy zależy od jej kształtu, dokładności pozycjonowania i braku tarcia. Oznacza to, że przy określaniu i wymiarowaniu systemu prowadnic liniowych można zastosować logiczne podejście.
Po dokładnym określeniu najważniejszych parametrów wymaganych dla danej aplikacji można określić z wysokim prawdopodobieństwem czy najlepszym systemem będzie prowadnica ślizgowa, czy rolkowa.
Na podstawie tej decyzji można następnie zawęzić wybór w oparciu o określone zmienne, takie jak prędkość, obciążenie, rodzaj materiału, wymogi konserwacyjne i inne.

Wybór systemów liniowych norelem
Firma norelem z dużym zaangażowaniem i doświadczeniem pomaga klientom w wyborze odpowiedniego systemu prowadnic liniowych. Prowadnice liniowe firmy są używane w tak różnych branżach, jak produkcja półprzewodników, robotyka, pakowanie i technologia medyczna – chociaż, co zrozumiałe, głównym obszarem zastosowania jest automatyzacja fabryk.
W razie potrzeby firma chętnie doradza klientom w zakresie właściwej specyfikacji pozycjonowania, manipulowania, podnoszenia lub obracania elementów produkcyjnych. Oznacza to, że systemy prowadnic liniowych norelem można montować zgodnie z konkretnym zastosowaniem klienta.
W skrócie prowadnica liniowa to proste urządzenie, które dobrze wykonuje proste zadanie. Następnym razem, słysząc narzekania, że coś jest zbyt liniowe, wystarczy wskazać prowadnicę liniową i przypomnieć, że czasami prostota jest dokładnie tym, czego potrzeba.

 
 

Jak standardowe komponenty norelem pomagają kształtować bardziej zrównoważoną produkcję opakowań​


W miarę wyznaczania przez rządy nowych celów dotyczących zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i zerowej emisji netto dwutlenku węgla, Marcus Schneck, dyrektor generalny firmy norelem, analizuje w jaki sposób – poprzez zwiększenie produktywności i wydajności standardowych komponentów – można dążyć do bardziej zrównoważonej produkcji opakowań.

 

Opakowania są stale obecne w naszym współczesnym życiu. Prawie wszystko znajduje się w jakiejś osłonie ochronnej – od małych przyborów toaletowych, po duże paczki. Wzrost konsumpcji i stale rosnąca liczba produktów oznacza, że wymagana jest coraz większa ilość materiałów opakowaniowych. W sytuacji ciągle zmieniającego się globalnego ekosystemu i coraz bardziej kurczących się zasobów nie można utrzymać tempa, w jakim przybywa odpadów z materiałów opakowaniowych. Jednak równie ważną rolę jak materiały, z których wykonane są opakowania, odgrywają maszyny i urządzenia użyte do ich produkcji – a w szczególności ich wydajność działania i efektywność wykorzystywania źródeł energii.
 

Dzięki zobowiązaniu rządu brytyjskiego do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i inicjatywie Smart Sustainable Plastic Packaging Challenge, dążącej do radykalnego zmniejszenia odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych do 2025 r., wywierana jest obecnie silna presja na producentów opakowań, aby wprowadzali innowacje i opracowywali nowe materiały oraz alternatywne metody konstrukcyjne, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko. Osiągnięto już wiele, aby opakowania i ich produkcja stały się bardziej zrównoważone, a wiele innowacji w zakresie wytwarzania produktów w znacznym stopniu przyczynia się do zapewnienia bardziej „zielonej” przyszłości.
 

Branża opakowaniowa jako istotny gracz na globalnym rynku gospodarczym, mający ogromny wpływ na zrównoważony rozwój, nieustannie stara się zoptymalizować sposób pakowania produktów, poczynając od pozyskiwania bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, a kończąc na zwiększonym poziomie recyklingu i minimalizacji opakowań w jak największym stopniu – podejmuje się wiele inicjatyw optymalizujących zrównoważony rozwój sektora opakowań.

Jednym z elementów wpływających na zrównoważony rozwój branży jest zwiększenie wydajności i produktywności maszyn oraz procesów produkcyjnych w celu zmniejszenia ilości odpadów, przyspieszenia operacji pakowania, a co najważniejsze, zapewnienia, że maszyny będą jak najbardziej przyjazne dla środowiska. W tym miejscu pojawia się kwestia związku między standardowymi komponentami maszyn a wzrostem zrównoważonego rozwoju w branży opakowaniowej.
 

Standardowe komponenty maszyn zapewniają wydajność i produktywność
W celu zapewnienia bardziej zrównoważonego wytwarzania opakowań firma norelem koncentruje się na trzech głównych obszarach doskonalenia produkcji w oparciu o zastosowanie standardowych komponentów maszyn. Wszystkie one wiążą się z wydłużeniem żywotności części – kwestią odporności na zużycie i trwałości, łatwości utrzymania i wysokości kosztów czyszczenia. Sprawia to ostatecznie, że komponenty te są bardziej zrównoważone, ponieważ produkty o długiej żywotności nie wymagają dodatkowej energii do produkcji części zamiennych. Podobnie, trwalsze komponenty standardowe wymagają mniejszych nakładów konserwacyjnych i zapewniają wyższą wytrzymałość maszyn i płynniejsze procesy.
Zanim zostanie omówiona kwestia »jak«, należy przedstawić komponenty norelem opracowane pod kątem zwiększenia wydajności w branży produkcji opakowań.
 

Firma norelem oferuje standardowe komponenty, które można wykorzystać w dwóch różnych dziedzinach pakowania. Pierwszą z nich są komponenty, które trafiają do ogólnej produkcji opakowań, takie jak kulki transportowe (kulowe elementy transportowe), siatki ochronne, plastikowe nasadki ochronne, maty siatkowe i plastikowe separatory do europojemników.
Drugi rodzaj standardowych komponentów pomaga w produkcji opakowań do zastosowań w obszarach o podwyższonych wymogach higienicznych – to części robocze i elementy maszyn, które spełniają rygorystyczne wymagania higieniczne i należą do asortymentu norelem Hygienic DESIGN. W tym wypadku wszystkie łuki, przejścia i skosy elementów zostały zaprojektowane bez ostrych narożników, aby ograniczyć możliwość zwilżania i ułatwiać dokładne czyszczenie.

Wpływ materiałów na poprawę zrównoważonego rozwoju
Firma norelem preferuje stosowanie stali nierdzewnej z dodatkiem wysokiej jakości pierwiastków stopowych oraz tworzyw sztucznych o dużej odporności chemicznej. Materiały te nie tylko zapewniają długą żywotność produktów, ale także w przypadku, gdy komponenty nie będą już używane, mogą zostać poddane recyklingowi, eliminując marnotrawstwo surowców.
Przykładem jest seria Hygienic DESIGN, która charakteryzuje się gładkim wykończeniem powierzchni i płynnymi przejściami. Elementy te są pozbawione nacięć, zadziorów, wgłębień i ubytków, a także mają bardzo małe promienie wewnętrzne i wyróżniają się wykończeniem powierzchni o średniej chropowatości Ra 0,8, co zapewnia łatwe ich czyszczenie. Aby ułatwić częste zmywanie, produkty są odporne na działanie wielu środków czyszczących.

Oprócz tego norelem zapewnia przestrzeganie wymaganych praktyk podczas procesów inżynieryjnych, produkcji i projektowania standardowych komponentów, które zostaną użyte w projekcie Hygienic DESIGN. W szczególności brane są pod uwagę dyrektywy EU10/2011 i FDA CFR21 dotyczące produkcji i wprowadzania na rynek materiałów z tworzyw sztucznych, które będą miały lub mogą mieć kontakt z żywnością.

Logistyka i zrównoważony rozwój idą w parze
Jednym z kluczowych obszarów, który ma wpływ na poprawę zrównoważonego rozwoju jest logistyka. W trakcie dostawy produktów do klientów siatki ochronne, plastikowe nasadki ochronne, maty siatkowe i plastikowe separatory chronią produkty przed niepożądanymi uszkodzeniami. Dzięki temu energia nie jest marnowana na wymianę uszkodzonych części.
Jeśli chodzi o produktywność to kulki transportowe ułatwiają przemieszczanie towarów i bardzo pomagają pracownikom podczas pakowania ciężkich i dużych produktów – zwiększona wydajność, jaką zapewnia wykorzystanie tych komponentów, oznacza mniej przestojów i ograniczenie zużycia energii.

Optymalizacja zrównoważonego rozwoju, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, jest szczególnie widoczna w przypadku serii Hygienic DESIGN. Zastosowanie wysokiej jakości stali nierdzewnej oznacza, że komponenty te mogą być używane w wymagających zastosowaniach dłużej niż części nie spełniające tak wysokich standardów jakości, co ogranicza zużycie energii do produkcji i instalacji części zamiennych.

Zwiększenie produktywności i efektywności dotyczy nie tylko bezpośrednich klientów norelem. Firma skupia się na świadczeniu i wdrażaniu usług, które pomogą inżynierom dobrać odpowiednie komponenty. Gwarantuje to ograniczenie ogólnego zużycia energii oraz jej zbędnego wykorzystywania do realizacji zwrotów lub nadmiernej konserwacji.
Dzięki wykorzystaniu pionierskich materiałów wysokiej jakości oraz dzięki niskim kosztom konserwacji i czyszczenia można skrócić czas przestoju maszyn. Coraz bardziej wydajne i efektywne procesy produkcji opakowań są niezbędne do zapewnienia optymalnego poziomu zrównoważonego rozwoju całego sektora.

-----------------------------------------------------------------
O firmie norelem
norelem to jeden z najważniejszych globalnych producentów i dostawców standardowych elementów maszyn. Firma dostarcza ponad 60000 standardowych komponentów do budowy maszyn oraz wiele produktów z zakresu automatyzacji produkcji.
Dziewięćdziesiąt osiem procent pozycji jest dostępnych od ręki z magazynu wraz z ofertą pomocy technicznej na miejscu dla oferowanych produktów.


THE BIG GREEN BOOK
Jest to zarówno katalog koncepcji firmy norelem, jak i książka referencyjna.
To ostateczny przewodnik z zakresu standardowych komponentów technicznych. Katalog THE BIG GREEN BOOK łączy w jednym miejscu informacje o produktach, specyfikacje i dane techniczne. Powstały przy użyciu logicznej sekwencji numerów artykułów w oparciu o etapy produkcji, zawiera odniesienia do najlepszych praktyk oraz porady i wskazówki.

-----------------------------------------------------------------

Więcej informacji na temat oferty norelem można znaleźć na stronie www.norelem.pl




norelem Sp. z o.o.
ul. Myśliborska 22
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 572 895 704
e-mail: info@norelem.pl
www.norelem.pl 


 

Reklama