Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Zautomatyzuj teraz! Co otrzymam za moje pieniądze?


Nowy sterownik robota igus umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom wejście na rynek automatyki przy niskim poziomie ryzyka.
 

Robot Rebel to pierwszy robot wykonany z wysokowydajnego tworzywa sztucznego.
Przy masie zaledwie 8 kg, jest najlżejszy w swojej klasie: prawdziwie lekki robot. (Źródło: igus GmbH)


Umożliwienie średniej wielkości firmom wejścia w produkcję jutra w sposób opłacalny i o niskim ryzyku: jest to cel, do którego dąży igus ze swoim działem Low Cost Automation. Od różnych zestawów do budowy robotów i gotowych do podłączenia rozwiązań liniowych po intuicyjne oprogramowanie sterujące, igus oferuje użytkownikom rozwiązania zapewniające szybki zwrot z inwestycji. Nawet laik powinien odnieść sukces w automatyzacji.

Ramiona robotyczne, które wspierają ludzi w pracy w fabrykach, chwytając, przetwarzając i sortując komponenty: w przeszłości rozwiązania te były drogie i stosowane głównie w firmach, które zatrudniały własny zespół inżynierów i programistów. Sprawiły one, że produkcja z użyciem robotów stała się bardziej efektywna, wprowadziły pracę ciągłą 24/7 i odciążyły pracowników od monotonnych, rutynowych zadań. Jednocześnie wzrosła presja konkurencyjna na małe firmy, które nie mogły sobie pozwolić na niezbędny personel. Sytuacja ta stworzyła zapotrzebowanie na niskokosztową robotykę (LCR) – na opłacalne rozwiązania automatyzacji, które są w zasięgu firm każdej wielkości.
 

Za pomocą platformy internetowej RBTX.pl użytkownicy mogą stworzyć kompletne rozwiązanie automatyzacji, w tym chwytak, kamerę i sterownik, przy czym wszystkie komponenty pasują do siebie w 100%. (Źródło: igus GmbH)
 

Jedną z firm oferujących takie tanie rozwiązania jest igus. Firma z Kolonii, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, posiada jednostkę biznesową o nazwie Low Cost Automation (LCA). W tym obszarze firma buduje gotowe do podłączenia roboty liniowe, roboty delta i roboty z ramieniem przegubowym. Ponadto oferuje modułowy system przekładni Apiro i różne sterowniki. Modułowe rozwiązania automatyzacji pozwalają użytkownikom dostosować własne rozwiązanie. Można je zbudować lub kupić: można zakupić kompletne rozwiązania zrobotyzowane lub tylko pojedyncze zespoły. Indywidualność jest tutaj słowem kluczowym: każda maszyna wygląda inaczej i ma swoje specyficzne cechy i wymagania, dlatego też automatyzacja musi być również dostosowana do indywidualnych potrzeb.
 

Rozwiązania igus dla ekonomicznej automatyzacji: roboty Delta, roboty z ramieniem przegubowym robolink i roboty liniowe drylin. (Źródło: igus GmbH)


Niskie koszty, ale w jaki sposób?
Produkty są ekonomiczne, ponieważ igus redukuje liczbę metalowych komponentów. Wiele ruchomych części jest wykonanych z wysokowydajnych polimerów, zoptymalizowanych trybologicznie, dzięki czemu są trwałe, lekkie i nie wymagają smarowania, a zatem nie wymagają konserwacji. – Możemy produkować komponenty, które wcześniej były dostępne na rynku w formie metalowej z wysokowydajnych tworzyw sztucznych za pomocą formowania wtryskowego. Daje nam to przewagę cenową i pozwala oferować nasze roboty po niskich kosztach – wyjaśnia Alexander Mühlens, szef działu technologii automatyzacji w igus. Ale co dokładnie oznacza niski koszt? – Rozumiemy ten termin jako rozwiązania, które amortyzują się w krótkim czasie, najpóźniej po roku – mówi Mühlens. Wyjaśnia: – Jeśli komórka montażowa kosztuje od 20 000 do 30 000 euro, cena taniego robota powinna wynosić od 5 000 do 7 000 euro. Umożliwia to wykorzystanie robotów w obszarach, w których automatyzacja przy użyciu drogich i złożonych systemów robotów przemysłowych była wcześniej zbyt nieopłacalna. Na przykład w małych firmach lub tylko w małych częściowych automatyzacjach w celu zautomatyzowania ręcznych, monotonnych i często podatnych na błędy etapów pracy – w tym sortowania komponentów i słynnego sięgania do pudełka. Jednak niedrogie komponenty z Kolonii są również wykorzystywane przez dużych producentów OEM w obszarach o ograniczonych budżetach. Są one również wykorzystywane przez producentów automatów sprzedających, systemów toczenia i frezowania oraz systemów transportu bez kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić na wadze i kosztach. I nie tylko w sektorze spożywczym i medycznym, ponieważ komponenty nie wymagają smarów. Istnieją jednak również ograniczenia. Na przykład, tanie roboty nie mogą osiągnąć udźwigu, precyzji i sztywności standardowych robotów przemysłowych ze względu na tworzywo sztuczne. Ciężar ponad 10 kilogramów nie jest jeszcze możliwy do osiągnięcia przez tanie roboty. Dlatego tani robot nie może jeszcze zastąpić robota spawalniczego w przemyśle motoryzacyjnym, ale może wkładać części do maszyny, przejmować procesy klejenia, pozycjonować kamery i wiele więcej.

Roboty mogą być sterowane bez znajomości programowania
Firma igus nieustannie rozwija komponenty do swojego niskokosztowego portfolio. Obejmują one igus Robot Control – bezpłatne oprogramowanie sterujące dla wszystkich kinematyk robotów firmy, w tym robotów delta, robotów z ramieniem przegubowym robolink, scara i suwnic drylin. Program jest przeznaczony dla firm, które chcą zautomatyzować procesy, ale mają mniej zasobów programistycznych. Złożoność oprogramowania została zredukowana do tego stopnia, że nawet osoby niebędące ekspertami mogą definiować ruchy robotów po krótkim okresie zapoznawczym. Ta intuicyjna kontrola jest możliwa dzięki cyfrowemu bliźniakowi. Użytkownik może zdefiniować ścieżki ruchu wirtualnego robota za pomocą kilku kliknięć i bez znajomości programowania. Równie łatwe jest dodanie w oprogramowaniu efektorów końcowych, takich jak chwytaki i wirtualne skrzynki, aby zapobiec kolizji robota z komponentami maszyny. – Systemy sterowania dostępne obecnie na rynku są bardzo złożone. Mają wiele funkcji, które wymagają czasu na zapoznanie się z nimi, ale są przekwalifikowane do programowania tanich robotów. Dzięki oprogramowaniu igus Robot Control firmy oszczędzają na kosztach uruchamiania robotów i stają się mniej zależne od integratorów – mówi Alexander Mühlens. Zainteresowane strony mogą również korzystać z oprogramowania do symulacji i testowania rozwiązań automatyzacji przed dokonaniem zakupu. Po udanej symulacji klient może zainwestować kwotę 5000 EUR na przykład w robota liniowego drylin ze zintegrowanym sterownikiem w szafie sterowniczej – co stanowi ułamek ceny konwencjonalnych robotów przemysłowych.

 

Wypróbuj przed zakupem: Dzięki bezpłatnej aplikacji igus robot control, użytkownik może symulować, programować i sterować wybranym robotem igus, całkowicie bezpłatnie i bez licencji. (Źródło: igus GmbH)

 
Internetowy marketplace RBTX: montaż robotów za pomocą kilku kliknięć
Aby wspierać automatyzację w firmach średniej wielkości, igus uruchomił w RBTX.pl – internetowy rynek, który skupia producentów niedrogiej robotyki. Za pomocą konfiguratora użytkownicy mogą złożyć rozwiązanie automatyzacji online. Trzy układy kinematyczne igus tworzą podstawową strukturę elektromechaniczną. Dostępne są jednak również układy kinematyczne robotów innych producentów. Podstawę tę można rozszerzyć o poszczególne komponenty różnych producentów, takie jak kamery, interfejsy GUI, chwytaki, układy energoelektroniczne, silniki, czujniki i sterowniki. Użytkownik nie musi martwić się o kompatybilność. Inżynierowie połączyli ze sobą wszystkie komponenty, aby zapewnić płynną interakcję. – Platforma zapewnia małym i średnim firmom szybkie, opłacalne i obarczone niskim ryzykiem wejście w automatyzację i staje się coraz bardziej popularna – mówi Stefan Niermann, szef działu Low Cost Automation. Na platformie jest wielu partnerów i można znaleźć np. robota przemysłowego Horst od producenta fruitcore robotics. Są również komponenty, które można wykorzystać do realizacji rozwiązań automatyzacji dla edukacji i badań, w tym dla warsztatów szkoleniowych i uniwersytetów. – Klienci mogą korzystać z platformy do konfigurowania gotowych rozwiązań robotyki i zamawiać je bezpośrednio. Wszystkie komponenty, sprzęt i oprogramowanie pasują do siebie w 100%. Jednocześnie klient może na stałe zobaczyć cenę swojego taniego rozwiązania podczas konfiguracji – mówi Niermann.

 


Tania robotyka: szybko rozwijający się rynek
Ramiona robotów, sterowniki, oprogramowanie i akcesoria, a wszystko to w cenach, które są znacznie niższe niż w przypadku klasycznych rozwiązań przemysłowych: igus dostrzega rosnący rynek taniej robotyki. – Coraz więcej małych i średnich firm korzysta z taniej robotyki, aby inwestować w swoją konkurencyjność przy niskich nakładach kapitałowych. Rozwiązania klasy podstawowej są już w niższym przedziale cenowym, więc firmy najpierw kupują roboty, a następnie zajmują się aplikacjami w swojej firmie. Doświadczenie można zdobyć już teraz. W każdej firmie istnieją małe podobszary, które można zautomatyzować – podsumowuje Mühlens. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko inwestycyjne, każdego dnia pracujemy nad tym, aby móc oferować nasze roboty w jeszcze bardziej korzystnych cenach.



igus Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
tel. +48 22 863 57 70
e-mail: info-pl@igus.net  

Reklama