Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: MONITORING I AUTOMATYZACJA W PETROCHEMII I PRZEMYŚLE CHEMICZNYM – INŻYNIERIA I UTRZYMANIE RUCHU – 2006


Miesięcznik „Napędy i Sterowanie” był organizatorem Konferencji Naukowo-Technicznej „Monitoring i automatyzacja w petrochemii i przemyśle chemicznym – inżynieria i utrzymanie ruchu – 2006”. To kolejna konferencja z cyklu organizowanych przez redakcję spotkań poświęconych poszczególnym branżom przemysłu. Konferencja odbyła się w dniach 9-10 października br. w Hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku.



Branża chemiczna i petrochemiczna w Europie Środkowo-Wschodniej przechodzi w ostatnich latach olbrzymie zmiany. W opinii analityków firmy PricewaterhouseCoopers można zauważyć trzy główne trendy: konsolidację i prywatyzację, rozwój rynku związany ze wzrostem gospodarczym, deregulację oraz wprowadzanie standardów zachodnioeuropejskich.

Wszystkie te kierunki można zauważyć również w polskiej branży chemicznej i petrochemicznej. Analitycy przypominają, że ostatnie miesiące zaowocowały m.in. przejęciem przez PKN Orlen czeskiej spółki Unipetrol, a w branży chemicznej kluczową pozostaje kwestia prywatyzacji spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Zakłady w Policach i Puławach już trafiły na giełdę, a 30 października br. w siedzibie Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA, odbyło się spotkanie z prezesem Zarządu Nafty Polskiej SA dotyczące planów konsolidacji zakładu w Kędzierzynie i ZA w Tarnowie-Mościcach, a następnie ich prywatyzacji poprzez giełdę.


 
– Polski przemysł chemiczny jest istotną branżą gospodarki, pracującą dla potrzeb takich sektorów, jak: przemysł elektromaszynowy, elektronika, motoryzacja, budownictwo, ochrona zdrowia oraz rolnictwo. Dodatkowo jest czynnikiem współdecydującym o poziomie rozwoju całego krajowego systemu gospodarczego – zauważył minister gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak. – Udział przemysłu chemicznego w ogólnej wartości sprzedaży przemysłu utrzymuje się na poziomie od 7 do 10%, a średnia wartość zużywanych chemikaliów wynosi około 400 euro na mieszkańca Polski. Rozwój gospodarczy w Polsce stwarza stale rosnące zapotrzebowanie na produkty przemysłu chemicznego, wyprzedzając znacznie wzrost zdolności produkcyjnych. Istotne znaczenie dla poprawy wyników produkcyjnych, a przez to także sytuacji na krajowym rynku produktów chemicznych, mają takie inicjatywy, jak organizowana konferencja – dodał minister Woźniak.



– Konferencja jest warta uwagi i czasu albowiem łączy w sposób harmonijny elementy nowości naukowych, prezentowanych przez najlepszych specjalistów z czołowych polskich uczelni zajmujących się automatyką, z elementami praktyki, oferowanymi przez wiodące i dbające o nowoczesność swoich wyrobów firmy działające na rynku automatyki i monitorowania procesów przemysłowych, a także napędów oraz inżynierii i utrzymania ruchu – zwrócił uwagę na ten ważny element konferencji, prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, kierownik Katedry Automatyki AGH.
 
– Niebagatelną rolę odgrywają w procesach produkcyjnych rozwiązania w zakresie monitoringu i automatyzacji procesów. Tym bardziej cenna jest inicjatywa miesięcznika „Napędy i Sterowanie” zorganizowania konferencji poświęconej tej grupie zagadnień – zauważył prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Wojciech Lubiewa-Wieleżyński.
 


Warto dodać, że zarówno Ministerstwo Gospodarki, jak również Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, a także Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA, firmy: FLUOR SA, PROCHEM SA, Zakłady Chemiczne ORGANIKA-SARZYNA SA oraz Polska Izba Przemysłu Chemicznego objęły patronat honorowy nad konferencją.
Pierwszy dzień spotkania poświęcony został szeroko rozumianej tematyce monitoringu i automatyzacji w petrochemii i przemyśle chemicznym.

I blok wystąpień rozpoczął prof. Witold Byrski z AGH, który w referacie „Osiągnięcia Katedry Automatyki AGH w zakresie monitoringu i automatyzacji w petrochemii i przemyśle chemicznym” podkreślił rolę krakowskiej uczelni w pracach badawczych i aplikacyjnych dotyczących tych zagadnień. Prof. Tadeusiewicz i prof. Byrski w swej prezentacji bardzo mocno zaakcentowali, że Katedra Automatyki AGH posiada kompetentną kadrę oraz udokumentowane dokonania na polu automatyzacji i monitorowania procesów chemicznych. Autorzy wyrazili nadzieję, że słuchacze napotkawszy w dziedzinie chemii przemysłowej oraz petrochemii na trudny problem związany z zagadnieniami sterowania lub monitorowania procesu będą zwracać się do pracowników Katedry w poszukiwaniu rozwiązania.



W dalszej części I bloku swoje rozwiązania zaprezentowali przedstawiciele firm.
Andrzej Skrzypkowski z firmy AS Instrument Polska – przedstawiciela szwedzkich firm DAMALINI i SPM Instrument International, zapoznał słuchaczy z zestawami laserowymi Extreme do środowisk ex-proof (explosion proof) oraz z pozostałymi produktami firmy do monitoringu maszyn.
 
Tematem prezentacji firmy Siemens Sp. z o.o. był natomiast system utrzymania ruchu Plant Asset Mangement, zintegrowany z DCS (rozproszonym systemem sterowania procesami) SIMATIC PCS 7. System rozwiązuje nie tylko wszystkie zadania związane bezpośrednio z samym procesem technologicznym, ale także oferuje możliwość automatyzacji procesów pośrednio związanych z produkcją, takich jak transport, magazynowanie, doprowadzanie surowców i mediów.
 
Łukasz Stec z ABIS SC omówił zaawansowane układy regulacji procesów chemicznych (zaawansowane układy wielowymiarowej regulacji predykcyjnej).

Ostatnim wystąpieniem w tej części konferencji był referat „Monitorowanie rozproszonych systemów sterowania w rozwiązaniu MPL TELEMETRY SYSTEM”. Prezentację przedstawił Wojciech Wąsik z firmy MPL TECH GROUP Sp. z o.o.
 
II blok konferencji rozpoczął się od referatu prof. dr hab. inż. Piotra Tatjewskiego z Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej – „Znaczenie i efektywne realizacje algorytmów regulacji predykcyjnej”. Celem tej prezentacji poza przypomnieniem znaczenia predykcyjnych algorytmów regulacji zaawansowanej w systemach sterowania było przedstawienie efektywnych sposobów realizacji takich algorytmów.



Drugi referat zaprezentował dr inż. Zbigniew Szulc również z Politechniki Warszawskiej, a jego tematem był „Monitoring i sterowanie energii, jako metoda jej oszczędzania”.

Poza gośćmi z uczelni, w tym bloku zaprezentowali się również przedstawiciele firm. Wojciech Trzaskali omówił kolejne rozwiązania firmy Siemens – analizatory i chromatografy gazowe przeznaczone do monitorowania koncentracji gazów oraz selektywnej identyfikacji komponentów procesu.

Nowości w ofercie AUMA Polska Sp. z o.o., a zwłaszcza sterownik AUMATIC ACExC 01.1 (sterownik ze zintegrowanym pulpitem sterowania miejscowego, przeznaczony do pracy w strefach zagrożenia wybuchem) zreferował słuchaczom Adam Kukla.
 
Ostatnią tego bloku, i równocześnie ostatnią w pierwszym dniu konferencji była prezentacja firmy SICK Sp. z o.o. Paweł Zapaśnik omówił tematykę pomiarów i analizy ciągłej koncentracji komponentów gazowych w procesach technologicznych.
Pierwszy dzień konferencji zakończył się wspólną kolacją, przy której goście spotkania mogli w mniej oficjalnej, kuluarowej atmosferze wymienić się uwagami, a często nawiązać nowe kontakty.
 
Następny dzień konferencji rozpoczął się trzecim blokiem tematycznym pod tytułem: ,,Napędy i Sterowanie – Inżynieria i Utrzymanie Ruchu”. Tej części spotkania przewodniczył prof. dr hab. inż. Stanisław Piróg z Akademii Górniczo-Hutniczej, który zaprezentował referat: ,,Elektromechaniczne magazyny energii”. W swym wystąpieniu przedstawił sposoby magazynowania energii oraz uproszczoną analizę właściwości wirującego magazynu energii. Prelegent główną uwagę skupił na akumulatorach mechanicznych magazynujących energię w postaci energii kinetycznej wirującej masy przetwarzającej energię elektryczną na mechaniczną i na odwrót. Opisywane magazyny mogą być wykonane jako urządzenia wysokoobrotowe na łożyskach magnetycznych próżniowych o bardzo dużym stosunku gromadzonej energii do masy i o wysokiej sprawności lub wolno obrotowe wirujące w powietrzu na łożyskach tocznych o mniejszy sprawnościach. Podsumowaniem referatu było stwierdzenie, że już obecnie można budować dla celów komercyjnych magazyny wolnoobrotowe na bazie tradycyjnych maszyn elektrycznych.
Kolejny referat pod tytułem ,,Zarządzanie bezpieczeństwem elektrycznym w zakładach przemysłowych” przygotował przedstawiciel Biura Projektów i Usług Inwestorskich PRO–MAC z Łodzi. W czasie wystąpienia omówił między innymi ofertę techniczną i handlową w zakresie: przekaźników kontroli izolacji, przekaźników różnicowoprądowych, stacjonarnych i przenośnych układów lokalizacji doziemienia. Ponadto przedstawiono osiągnięcia z działalności projektowej biura, obejmującej szeroko pojęte układy automatyki przemysłowej i instalacje elektryczne.
 
Referat ,,Projektowanie napędów elektrycznych – CAD elektryczny” wygłosił przedstawiciel firmy IGE+XAO Polska Sp. z o.o. W czasie wystąpienia omówił możliwości pakietu narzędziowego SEE Electrical Expert do projektowania układów automatyki i napędów elektrycznych. Wybrane możliwości oprogramowania wskazują, że produkt ten może zaspokajać nawet wygórowane oczekiwania i potrzeby projektantów elektryki i automatyki. Przedstawione oprogramowanie wyznacza nowe trendy i kierunki rozwoju elektrycznych programów projektowych. Filozofia oprogramowania opiera się o zasadę, że projekt elektryczny stanowi bazę danych informacji o zastosowanym rozwiązaniu technologicznym, a nie jest tylko zbiorem luźno powiązanych rysunków i schematów elektrycznych.

Trzeci blok wystąpień zakończył się referatem pod tytułem: ,,Nowości w ofercie dla przemysłu chemicznego: przemienniki częstotliwości do sterowania silników SA, dmuchawy procesowe”. Przedstawiciel firmy ELEKTROTIM SA z Wrocławia omówił w nim szeroką gamę przemienników częstotliwości w różnych odmianach oraz przedstawił nowa rodzinę dmuchaw procesowych, prezentując ich możliwości w kontekście obecnych potrzeb przemysłu.

 
Po przerwie rozpoczął się IV blok wystąpień pod tytułem: ,,Pomiary i Automatyka”, któremu przewodniczył dr hab. inż. Janusz Kotowicz, profesor Politechniki Śląskiej. Sesję otworzył referat: ,,Pomiar strumienia cieczy i gazów w kontekście utrzymania ruch – wybrane zagadnienia”, dwóch autorów dr. Grzegorza Wiciaka i dr. Janusza Kotowicza z Politechniki Śląskiej. W swej treści nawiązywał do współczesnych oczekiwań oraz kryteriów wyboru przepływomierzy do układów i systemów pomiarowych w przemyśle. W wystąpieniu zostały przedstawione wybrane metody i sposoby pomiaru strumienia cieszące się coraz większym zainteresowaniem służb utrzymania ruchu. Zaprezentowano też niektóre zastosowania przepływomierzy do pomiaru mediów zanieczyszczonych i stosowanych w trudnych warunkach przepływu. W końcowej części pojawiły się propozycje dla nowych stanowisk legalizacyjnych przepływomierzy na potrzeby współczesnego rynku.
 
W dalszej części sesji swe referaty wygłosili przedstawiciele firm POLNA SA i POLNA ŚLĄSK SA. Wystąpienie rozpoczęła prezentacja: ,,Alternatywne pomiary gęstości; koncentracji i różnicy faz”, którą omówił reprezentant firmy POLNA ŚLĄSK SA. Wystąpienie dotyczyło stosowanych metod pomiaru gęstości substancji, ze szczególnym uwzględnieniem metody HTG – pomiaru różnicy ciśnień. Przedstawiono również analizę porównawczą metod pomiaru gęstości, a następnie możliwości aplikacyjne różnych konfiguracji. Ponadto zaprezentowano szeroką ofertę czujników gęstości i koncentracji do zastosowań sanitarnych i przemysłowych oraz omówiono typowe aplikacje w petrochemii (fotografie 1-3). Na zakończenie wystąpienia wyjaśniono metody i sposoby pomiaru różnicy faz.

W drugim referacie pod tytułem ,,Nowa seria zaworów 2 i 23 ze zintegrowanym ustawnikiem” przedstawiciel firmy POLNA SA omówił ofertę w zakresie automatyki przemysłowej, automatyki ciepłowniczej, urządzeń centralnego smarowania oraz destylatorów i redestylatorów wody. Propozycje dla przemysłu chemicznego obejmowały między innymi materiały i przyłącza wg norm ASTN/ANSI i zawory dla kriogeniki. Na zakończenie autor przedstawił rodzinę siłowników pneumatycznych ze zintegrowanym inteligentnym ustawnikiem elektropneumatycznym.
 
Dwudniowe spotkanie stworzyło platformę wymiany doświadczeń oraz stało się miejscem prezentacji nowoczesnych rozwiązań z dziedziny automatyki i monitoringu w petrochemii i przemyśle chemicznym. Tematyka konferencji dotyczyła szerokiego spektrum możliwości aplikacyjnych różnego rodzaju rozwiązań technicznych, które mogą kształtować rozwój nowych technologii na potrzeby przemysłu chemicznego. Na kolejną Konferencję ,,Monitoring i automatyzacja w petrochemii i przemyśle chemicznym – inżynieria i utrzymanie ruchu” zapraszamy w przyszłym roku.

Reklama