Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W ENERGETYCE I OCHRONIE ŚRODOWISKA
O tym, jak trudno obecnie jest zgromadzić na konferencji, której główną atrakcją jest prezentacja ofert, uczestników, wie każdy, kto organizował takie imprezy lub w nich uczestniczył. Z tym większą radością redakcja NiS powitała w hotelu Wodnik w Bełchatowie 17 października ponad 130 osób, które przyjęły zaproszenie na VIII konferencję naukowo-techniczną – NAPĘDY-STEROWANIE-AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W ENERGETYCE I OCHRONIE ŚRODOWISKA. Gospodarzami spotkania byli – Elektrownia „Bełchatów” SA oraz tamtejsze Zakładowe Koło SEP; natomiast patronami internetowymi były następujące serwisy: automatyka.pl, www.OPENKontakt.com, tevo.net oraz energetyka.net.
W imieniu Gospodarza wszystkich przybyłych powitał Edward Czarzasty – kierownik Zakładu Wytwarzania Energii.
Program spotkania był bardzo bogaty. Podczas 5 godzin prezentacji o produktach i rozwiązaniach przygotowanych specjalnie pod kątem wykorzystania ich w energetyce mówiło 16 przedstawicieli następujących firm: Apator Control Sp. z o.o., automatyka.pl Sp. z o.o., Biuro Projektów i Usług Inwestorskich PRO-MAC, Bosch Rexroth Sp. z o.o., Danfoss. Sp. z o.o., Ebro Armaturen GmbH, Elektrobudowa S.A., Helukabel Polska Sp. z o.o., Kauko-Metex Sp. z o.o., ORAM Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Aparatury Manewrowej, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ATEX Sp. z o.o., SEW-Eurodrive Polska Sp. z o.o., Sick Sp. z o.o., Technodat Sp. z o.o., Technokabel S.A., oraz Zeva Creator s.c. Swoje oferty firmy prezentowały także na stoiskach i na dołączonych do katalogu konferencyjnego materiałach. W sumie, uczestnicy zapoznali się z ofertami 33 firm.
Informacje o produktach i usługach nie były jedynymi, które otrzymali słuchacze. Przedstawiciele naszego gospodarza zaprezentowali kolejne etapy modernizacji w układach technologicznych Elektrowni, ze szczególnym naciskiem na automatykę, sterowanie i zabezpieczenia. Była to dla odbiorców niewątpliwie ciekawa prelekcja, umożliwiająca podpatrzenie wdrożonych rozwiązań i uczenie się na cudzych błędach, jako że większość z nich na co dzień zmaga się w pracy z problemami podobnymi do tych, jakie zostały omówione.
Kontynuacją wyżej wymienionego referatu była wycieczka do Elektrowni i zapoznanie się z najciekawszymi elementami automatyki i elektryki.
Naturalnie, stanęliśmy pod 300 metrowym kominem, ale nie znaleźli się śmiałkowie, którzy chcieliby 50 minut jechać windą na jego szczyt.
Wykładem, który wzbudził najżywszą dyskusję, było wystąpienie członków Rady Programowe NiS i jednocześnie pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej – dr dr Zbigniewa Szulca i Jerzego Przybylskiego pt. „Modernizacja napędów elektrycznych w energetyce z silnikami średniego napięcia 6 kV z wykorzystaniem układów energoelektronicznych”.
Kontrowersje natomiast wywołało wystąpienie Mirosław Markowskiego – także członka Rady Programowej NiS, jednocześnie pracownika Bosch Rexroth Sp. z o.o., który mówił o elektrowniach wiatrowych. Wielu uczestników podkreślało, że wprawdzie jest to teraz modne, ale dla naszego kraju niekorzystne, bo nie dość, że mamy nadwyżkę energii elektrycznej, to koszt wytworzenia tejże przez elektrownie wiatrowe jest niepomiernie większy od tradycyjnego sposobu, a na dodatek jest to kłopot dla elektrowni, które ustawą są zobligowane do odkupywanie energii pochodzącej z alternatywnych źródeł.
Nie obeszło się także bez akcentów unijnych. Krzysztof Suliński z Ministerstwa Ochrony Środowiska omówił zasady dostosowania polskiego przemysłu pod względem ochrony środowiska do wymogów obowiązujących w UE. - Niestety, nie będzie mniej biurokracji.
Ogólnie, konferencję nie tylko my, jako organizatorzy, uważamy za udaną. Na pewno nie byłaby taka, gdyby nie pomoc Elektrowni Bełchatów. Redakcja bardzo dziękuje Prezesowi Zarządu – Edwardowi Najgebauerowi – za wyrażenie zgody na zwiedzanie elektrowni oraz Przewodniczącemu Zakładowego Koła SEP – Janowi Musiałowi za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz za wszelkie uwagi.