Archiwum - numer NIS 04/2025
Propes Katowice. Integrator automatyki przemysłowej, producent zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnychFirma Propes wdraża systemy automatycznego sterowania maszynami przemysłowymi, instalacjami technologicznymi oraz stanowiskami zrobotyzowanymi. Projektuje układy dla takich branż, jak: chemiczna, elektroniczna, spożywcza, automotive czy metalowa. Firma wykonuje szafy sterownicze, programuje sterowniki PLC, panele HMI, systemy SCADA, a następnie wdraża i uruchamia układy automatyki w obszarach produkcji. Ściśle współpracuje z producentami instalacji oczyszczania powietrza czy wody, generalnymi wykonawcami instalacji przemysłowych i biurami projektowymi czy konstrukcyjnymi.
***
Tomasz Szumski
Centralny system zarządzania obiektami OZE – ECONTROLoze
SPIE Energotest od ponad 30 lat świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektowania oraz wdrażania zaawansowanych systemów sterowania i nadzoru dla układów elektroenergetycznych.
***
Przemienniki częstotliwości serii VLG3 od LOVATO Electric – ekonomiczne i funkcjonalne źródło sterowania silnikiem elektrycznym
LOVATO Electric rozszerza swoją ofertę przemienników częstotliwości o nową serię VLG3 z zasilaniem trójfazowym 380–480 V AC 50/60 Hz.
***
Ewolucja systemów SCADA – od systemu nadzorczego do doradczego
Współczesne systemy SCADA już dawno przekroczyły granicę swojej pierwotnej definicji i podstawowych funkcjonalności, obejmujących nadzór i sterowanie produkcją oraz akwizycję danych.
***
Funkcje wspomagające pracę operatora zwiększają produktywność i bezpieczeństwo
Bosch Rexroth rozszerza ekosystem BODAS o oprogramowanie CAS do systemu unikania kolizji oraz oprogramowanie KPS do wykrywania pozycji kinematyki układu roboczego.
***
Nowe rozwiązanie napędu hydrostatycznego dla samobieżnych maszyn rolniczych
AgDrive – wydajne, kompleksowe rozwiązanie firmy Bosch Rexroth, które obejmuje oprogramowanie BODAS – udostępnia szeroki zakres funkcji dla samobieżnych maszyn rolniczych z hydrostatycznym napędem wielosilnikowym.
***
eLION napędza uniwersalny autonomiczny pojazd rolniczy
Firmy KRONE i LEMKEN wykorzystują modułową platformę eLION firmy Bosch Rexroth w napędzie elektrycznym swojego uniwersalnego autonomicznego ciągnika (ang. Autonomous Process Unit).
***
SafeTech Marian Hoppe. Kompleksowe wsparcie w detekcji gazów i bezpieczeństwie technicznym
Współczesny przemysł, energetyka, służby ratownicze i jednostki komunalne mierzą się dziś z coraz większą odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa – zarówno ludzi, jak i infrastruktury. W środowiskach pracy, gdzie występują gazy toksyczne, wybuchowe lub niebezpieczne warunki atmosferyczne, niezawodne wyposażenie to podstawa. SafeTech Marian Hoppe od lat dostarcza profesjonalne rozwiązania w tym obszarze – oferując sprzedaż, serwis oraz szkolenia w zakresie sprzętu detekcji gazów i ochrony osobistej.
***
NXD – nowy system zabezpieczający powierzchnię napędów aluminiowych
NORD DRIVESYSTEMS wprowadza na rynek najnowszą generację swojego rozwiązania do zabezpieczania powierzchni napędów aluminiowych. Producent systemów napędowych oferuje teraz dwa warianty skutecznej ochrony, zwiększając odporność korpusów na ekstremalne warunki środowiskowe i zapewniając długotrwałą eksploatację nawet w wymagających warunkach.
***
Zasilacze UPS EVER POWERLINE GREEN 33 PRO. Precyzja i niezawodność w środowisku przemysłowym
Stabilne zasilanie jest kluczowym elementem każdej nowoczesnej infrastruktury przemysłowej. W środowiskach produkcyjnych, gdzie niezawodność maszyn oraz systemów sterowania warunkuje płynność i bezpieczeństwo procesów, nawet krótkotrwała przerwa w dostawie energii może skutkować poważnymi stratami operacyjnymi. Zasilacze awaryjne UPS serii POWERLINE GREEN 33 PRO produkowane przez polską firmę EVER odpowiadają na te potrzeby, zapewniając ciągłość zasilania dla najbardziej wrażliwych komponentów infrastruktury zakładów przemysłowych.
***
Bezpieczeństwo i higiena w branży spożywczej oraz farmaceutycznej
Firma EX-CON Polska Sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej EX-CON East GmbH. Myślą przewodnią firmy od początku jej działalności były bezpośrednie i kompleksowe dostawy elementów z zakresu automatyki przemysłowej, elektroniki oraz elektrotechniki. Oprócz standardowych produktów oferują pakiet wielu modyfikacji oraz kompletacji kompatybilnych komponentów, tak aby móc dostarczać jak najpełniejsze rozwiązania.
***
Bezpieczeństwo pożarowe a ciągłość działania – rola zasilaczy UZS EVER w systemach napędów bram przemysłowych
Bezpieczeństwo pożarowe odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu obiektów przemysłowych, wpływa na ochronę ludzi, infrastruktury oraz ciągłość procesów produkcyjnych. W tym kontekście zasilacze UZS EVER mają istotne znaczenie, zapewniając niezawodne działanie napędów bram ewakuacyjnych i oddymiających nawet w przypadku utraty głównego zasilania.
***
epompy – rozwiązanie do budowy przyjaznych dla środowiska maszyn z napędem hydraulicznym
Współcześnie stawia się przed konstruktorami maszyn z napędem hydraulicznym coraz więcej ograniczeń związanych ze środowiskiem naturalnym. Wymagania dotyczące zużycia energii, emisji spalin, poziomu emitowanego hałasu, wagi urządzeń, materiałochłonności, ilości czynnika roboczego, wytwarzania odpadów wymuszają na konstruktorach i producentach maszyn poszukiwanie i stosowanie nowatorskich rozwiązań technicznych oraz systemowych.
***
Nowoczesne i bezpieczne fabryki – znamy kolejne filary targów ITM INDUSTRY EUROPE
Sztuczna inteligencja, robotyzacja, automatyzacja szturmem wchodzą do polskich fabryk i zakładów produkcyjnych. Ofertę takich rozwiązań będzie można zobaczyć na targach ITM INDUSTRY EUROPE, które potrwają od 3 do 6 czerwca 2025 w Poznaniu. Jednak technologie choćby najbardziej zaawansowanie nie zastąpią człowieka. Dlatego w tej edycji nie zabraknie także debat na temat najbardziej pożądanych aktualnie kompetencji na rynku pracy. Dodatkowo organizatorzy targów wraz z partnerami zadbają o spektakularne pokazy m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
***
Przemysłowa Wiosna 2025
25–28 marca na Targach Przemysłowa Wiosna w Kielcach udział wzięło ponad 700 wystawców, współwystawców i firm reprezentujących 21 krajów.
Przemysłowa wiosna to cykl imprez dla przemysłu: STOM-BLECH&CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, STOM-FIX, KIELCE FLUID-POWER, EXPO-SURFACE, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D, CONTROL-STOM, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY. Te wydarzenia są bardzo cenne dla przemysłu.
***
Stefan Gierlotka
Górnictwo i energetyka w Sri Lance
Sri Lanka, do niedawna nazywana Cejlonem, to wyspa położona około 50 km na południowy wschód od Indii. Od 1815 do 1948 roku Sri Lanka była kolonią brytyjską. Główne źródło utrzymania w Sri Lance stanowi rolnictwo. Rolnictwo jest skupione głównie wokół produkcji herbaty i ryżu. Krajobraz wyspy tworzą wzgórza porastające herbacianymi krzewami, tarasowe pola ryżowe i plantacje drzew kauczukowych.
***
Wiktoria Jóźwik, Wojciech Jewuła, Ryszard Nowicki
Rola oleju w predykcyjnym UR
Kiedy ponad 30 lat temu zaczęto w Polsce wdrażać nowoczesne, pracujące w reżimie On-Line, systemy monitorowania i diagnostyki, to początkowo były one instalowane dla majątku produkcyjnego traktowanego w przedsiębiorstwie jako ten najbardziej krytyczny i wykorzystywały przede wszystkim pomiary drgań mechanicznych i temperatur. Dekadę, dwie później w podobne systemy zaczęto w szeregu przedsiębiorstwach wyposażać maszyny mniej krytyczne. I tak ten proces systematycznie postępuje: coraz więcej maszyn, także coraz częściej pomocniczych, jest włączanych do stacjonarnych systemów nadzoru stanu technicznego.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Przepływ produktów na linii produkcyjnej w procesach zrobotyzowanego sortowania, pakowania i paletyzacji w dobie Przemysłu 4.0. Część 2
***
Damaris Jeż
Czy Twoja firma jest gotowa? Odpowiedzialność zarządu w świetle NIS 2
W dobie postępującej cyfryzacji przemysł – niezależnie od sektora – staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Choć Dyrektywa NIS 2 (Network and Information Security) została przyjęta przez Unię Europejską i wymaga implementacji na poziomie krajowym, ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), która ma ją wdrożyć, nadal nie została uchwalona. W środowisku ekspertów nie brakuje głosów, że uchwalenie ustawy w 2025 roku może się nie wydarzyć.