Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W ENERGETYCE


Konferencja „Napędy – Sterowanie – Automatyka Przemysłowa w Energetyce – 2006”, która miała miejsce 6-7 kwietnia 2006 r. w Hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku, stanowi cykliczną i szczególnie ważną platformę wymiany doświadczeń oraz miejsce prezentacji najnowszych rozwiązań automatyki przemysłowej.
 
Tematyka konferencji ma szczególne znaczenie w kontekście rozwoju różnych technologii energetycznych ze względu na dynamiczne zmiany związane z restrukturyzacją przemysłu.Patronat honorowy nad konferencją objęły: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Gospodarki, Politechnika Śląska, BOT Górnictwo i Energetyka SA, oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA – KAPE, przy współpracy BOT Elektrownia Opole SA.W tym roku konferencji w Szczyrku przewodniczył dr hab. inż. Janusz Kotowicz – kierownik Zakładu Miernictwa i Automatyki Procesów Energetycznych Politechniki Śląskiej.
 


W liście intencyjnym Ministerstwa Gospodarki została zwrócona uwaga na zakres działania ministerstwa w inicjatywach mających na celu propagowanie rozwiązań technicznych w przemyśle, pozwalających na unowocześnianie technologii związanych z wytwarzaniem i przetwarzaniem energii. W przyjętym przez Radę Ministrów „Programie dla elektroenergetyki” działania związane ze wzrostem efektywności, ograniczaniem szkodliwego oddziaływania na środowisko, jak również wspomniany rozwój nowoczesnych (czystych) technologii energetycznych zajmują kluczowe miejsce.Tematyka konferencji koncentrowała się na zagadnieniach związanych z optymalizacją zużycia energii w technice napędowej oraz na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem energii w aspekcie szeroko pojętych zastosowań „czystych” technologii energetycznych.
Bogaty program konferencji został podzielony na pięć bloków tematycznych, które poprzedziło wystąpienie zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Energetyki Paliwowej – BOT Górnictwo i Energetyka SA – Bogdana Głodka.
 


W swej prezentacji przedstawił zagadnienia związane z handlem uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, szczególnie w kontekście CO2 oraz z działaniami BOT Górnictwo i Energetyka SA, mającymi na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza atmosferycznego. Wystąpienie to było szczególnie aktualne w kontekście wdrażanego w całej Unii Europejskiej systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, który został uruchomiony w styczniu 2005 r. W Europie od kwietnia 2002 r. handel emisjami prowadzony jest w Wielkiej Brytanii, jest to pierwszy ponadsektorowy system tego typu na świecie. Na podstawie doświadczeń zebranych w Danii, Wielkiej Brytanii i USA stwierdzono, że system handlu emisjami jest najbardziej efektywnym rynkowym instrumentem polityki ekologicznej. System ten zachęca do poszukiwania i rozwoju nowych technologii redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ich wdrażania, przede wszystkim technologii o niskich kosztach redukcji emisji. System handlu emisjami w Unii Europejskiej planuje się na wzór amerykański (uważany za najbardziej rynkowy), czyli „ograniczanie i handel”. Warunkiem wdrożenia sytemu handlu emisjami jest opracowanie przez kraje członkowskie planów alokacji uprawnień emisji CO2, które musi zatwierdzić Komisja Europejska. Sytuacja ta stwarza nowe wyzwanie do badań naukowych i tworzenia technologii produkcji i przetwarzania energii cechujących się jak najmniejszym negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne.



W dalszej części pierwszego bloku wystąpień „Inwestycje i prezentacje naukowe” przedstawiono następujące zagadnienia: „Korzyści dla przedsiębiorstw wynikające z systemu rabatowego programu PEMP” – prezentacja przygotowana przez Krzysztofa Brzozę-Brzezinę z Krajowej Agencji Poszanowania Energii”
 
„Pierwsza w prestiżowym systemie” – Andrzej Kyzioł – BOT Elektrownia Opole SA, blok zakończono referatem „Laboratorium maszyn energetycznych. Wybrane zagadnienia modelowania i pomiarów. – cz. 1” – Janusz Kotowicz, Grzegorz Wiciak – Politechnika Śląska.W referacie przedstawiono wybrane wyniki badań przepływu prowadzonych w Zakładzie Miernictwa i Automatyki Procesów Energetycznych, Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechnika Śląska. W pierwszej części zaprezentowano wyniki badań dotyczące zmodyfikowanej metody wagowej w zastosowaniach do badań przepływu cieczy i wzorcowania przepływomierzy. Modyfikacje wprowadzono celem przystosowania metody wagowej do pomiaru wartości strumienia rzędu 200 kg/s lub większych. Założeniem, jakim się kierowano przy opracowywaniu modyfikacji było uzyskanie dokładności pomiaru strumienia wymaganego przez Główny Urząd Miar, stosując bezpośredni, pompowy system zasilania instalacji. Istotą wprowadzonych modyfikacji do klasycznej metody wagowej przedstawionej w PN-EN 24185:1999 jest: uniezależnienie pomiaru czasu napełniania zbiornika i pomiaru masy cieczy gromadzonej w zbiorniku. Uniknięcie konieczności stosowania procedur korekcji czasu napełniania (stosowanych w dotychczasowych procedurach pomiaru) oraz eliminacja uderzenia hydraulicznego o dno zbiornika pomiarowego.W drugiej części referatu przedstawiono zagadnienia dotyczące pomiarów strumienia gazu przy wsparciu numerycznego modelowania zjawisk przepływu w rurociągach. Omówione badania polegały na określeniu wpływu zaburzeń przepływu generowanych przez znane elementy instalacji na dokładność wskazań przepływomierzy przy niedostatecznym wyrównaniu pola prędkości przed nimi oraz rozszerzenie informacji dotyczących umieszczania przyrządów pomiarowych za elementami zaburzającymi oraz lokalizacji punktów odbioru ciśnień niezbędnych do wyznaczenia strumienia masy. Badania obejmowały wyznaczenie stopnia zaburzenia przepływu za elementami instalacji w funkcji odległości od nich. Następnie analizowano wpływ zaburzenia na dwa rodzaje powszechnie stosowanych przepływomierzy gazu: zwężkę typu kryza oraz uśredniającą rurkę Pitota. Wszystkie elementy instalacji oraz kryza zostały zamodelowane numerycznie w układzie trójwymiarowym. W dalszej części wystąpienia przedstawiono korzyści wynikające z badań rozwojowych przyrządów do pomiaru strumienia substancji na potrzeby rynku energii, z zastosowaniem numerycznego modelowania zjawisk przepływu w rurociągach, wspomagających badania eksperymentalne. Badania tego rodzaju mogą się istotnie przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowo projektowanych konstrukcji. Można to uzyskać przy niższych nakładach finansowych oraz w krótszym czasie. Badania tego typu umożliwiają wielowymiarowe sprawdzanie własności metrologicznych przepływomierzy w różnych warunkach przepływu.
W drugim bloku wystąpień: „Napędy i sterowanie. – cz. 1” przedstawiono tematy: „Zintegrowany system automatyki turbozespołu na przykładzie modernizacji turbozespołu nr 2 WT-25 w EC Żerań” – Patryk Boński i Jacek Boński;; ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KRAKÓW Spółka z o.o. we współpracy z firmą PRO-TURBO Elbląg PPHU w okresie od maja 2005 roku do stycznia 2006 r. wykonały zabudowę elektrohydraulicznego układu regulacji turbiny na turbozespole Tz-2 typu WT25-4 w Elektrociepłowni Żerań na zlecenie VATTENFALL HEAT POLAND Oryginalny mechaniczno – hydrauliczny układ regulacji turbozespołów był wyeksploatowany, niepewny w działaniu i nieczuły.
 


Negatywnie rzutował na dyspozycyjność turbozespołów. Turbozespoły przepracowały z istniejącymi układami regulacji około 50 lat. Utrzymanie w miarę poprawnej pracy skomplikowanych, składających się z dużej ilości elementów mechanicznych i hydraulicznych układów regulacji, smarowania łożysk oraz remontu turbopomp olejowych, wymagało ponoszenia każdego roku dużych kosztów remontowych. Modernizację istniejącego układu regulacji turbiny nr 2 typu WT 25-4, wykonano w ramach zadania inwestycyjnego równolegle z remontem kapitalnym turbozespołu. Polega ona na zastosowaniu indywidualnych serwomotorów napędu nowego typu zaworów regulacyjnych, zaworu szybkozamykającego, tarczy regulacyjnej upustu ciepłowniczego oraz modernizacji układu zabezpieczeń. Zasilanie układu regulacji jest realizowane z odrębnego stanowiska oleju regulacyjnego o wysokim ciśnieniu. W układzie oleju smarnego zamontowano nową pompę. Do sterowania układem regulacji zastosowano programowany regulator elektroniczny. Zmodernizowano układ AKPiA z zainstalowaniem dwóch pulpitów miejscowych oraz stacji operatorskiej do sterowania z CDC, wykonano układ pomiarów specjalnych turbiny. Układ regulacji turbiny jest typu elektrohydraulicznego, w którym funkcje sterujące i pomiarowo-kontrolne są wykonywane przez aparaturę elektroniczną, a funkcje wykonawcze przez urządzenia hydrauliczne. Przekształcenie sygnałów elektrycznych na sygnały hydrauliczne odbywa się w elektrohydraulicznych zaworach proporcjonalnych. Wszystkimi serwomotorami strują zawory proporcjonalne. Każdy z serwomotorów wyposażony jest w przetwornik położenia do realizacji sprzężenia zwrotnego. Układ zabezpieczeń turbiny jest trójkanałowy. Potrojono główne moduły sterujące elektronicznego układu zabezpieczeń, które sterują trzema zaworami wybicia turbiny. Na wirniku turbiny zabudowane zostało koło impulsowe współpracujące z dwoma grupami po trzy nadajniki obrotów. Pierwsza grupa nadajników służy do regulacji obrotów, druga grupa podaje sygnały do regulatora bezpieczeństwa. Uszkodzenie jednego z torów powoduje wybicie turbiny. W przypadku uszkodzenia czujnika włączana jest sygnalizacja alarmowa, a układ regulacji przyjmuje do interpretacji wartości dwóch sprawnych czujników z grupy trzech czujników. W układzie oleju smarnego zabudowano dwa przetworniki ciśnienia służące do pomiaru aktualnego ciśnienia oleju smarnego na wysokości łożysk turbozespołu oraz do zabezpieczenia turbozespołu przed nadmiernym spadkiem ciśnienia oleju smarnego. Każdy z przetworników może być testowany w czasie ruchu turbiny. Modernizacja układu regulacji, chociaż nie wprowadza zasadniczych zmian w technologii prowadzenia ruchu turbiny, to zapewnia stałe i powtarzalne zachowanie wymagań technologicznych oraz w zasadniczy sposób podnosi jakość regulacji, bezpieczeństwo ruchu oraz upraszcza obsługę. Podstawowe zalety modernizacji to:
  • wysoka jakość regulacji,
  • sterowany nabór obrotów i obciążenia turbiny, możliwość zmian struktury regulatora elektronicznego po stronie programowej ( bez wymiany elementów elektronicznych),
  • pomiary specjalne zapewniają ciągłą diagnostykę turbozespołu,
  • zmniejszanie kosztów obsługi okresowej ( przewiduje się, iż w pięcioletnim okresie eksploatacji będą wymieniane tylko wkłady filtrów głównego oleju regulacyjnego, po tym okresie zostanie diagnostyka układu regulacji, przegląd EHR co 5 lat),
  • przeniesienie stanowiska operatora z hali przy turbinie na pulpit w CDC generalnie poprawi warunki pracy obsługi będzie następnym etapem stworzenia centralnej nastawni turbin.
Kazimierz Pfont z firmy OBRUSN zaprezentował referat ,,Oferta OBRUSN” – Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów prowadzi badania i planowego rozwoju napędów energoelektronicznych w przemyśle krajowym.


 
W międzyczasie prace Ośrodka zostały rozwinięte o zagadnienia automatyzacji procesów produkcyjnych. W dziedzinie napędów energoelektronicznych od 10 lat Ośrodek prowadzi współpracę z firmą SSD Drives i jest oficjalnym przedstawicielem tej firmy w Polsce. Dla zapewnienia kompleksowych dostaw systemów napędowych Ośrodek oferuje także przekładnie i motoreduktory produkowane przez firmę Varvel oraz silniki elektryczne produkcji krajowej i zagranicznej. Atutem Ośrodka jest prowadzenie serwisu wszystkich oferowanych urządzeń oraz prowadzenie bezpłatnych szkoleń dla klientów.Aktualnie w ofercie Ośrodka znajdują się napędy SSD Drives:
  • przemienniki częstotliwości do mocy ok.1MW w kilkunastu różnych odmianach układowych,
  • regulatory prądu stałego do 2700A,
  • serwonapędy AC dla zasilania silników bezszczotkowych do 60A,
  • nowa rodzina falowników/serwonapędów typ 890 dedykowana precyzyjnym napędom zespołowym.Ofertę uzupełniają produkowane w Ośrodku układy łagodnego rozruchu o mocy do 350 kW, oraz cała gama przekładni mechanicznych i silników. W zakresie automatyzacji procesów technologicznych Ośrodek oferuje zautomatyzowane stanowiska i linie technologiczne budowane przy użyciu systemu profili aluminiowych dla różnych procesów przemysłowych oraz wieloosiowe maszyny sterowane numerycznie projektowane i wykonywane dla indywidualnych potrzeb klientów.„Nowości w ofercie techniki napędowej Danfoss” – Mariusz Posiniewicz z firmy Danfoss zaprezentował przegląd nowości w ofercie z zakresu technik regulacji napędów elektrycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych cech konstrukcyjnych przetwornic częstotliwości VLT dużych mocy.
 
Z dużym zainteresowaniem spotkała się ciekawa i unikalna na rynku koncepcja chłodzenia elementów mocy przygotowana dla nowej platformy sprzętowej przetwornic częstotliwości serii VLT5000/6000/8000. Zaproponowany przez Danfoss system chłodzenia to wydzielony wewnątrz urządzenia i odseparowany od układów elektroniki sterowania, dedykowany kanał dla przepływu powietrza chłodzącego radiator tranzystorów mocy. Powietrze chłodzące może być zasysane i odprowadzane poprzez otwory w tylnej części obudowy przemiennika lub alternatywnie – zasysane z przestrzeni pod przetwornicą i odprowadzane do przestrzeni nad nią. Ten drugi wariant dedykowany jest dla zabudowy przetwornicy o ochronności obudowy IP00 wewnątrz szafy Rittal TS8. W trakcie montażu przetwornicy w szafie wykorzystuje się elementy oferowanych przez firmę profili dla dodatkowych kanałów powietrznych odprowadzających powietrze bezpośrednio poza szafę. To interesujące rozwiązanie pozwala m.in. na wykorzystanie wyłącznie wewnętrznego wentylatora przetwornicy do odprowadzenia poza szafę głównych strat cieplnych z końcówki mocy. Typowe rozwiązania wymagają dodatkowego dużego wentylatora w drzwiach szafy, podczas gdy w rozwiązaniu zaproponowanym przez Danfoss w większości przypadków tego dodatkowego kosztu możemy uniknąć. Dodatkowo odseparowanie powietrza chłodzącego radiator od wnętrza przetwornicy częstotliwości, to utrzymanie w czystości samego napędu, który jest w tym przypadku poza wpływem np. występującego w otoczeniu agresywnego, korozyjnego, środowiska. Warto dodać, że 85% strat cieplnych generowanych przez przetwornicę częstotliwości jest rozpraszanych poprzez radiator – wydzielenie kanału chłodzącego pozwala na utrzymywanie niskiej temperatury komponentów elektroniki, a tym samym wydłużenie czasu „życia” przemiennika. Rozwiązanie w tej chwili obejmuje zakres mocy 90-630 kW. W trakcie prelekcji zaprezentowana została również rodzina przetwornic VLT Automation Drive FC300, która stanowi nową platformę dla napędów regulowanych Danfoss. Na bazie tej nowej koncepcji firma sukcesywnie będzie opierała swoją ofertę handlową w najbliższych latach. „Kable sterownicze – budowa i zastosowanie”- Andrzej Heflik z firmy Bitner.
„Osprzęt ciśnieniowy i zabezpieczający w instalacjach energetycznych wg dyrektywy 97/23/WE – wymagania, kwalifikowanie i interpretacja” – Andrzej Stawski z Urzędu Dozoru Technicznego.
W trzecim bloku tematycznym: „Kotły i armatura”, któremu przewodniczył prof. dr hab. inż. Marek Pronobis przedstawiono następujące referaty: „Aktualne problemy budowy i eksploatacji kotłów” – Marek Pronobis – Politechnika Śląska.
 
„Automatyzacja układu pary świeżej i wtórnej na etapie rozruchu” – Artur Tokarczyk – BOT Elektrownia Opole SA.
 
„Unikanie kawitacji poprzez specjalną konstrukcję zaworu” – Marek Kuraś z firmy POLNA ŚLĄSK.W referacie „Aktualne problemy budowy i eksploatacji kotłów” przedstawiono zagadnienia związane z pierwotnymi metodami ograniczania emisji tlenków azotów w kontekście wchodzących w życie wymagań w zakresie ochrony środowiska, jak również zaostrzonej konkurencji na rynku energii. W dalszej części wystąpienia przedstawiono aspekty współspalania biomasy związane z zagadnieniem obniżenia emisji CO2 oraz ograniczenia techniczne jakie stwarza ta sytuacja dla kotłów pyłowych. Następnie omówiono zagadnienia zjawisk korozyjnych i erozyjnych w kotłach związanie z stosowanymi pierwotnymi metodami ograniczania emisji tlenków azotu i współspalaniem biomasy. Na zakończenie omówiono zagadnienia modernizacji kotłów energetycznych na potrzeby współczesnego rynku energii w kontekście kompleksowych przedsięwzięć modernizacyjnych wspieranych szerokim zakresem diagnostyki stanu kotła – określanych terminem rewitalizacja, mających na celu poprawę wskaźników techniczno-ekonomicznych i ekologicznych kotłów jak również znaczące przedłużenie okresu eksploatacji części ciśnieniowej kotła.

Czwarty blok wystąpień „Napędy i Sterowanie. Cz. -2” rozpoczął się od referatu pod tytułem: „Prezentacja asortymentu oraz dofinansowanie wymiany napędów elektrycznych o mocach ≥ 200 kW” , który przedstawił Adam Bron z firmy EMIT SA, następnie referat wygłosił Bartłomiej Molenda z firmy TWERD pod tytułem „Pierwsze polskie przemienniki częstotliwości o sterowaniu wektorowym” następnie zabrał głos Krzysztof Kania z firmy KAUKO-METEX „Prezentacja przemienników częstotliwości firmy VACON” Firma KAUKO-METEX jest generalnym przedstawicielem fińskiego producenta wysokiej klasy przemienników częstotliwości Vacon w Polsce. Realizuje projekty układów napędu elektrycznego AC oparte o przemienniki częstotliwości Vacon. Kompletuje i uruchamia szafy sterownicze, kable, silniki i transformatory w oparciu o projekt klienta lub własny. Wykonuje pomiary THDi i THDu sieci przed i po zainstalowaniu przemienników częstotliwości. Zapewnia gwarancyjny i pogwarancyjny serwis naszych urządzeń z możliwością bezpłatnej dostawy zamiennika serwisowego na czas naprawy. Prowadzi szkolenia w centrum szkoleniowym w Warszawie lub na obiekcie klienta.KAUKO-METEX oferuje przemienniki częstotliwości na napięcia 230/400/500/690/6000V i moce 0,25kW-3MW, z kompletnym wyposażeniem w standardzie – filtry, dławiki, panel operatorski w j. polskim, pakiet aplikacji dla różnorodnych zastosowań, m.in. aplikacja pompowo wentylatorowa z funkcją oszczędności energii do sterowania 5 silnikami z jednego przemiennika (bez dodatkowego PLC). Przemienniki mogą być wykonywany w bardzo wielu konfiguracjach np. ze zwrotem energii do sieci z chłodzeniem powietrznym lub wodnym na pełen zakres stopni ochrony obudowy. Przemienniki poprzez wyposażenie w dodatkowe karty we/wy i odpowiednie oprogramowanie (do 5 szt.) mogą integrować do kilkudziesięciu obiektowych sygnałów sterujących, realizując zadania sterownika PLC, komunikując się z nadrzędnym systemem sterowania poprzez różnorodne protokoły komunikacyjne np. Profibus, Modbus, BacNet i inne poprzez przyłącza RS485 i RJ45 - Ethernet. Realizacja zasilania silników sn np. 6kV dokonywana jest z powodzeniem (wiele układów pracujących na terenie Polski) poprzez transformację step-down-step-up.Przemiennik częstotliwości Vacon pod własnymi nazwami wykorzystują inne firmy z branży automatyki jako uzupełnienie swojej oferty np. Honeywell, Schindler, Schneider Electric, ConeCranes, AllanBradley I inne. Temat „Najnowsze rozwiązania napędowe w energetyce” przedstawił Tomasz Adamczyk z firmy CES;; blok zakończyło wystąpienie „Monitorowanie jakości zasilania przy pomocy MAVALOG 10” – Piotra Krzyżostaniaka z firmy ASTAT.

Piąty ostatni blok wystąpień dotyczył: „Automatyki przemysłowej, pomiarów, energetyki” rozpoczął się od referatu: „Modelowanie układów energetycznych wspieranych przez pomiary z laboratoryjnego układu energetycznego” – który przedstawił Grzegorz Wiciak i Janusz Kotowicz – Politechnika Śląska, W referacie przedstawiono zagadnienia związane z modelowaniem układów z turbiną gazową dla wybranej struktury elektrowni. Modelowanie układów energetycznych zmierza w kierunku możliwie dokładnego wyznaczania charakterystyk techniczno -ekonomicznych oraz badania wpływu niewielkich zmian wybranych wielkości na przebiegi charakterystyk termodynamicznych całego układu, w którego skład wchodzi turbina gazowa. W dalszej części omówiono zagadnienie modelowanie układów z turbiną gazową w aspekcie badań układów elektrowni gazowo-parowych. Badania takie umożliwiają analizowanie różnych struktur elektrowni, zarówno z kotłem odzyskowym jednociśnieniowym, z kotłem odzyskowym dwuciśnieniowym (z przegrzewem między stopniowym i bez niego) oraz z kotłem trójciśnieniowym z przegrzewem między stopniowym. Na zakończenie przedstawiono wybrane wyniki badań dla układu elektrowni gazowo-parowej i omówiono ich możliwości aplikacyjne. W dalszej części sesji został zreferowany temat „Parametry funkcjonalne zasilaczy impulsowych – prawidłowa interpretacja i dobór” , który przedstawił Grzegorz Dragon z firmy IMCON-INTEC. Główny konstruktor z firmy TECHNOKABEL Dariusz Ziółkowski przedstawił referat zatytułowany „Różne konstrukcje kabli elektroenergetycznych na napięcie 0,6/1 kV”. Referent prezentując poszczególne elementy z konstrukcji kabli elektroenergetycznych wskazywał na ich funkcje oraz uwarunkowania eksploatacyjne dla, których należałoby je stosować. We wstępie referatu znalazła się informacja o budowie żył przewodzących i materiałach stosowanych do ich wykonania. Następnie zostały wymienione normy na podstawie, których produkowane są, oferowane przez firmę wyroby. Zaprezentowano zalety izolacji z polietylenu usieciowanego w stosunku do tradycyjnej polwinitowej. W wystąpieniu przedstawione zostały rozwiązania uwzględniające takie zagadnienia eksploatacyjne jak zjawisko kompatybilności elektromagnetycznej, podwyższonej odporności na narażenia mechaniczne i zwiększonej odporności chemicznej. Podkreślone zostały zalety wykonań z materiałów bezhalogenowych, dla których w przypadku pożaru nie następuje rozprzestrzenianie płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a emitowane gazy są nietoksyczne i niekorozyjne. Zaprezentowane zostały także kable zachowujące swoje funkcje będąc pod bezpośrednim oddziaływaniem ognia. Na zakończenie zwrócona została uwaga na fakt, że pomimo istnienia na rynku wielu różnorodnych typów kabli, których oznaczenia wynikają z indywidualnego podejścia producentów lub zastosowania innych niż wymienione w referacie normy, przytoczone rozwiązania pozwalają spojrzeć na zasady, jakimi należy się kierować przy doborze kabli. Praktyczne rozwiązania dla firm prowadzących prace na wysokości przedstawił Jacek Sosnowski z firmy PROTEKT w prezentacji „Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości”.
 
Nowością na stoisku firmy AUMA Polska Sp. z o.o. był wystawiony napęd SIPOS 5 Flash. Główną cechą wyróżniającą ten napęd spośród innych napędów elektrycznych jest zintegrowana przetwornica częstotliwości. Rozwiązanie to gwarantuje wysoką precyzję pozycjonowania każdego rodzaju armatury, zmienną prędkość obrotową (prędkość posuwu, czas przesterowania) oraz zapewnia ochronę armatury przed przeciążeniami. Różne wersje napędów (wieloobrotowe, liniowe, wahliwe) umożliwiają zastosowanie z każdym typem armatury. Obsługę napędu w wersji Profitron ułatwia wyświetlacz ciekłokrystaliczny w języku polskim. Istnieje wiele wersji napędów SIPOS 5 Flash i każdy użytkownik znajdzie odpowiednią dla siebie. Napędy te mogą być sterowane na wiele różnych sposobów: binarnie, analogowo lub poprzez sieć Fieldbus (Profibus DP, Modus RTU). Napęd SIPOS 5 Flash jest sukcesorem wcześniejszych wersji SIPOS 3 oraz SIPOS 3 MC produkcji SIEMENS. Firma AUMA Polska Sp. z o.o. ma dostęp do kompletnej dokumentacji wszystkich wcześniej dostarczonych napędów i może zaoferować pasujący zamiennik.Konferencja stała się platformą wymiany doświadczeń oraz miejscem prezentacji najnowszych rozwiązań z dziedziny automatyki w energetyce przemysłowej. Tematyka konferencji miała szczególne znaczenie w aspekcie rozwoju różnych technologii energetycznych i wskazaniu jakie rozwiązania mogą kształtować rozwój energetyki w Polsce. Celem konferencji stało się poszukiwanie optymalnych rozwiązań spełniających zarówno wymogi jak i potrzeby użytkowników. Nowe technologie są dziś w Polsce i Europie bardzo potrzebne, zarówno ze względów technicznych, ekonomicznych i ekologicznych.

Reklama