Początki szkolnictwa górniczego

Autor: Stefan Gierlotka

W okresie powojennym, gdy młody człowiek chciał w Polsce zdobyć zawód górnika, zgłaszał się do jednej z licznych Zasadniczych Szkól Górniczych. Kwalifikacje górnicze zdobywał w ciągu trzech lat nauki. Szkolenie odbywało się w kilku specjalnościach potrzebnych w kopalni. Jeśli miał dalszą chęć do nauki, mógł swoją wie­dzę pogłębić w technikum górniczym, a potem na wyższej uczelni technicznej. Gdy został już studentem i zdał egzaminy z kursu matematyki, miał szansę zostać inżynierem górnikiem.

Nim jednak powstało i rozwinęło się szkolnictwo górnicze, praktyczną wiedzę w zawodzie osiągało się u boku doś­wiadczonego górnika. Gdy kandydat opano­wał już należycie swą profesję, powoływano go na górnika-rębacza. Odbywało się to bardzo uroczyście w trakcie obrzędu zwanego „skok przez skórę”. W daw­nych czasach, gdy górnicy tworzyli zamknię­te bractwa, taki awans da­wał prawo uczestnictwa w górniczych biesiadach, odbywających się w wybranych gospodach.

Górnośląska Szkoła Górnicza w Tarnowskich Górach z 1803 roku

O randze zawodu górnika i potrzebach kształcenia pisał już w 1556 roku Geor­gius Agricola w swej książce De re metalica libri XII. Wspomina w niej, iż:

Górnik […] musi sztukę swoją znać doskonale, by od razu wiedział, na którym wzniesieniu lub w której dolinie kopać byłoby lepiej. Poza tym znać musi żyły i warstwy skalne. Ponadto musi on dokładnie rozpoznawać wiele różnych gatunków kamieni, skał, kruszców, a także znać się powinien na sposobie prac podziemnych. Oprócz tego powinien posiadać wie­dzę, w jaki sposób różne substancje sprawdzać […]. Powinien dobrze znać się na różnego rodzaju nauce, by wiedział o powstawaniu oraz właściwościach rzeczy podziemnych […]. Znać się powi­nien na medycynie, by mógł się zaopiekować górnikami […], aby nie dotknęły ich cho­roby, które im bardziej aniżeli innym ludziom zagrażają […]. Oprócz tego powinien znać astronomię, by znał strony świata i według nich rozpoznawał kierunek żył. Musi znać miernictwo, by mógł też zmierzyć, jak głęboko należy głębić szyb, i by umiał wymierzyć granice kopalni […].W następnej kolejności znać musi arytmetykę, rysowanie i techniki budowlane […]. Posiadać powinien znajomość prawa górniczego, by sam niczego niekorzystnego nie wykonał i innym w kwestiach prawa doradzić…”

Na Śląsku pierwszą szkołę górniczą utworzono w 1780 roku Świerklańcu z inicjatywy Fryeryka Redena, dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Szkołę tę w 1803 roku przeniesiono do Tarnowskich Gór, tworząc Oberschlesische Bergschule in Tarnowitz. Przez 121 lat Górnośląska Szkoła Górnicza w Tarnowskich Górach przygotowywała kadry dozoru górniczego oraz mierniczych górniczych. Do szkoły przyjmowano uczniów po odbyciu jednorocznej praktyki pracy pod ziemią. Zamierzano wynieść szkołę do rangi akademii górniczej.

Politechnika Śląska w Gliwicach Wydz. Górniczy

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i po podziale Górnego Śląska w wyniku plebiscytu szkoła górnicza w Tarnowskich Górach została w granicach Polski. Dla kopalń pozostałych po plebiscycie w Niemczech utworzono w 1924 roku nową szkołę górniczą w Pyskowicach, która kształciła kadrę górniczą do 1945 roku. W 1933 roku szkołę górniczą z Tarnowskich Gór przeniesiono do Katowic i połączono ze szkołą górniczą z Wieliczki. Po wojnie szkoła kontynuowała górniczą edukację w gmachu Techniku Górniczego wybudowanego przez kop. Wujek w Katowicach-Brynowie.

W Królestwie Polskim pierwsze zasady szkolenia górników zostały sformułowane w 1817 roku przez ks. Stanisława Staszica w ustawie o Korpu­sie Górniczym. Usta­wa głosiła, że każdy, kto chciałby górnikiem zostać, powinien po­przednio wyuczyć się od górników, z którymi pracuje. Gdy opanował już podstawowe umiejętności zawodu, awan­sował na czeladnika, następnie po odbyciu dalszej praktyki był dopuszczany do egzaminu na majstra, co odpowiadało stopnio­wi górnika-rębacza. W ten sposób zostawało się członkiem Korpusu Górniczego. Staszic, powołując Korpus Górniczy, stworzył zaczątki polskiego szkolni­ctwa górniczego, otwierając w Kiel­cach w 1816 roku trzyletnią szkołę górniczą. Przynależność do korpusu dawała górnikom szereg przywilejów, jak zwolnienie od służby wojskowej, prawo do opieki lekarskiej i renty starczej, a także specjalnego mun­duru i uroczystego pogrzebu. Po zaledwie dziesięciu latach szkoła górnicza w Kielcach została zamknięta.

Bergakademie Freiberg Akademia Górnicza we Freibergu w Saksonii

W Wieliczce otwarto w 1861 roku szkołę górniczą dla żup solnych. W 1889 roku w Dąbrowie Górniczej otwarto szkołę górniczą nawiązującą do tradycji dawnej akademii kieleckiej. Kształ­ciła ona sztygarów i była odpowiednikiem tech­nikum. W Polsce Ludowej dąbrowską „Sztygarkę” przemianowano na Technikum Górnicze.

W Polsce do 1919 roku nie było żadnej wyższej uczelni górniczej. Studiowano w zagranicznych akademiach górniczych. Pierwsza na świecie szkoła górnicza Bergschule powstała w 1735 roku w Schemnitz, obecnie Bańska Szczawnica na Słowacji, przekształcona została w 1773 roku – za zgodą austriackiej cesarzowej Marii Teresy – w Akademię Górniczą. Bańska Szczawnica była przez stulecia wielkim ośrodkiem pozyski­wania najcenniejszych kruszców, źródłem potęż­nych dochodów władców tej ziemi, a zarazem stanowiła centrum doskona­lenia technik wydobycia rud. Uczelnia działała w Bańskiej Szczawnicy do roku 1919, skąd została przeniesiona najpierw do Sopronu, a następnie do Miskolca, gdzie istnieje do dziś.

W 1765 roku powstaje Niemiecka Bergakademie Freiberg – Akademia Górnicza we Freibergu – w Saksonii. Wkrótce powstają wyższe akademie górnicze w St. Petersburgu (1773 rok), w Paryżu (1783 rok), w niemieckich Clausthal (1810 rok), Bochum (1816 rok), Eisleben (1817 rok), Saarbrucken (1818 rok), w Berlinie (1847 rok), w Austrii w Leoben (1849 rok) oraz w Przybramie (1849 rok).

Budynek Technikum Górniczego w Katowicach Brynowie

W 1919 roku utworzono w Krakowie Akademię Górniczą, której uroczystego otwarcia dokonał ówczesny Naczelnik Państwa – Józef Piłsudski.
Po wojnie dla uzupełnienia brakujących kadr technicznych utworzono 1947 roku Wieczorową Szkołę Inżynieryjną w Katowicach. W 1950 roku utworzono Wydział Górniczy na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W latach siedemdziesiątych postały filie wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Rybniku i Dąbrowie Górniczej. W 1968 roku utworzono Wydział Górniczy na Politechnice Wrocławskiej.

Autor: Stefan Gierlotka

Nasi partnerzy