Konferencja Naukowo-Techniczna: MONITORING I AUTOMATYZACJA W INŻYNIERII ŚRODOWISKA – 2007
Konferencja Naukowo-Techniczna, która miała miejsce 29-30 stycznia 2007 r. w Szczyrku, stała się wydarzeniem tworzącym płaszczyznę dyskusji oraz wymiany poglądów między naukowcami i praktykami zajmującymi się gospodarką wodno-ściekową. Patronat honorowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA, Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Pol. Śl., Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Pol. Śl., Instytutu Automatyki AGH, Instytutu Sterowania i Elektroniki Pol. Warszawskiej, tworzył właściwy klimat dyskusji.
Wiceprzewodniczący Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Ryszard Langer zwrócił uwagę na potrzebę takich spotkań ze względu na inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej z wykorzystaniem środków UE. Andrzej Gut prezes Zarządu GPW SA podkreślił wagę zintegrowanych systemów automatyki w gospodarce wodno-ściekowej. Przewodniczący konferencji dr hab. inż. Krzysztof Barbusiński z Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej na bazie osobistych doświadczeń stwierdził, że nie był przekonany do powiązania zagadnień technologii z automatyką. Spotkało go miłe zaskoczenie, zainteresowanie konferencją szybko wzrasta, o czym świadczy liczba uczestników 171 osób. Inżynieria środowiska to dziedzina naukowa stosująca metody techniczne w ochronie i kształtowaniu środowiska naturalnego. Postęp techniczny i związany z tym wyższy poziom rozwoju społecznego i gospodarczego niesie ze sobą również zagrożenia związane z postępującą degradacją środowiska naturalnego. Wraz z rozwojem gospodarczym jesteśmy zmuszeni intensyfikować techniki ochrony środowiska w celu spełnienia coraz bardziej restrykcyjnych norm mających na celu zapobieganie jego dalszej degradacji, a jednocześnie dążyć do zwiększenia higieny i standardu życia społeczności zamieszkujących tereny w niedostateczny sposób zaopatrzone w infrastrukturę komunalną, taką jak systemy wodociągowe czy kanalizacyjne. Wraz z rozwojem metod inżynierii środowiska, takie obiekty, jak stacje uzdatniania wody czy oczyszczalnie ścieków, stają się coraz bardziej skomplikowane, a prawidłowa i efektywna ich eksploatacja wymaga stosowania nie tylko zaawansowanych metod technologicznych, ale także precyzyjnej i niezawodnej aparatury kontrolno-pomiarowej oraz kompleksowych systemów automatyki ułatwiających sterowanie i kontrolę zachodzących procesów.
Zwiększają się także wymagania w stosunku do systemów wodociągowych i kanalizacyjnych obejmując obecnie nie tylko nowoczesne i bezpieczne materiały konstrukcyjne, energooszczędne i niezawodne przepompownie, ale także zaawansowane sposoby monitorowania i eksploatacji tych sieci. Monitorowanie sieci wodociągowej nie byłoby możliwe bez odpowiednich urządzeń, które dostarczają informacji na temat parametrów hydraulicznych sieci oraz parametrów fizykochemicznych wody. Gwałtowny rozwój technologiczny obserwowany w ostatnich czasach przyczynił się również do rozwoju urządzeń wykorzystywanych przy monitorowaniu sieci wodociągowej, zintegrowanych systemów automatyki w oczyszczalniach wody i ścieków, rozwiązaniu zagadnień technicznych dotyczących eksploatacji pompowni wodociągowych i kanalizacyjnych oraz urządzeń pomiarowych. Prace naukowe przybliżyły najnowsze rozwiązania techniczne w tej dziedzinie: „Urządzenia do rozwiązania monitoringu technicznego w sieciach wodociągowych” dr inż. Florian G. Piechurski – Instytut Inżynierii Wody i Ścieków – Politechnika Śląska; „Prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, czyli diabeł tkwi w szczegółach” dr hab. inż. Krzysztof Barbusiński – Instytut Inżynierii Wody i Ścieków – Politechnika Śląska, „Zintegrowane systemy automatyki w oczyszczalniach wody i ścieków” – dr inż. Jacek Augustyn, dr inż. Krzysztof Janik – Instytut Automatyki AGH; „Algorytmy sterowania zespołami pomp” – dr inż. Remigiusz Olesiński – Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny, Instytut Sterowania i Elektroniki; „Skutki błędów projektowych i eksploatacyjnych pompowni wodociągowych i przepompowni ścieków” – dr hab. inż. Andrzej Korczak – Politechnika Śląska; „Regulowane napędy pomp z przemiennikami częstotliwości niskiego czy średniego napięcia” – dr inż. Zbigniew Szulc – Wydział Elektryczny, Instytut Sterowania i Elektroniki Politechnika Warszawska; „Zastosowanie techniki ultradźwiękowej w trudnych warunkach przepływu.” dr inż. Grzegorz Wiciak – Politechnika Śląska; „Monitoring i sterowanie systemem wodociągowo-kanalizacyjnym na przykładzie wodociągów krakowskich” - zastępca dyrektora ds. Uzdatniania i Dystrybucji Wody – mgr inż. Tadeusz Żaba.
Najnowsze rozwiązania techniczne zostały zaproponowane przez AUTOMATECH Sp. z o.o., SIEMENS Sp. z o.o., MERAZET SA, GAZEX-DRZEWIECKI Sp. j., VAG Armatura Polska Sp. z o.o., SABUR Sp. z o.o., BP TECHEM SA, ASTOR Sp. z o.o., Mikrob SA, ECOL Sp. z o.o., ZŁOTE RUNO, GDF Polska Sp. z o.o., WEGA ELECTRONICS Sp. z o.o., ATLAS COPCO Polska Sp. z o.o., ABB Sp. z o.o., IGE+XAO Polska Sp. z o.o., HACH LANGE Sp. z o.o., REDOR Sp. z o.o., FINPOL ROHR Sp. z o.o.
Spotkanie ludzi nauki i praktyków pokazało jak niezmiernie ważne jest organizowanie konferencji i seminariów naukowych, które obejmują szeroki zakres tematyki związanej z inżynierią środowiska. Żywe dyskusje w kuluarach świadczą o dużym zainteresowaniu konferencją.
Tego typu spotkania specjalistów z różnych, często pozornie odległych dziedzin techniki umożliwiają wymianę poglądów, poznanie sposobu patrzenia na poszczególne zagadnienia i znalezienie wspólnej płaszczyzny do dyskusji i rozwiązywania najistotniejszych problemów związanych z konkretnymi zagadnieniami inżynierii środowiska.
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” zaprasza na konferencję w cyklu „Monitoring, Automatyzacja, Eksploatacja, Pomiary w Inżynierii Środowiska – 2008”, 28-29 stycznia 2008 r.