Pokaż menu

Firmy z okładek

Befared  Napędy i SterowaniePepperl+Fuchs  FESTO

Reklama

Współpraca

Wyspa zaworowa z elektroniką G3 do sterowania pneumatycznymi elementami wykonawczymiWyspa zaworowa z elektroniką G3 do sterowania pneumatycznymi elementami wykonawczymi firmy ASCO Numatics to laureat prestiżowego konkursu na Produkt Roku 2014/2015 Magazynu „Napędy i Sterowanie”  w kategorii „Nowe maszyny i technologie”.

1

Pneumatyczne wyspy zaworowe firmy ASCO Numatics mogą występować z podłączeniem typu Multipol (połączenie wielopinowe trzech typów), jak również z systemem komunikacji polowej (elektroniką G3). Wyspy wyposażone w system komunikacji G3 mogą mieć zainstalowane oprogramowanie do współpracy z jednym z protokołów komunikacyjnych: DeviceNet, EtherNet/IP, Modbus TCP/IP, Profibus DP, Profinet, Ethernet Powerlink, Canopen, DeviceLogix. Wyspy do współpracy z systemami DCS (Distributed Control System) mogą być wyposażone w różnego rodzaju moduły wejść/wyjść.

Część zaworowa wyspy z systemem komunikacji G3 jest taka sama. Zamiast złącza wielopinowego dołączane są kolejne wymagane moduły. Obowiązkowo moduł komunikacyjny z odpowiednim protokołem (wymienionym na początku artykułu). Moduł komunikacyjny wyposażony jest w wyświetlacz ułatwiający komunikację miedzy wyspą a obsługą. Na wyświetlaczu ukazują się wszystkie informacje. Począwszy od numeru IP wyspy, poprzez numer części, informacje o napięciu zasilania, informacje o ewentualnych błędach występujących na wyspie, kończąc na zwarciach na konkretnych wejściach. Do modułu komunikacyjnego mogą być dołączane moduły wejść/wyjść. Moduły te mogą mieć przeróżne konfiguracje. Mogą zawierać same wejścia lub same wyjścia. Wyjścia mogą być cyfrowe (NPN i PNP), jak i analogowe (0–10 V; 4–20 mA). Łącznie możemy podłączyć do wyspy 16 modułów, daje nam to do 256 wejść i 544 wyjść. Możliwe są wejścia do czujników Namur Ia. Moduły można w bardzo łatwy i szybki sposób wymieniać na inne, zamieniać miejscami w zależności od potrzeb.

Każdy moduł posiada swój wyświet­lacz ułatwiający w znacznym stopniu komunikację i szybką diagnostykę w przypadku uszkodzenia. Wyświetlacze na modułach redukują około 75% czasu użytego do początkowej konfiguracji wyspy, gdyż łatwo diagnozujemy zwarcia, zły kontakt lub poziom zasilania. Czynności te zabierają z reguły dużo czasu. Dzięki wyświetlaczom nie podłączamy mierników ani testerów, wszystkie informacje mamy od razu czytelnie podane.

Między modułami komunikacji a częścią zaworową możemy opcjonalnie zainstalować moduł ARM, który pamięta wszystkie ustawienia. Możemy taki moduł przełożyć do innej wyspy a ustawienia będą zachowane.

Na końcu wszystkich modułów możemy zamontować moduł do łączenia wysp ze sobą. Chcąc zredukować koszty, możemy podłączyć kolejną wyspę do wyspy głównej i sterować kilkoma wyspami z jednego sterownika.

Wyspy serii 2005 posiadają możliwość montażu w strefie zagrożonej wybuchem. Wyspy takie posiadają certyfikat ATEX kategoria 3 zona 2-22, typ zabezpieczenia nA. Wymagane jest, aby taka wyspa z certyfikatem ATEX była montowana w skrzynce. Podłączenia pneumatyczne w wyspie ATEX-owej mogą być tylko gwintowane.

2

Zawór pneumatyczny E290 z certyfikatem SIL2 (Safety Integrity Level)
Zawór pneumatyczny E290 z certyfikatem SIL2 (Safety Integrity Level) o korpusie z brązu, jak i ze stali nierdzewnej spełnia wymagania Dyrektywy 97/23/EC dla wyposażenia pneumatycznego, kategoria 1 (DN > 25) lub artykuł 3.3 (DN ≤ 25). Zawór zapewnia duże natężenia przepływu dzięki kątowej konstrukcji korpusu. Konstrukcja zaworu skutecznie eliminuje efekt uderzenia wodnego (gdy ciecz wpływa do zaworu pod grzybkiem). Zawory można stosować do podciśnień do 1/100 mbar. Zawory E290 z certyfikatem SIL2 dostępne są z najwyższej jakości bezobsługową dławnicą. Zawory mogą być montowane w każdej dowolnej pozycji. Występuje również możliwość obsługi olejów ASTM 1, 2 i 3. Zawory  E290 firmy ASCO Numatics są dostępne w standardzie z certyfikatem SIL 2. Wysokie poziomy PFD (prawdopodobieństwa wystąpienia awarii na żądanie) pozwala również na włączenie zaworów do pętli bezpieczeństwa SIL 3. Zawory pneumatyczne E290 z certyfikatem SIL2 znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak: przemysł chemiczny, petrochemiczny, farmaceutyczny oraz biotechnologiczny.

Certyfikat SIL podkreśla więc doskonałą jakość tego produktu, który spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Zawór pneumatyczny E290 z certyfikatem SIL2 firmy ASCO Numatics to laureat tegorocznej edycji prestiżowego konkursu na Produkt Roku 2014/2015 Magazynu „Napędy i Sterowanie” w kategorii „Poprawa bezpieczeństwa”.

ASCO NUMATICS Sp. z o.o.

Reklama