Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY – STEROWANIE – AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W SŁUŻBIE OSZCZĘDNOŚCI
VII konferencja naukowo-techniczna, zatytułowana „Napędy, sterowanie, automatyka przemysłowa w służbie oszczędności”, odbyła się w Ciechocinku w dniach od 5 do 7 grudnia br. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele firm zajmujących się produkcją i dystrybucją oraz główni specjaliści pionu technicznego reprezentujący przedsiębiorstwa wykorzystujące napędy i systemy automatyki przemysłowej.
Celem konferencji zorganizowanej przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie” było nie tylko zapoznanie się z najnowszymi produktami, rozwiązaniami i trendami, które pojawiły się na naszym rynku, ale także zdobycie nowych kontaktów, zadzierzgnięcie przyjaźni, które będą owocować w przyszłości. Program konferencji obejmował referaty naukowe i informacyjne, w tym prezentacje firm oferujących najlepsze rozwiązania z dziedziny napędów, automatyki, sterowania, aparatury kontrolno-pomiarowej, systemów zasilających, układów zabezpieczeń.
W pierwszym dniu konferencji referat pt. „Możliwości diagnozowania narzędzi i urządzeń metodami energetycznymi” przedstawił w zastępstwie prof. Wacława Kolleka, mgr inż. Michał Stosiak z Zakładu Napędów i Automatyki Hydraulicznej Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej. Natomiast mgr inż. Anna Brandyk – Prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy Stowarzyszenia „Polski Ruch Czystszej Produkcji” – omówiła temat „Czystsza produkcja – strategia zarządzania środowiskiem naturalnym w XXI wieku”.
Podczas drugiego dnia imprezy odbyły się trzy bloki prezentacji. Pierwsze zaprezentowało się Biuro Projektów i Usług Inwestorskich PRO-MAC z Łodzi. Maciej Sałasiński przedstawił referat pt. „Bezobsługowe systemy diagnostyki stanu izolacji i lokalizacji doziemień w sieciach elektroenergetycznych i sterowniczych”.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Horodecki – Członek Rady Programowej, reprezentujący Instytut Elektrotechniki oraz Katedrę Napędów Elektrycznych Politechniki Lubelskiej – przedstawił temat: „Krytyczny przegląd metod oceny techniczno-ekonomicznej układów napędu elektrycznego i możliwości ich stosowania w praktyce inżynierskiej”.
Kolejnym Członkiem Rady Programowej, który miał uczestniczyć w spotkaniu, był dr inż. Aleksander Hager. Jednak z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych dr Hager nie dojechał na konferencję.
Pierwszy blok prezentacji zamknął swoim przemówieniem mgr inż. Ireneusz Bujalski – Członek Zespołu Redakcyjnego. Jego referat był zatytułowany „Zarządzanie środowiskiem – ISO 14 001 oraz 14 004”.
Po przerwie drugi blok prezentacji otworzył inż. Maciej Migdał reprezentujący Elektrociepłownię „Toruń” SA. Inż. Migdał mówił na temat „Wdrażania zintegrowanego systemu zarządzania w EC Toruń SA”.
Następny referat nosił tytuł „Nowe rozwiązania techniczne wpływające na oszczędność w EC »Energotor – Toruń« SA”. Ten temat przedstawił mgr inż. Jacek Chudy.
Kolejnej prezentacji dokonał Daniel Dolny z GARO Sp. z o.o. z Tarnowa. Tematem jego referatu były „Rozłączniki bezpiecznikowe i bezpieczniki o charakterystyce silnikowej w układach zasilania napędów”.
„Napędy Sumitomo w służbie oszczędności” – referat pod takim tytułem przedstawił Jacek Kęsy z Firmy ZEVA CREATOR SC Góra Św. Anny.
Drugi blok prezentacji tego dnia zamknął Sławomir Kwiatosiński reprezentujący łódzką Sp. z o.o. ABB Centrum Automatyki. Jego przemówienie było zatytułowane: „Czy przemienniki częstotliwości oszczędzają energię”.
Trzeci blok prezentacji referatem zatytułowanym „Nowe rozwiązania w oszczędnych systemach automatyki” otworzył Ryszard Muszyński reprezentujący firmę SABUR Sp. z o.o.
Kolejny mówca, Rajmund Sewerynek, wyjaśniał temat „Napędy hydrodynamiczne a możliwość regulacji”. Rajmund Sewerynek reprezentował firmę VOITH Polska Sp. z o.o.
Natomiast dr inż. Jerzy Przybylski oraz inż. Zbigniew Szulc z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Politechnice Warszawskiej przedstawili referat zatytułowany „Oszczędność energii elektrycznej w napędzie prądu przemiennego”.
W piątek, 7 grudnia, uczestnicy konferencji wyjechali na wycieczkę techniczną do Torunia. Najpierw zwiedzano Elektrociepłownię „Toruń” SA, czyli komputerowe systemy sterowania i nadzoru procesów technologicznych EC „Toruń” SA.
Głównym przedmiotem działalności EC „Toruń” jest produkcja ciepła i energii elektrycznej oraz prowadzenie działalności handlowej i usługowej. Elektrociepłownia została oddana do eksploatacji w 1985 roku i jest najmłodszym i największym źródłem ciepła dla miasta Torunia.
Kotły zainstalowane w EC „Toruń” oddane zostały do eksploatacji w latach 1985–1986, przy czym dwie podstawowe jednostki zostały gruntownie zmodernizowane (kocioł WP-120 nr 2 w roku 1992, kocioł WP-120 nr 1 w roku 1999, a kotły zainstalowane w EC-2 – w 1995 i 2000 r.). Energia elektryczna produkowana jest w EC „Toruń” głównie na potrzeby własne, przez turbozespół o mocy 2,2 MWe zlokalizowany w EC-2.
Podstawowym odbiorcą produkowanego ciepła jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Toruniu. W roku 2000 Spółka sprzedała łącznie ok. 2,5 tys. TJ ciepła przy ogólnym zużyciu ok. 132 tys. ton węgla. 99,6% ciepła sprzedano do PEC „Toruń” i 0,4% drobnym odbiorcom zlokalizowanym w pobliżu EC „Toruń”. Przychody ze sprzedaży ciepła (i mocy zamówionej) w roku 2000 wyniosły około 50 mln zł. W roku 2000 udział EC „Toruń” SA w dostawach ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej wzrósł do ok. 82% ze średniego poziomu w latach ubiegłych ok. 56 % (było to głównie spowodowane wycofaniem się z rynku konkurencyjnego źródła ciepła – elektrociepłowni zakładów Elana SA). Dotychczasowa sprzedaż w roku 2001 wskazuje, że udział Spółki w dostawach ciepła do PEC „Toruń” w tym roku będzie kształtował się na poziomie zbliżonym do roku 2000.
Elektrociepłownia „Toruń” SA od kilku lat dąży do przeprowadzenia restrukturyzacji technicznej posiadanego majątku produkcyjnego oraz umocnienia i rozszerzenia pozycji rynkowej. Spółka prowadzi działania zmierzające do wprowadzenia skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Dotychczasowe prace w tym zakresie koncentrowały się głównie na przygotowaniu inwestycji budowy dużego bloku gazoparowego o mocy ok. 150 MWe i 100 MWt. Obecnie rozważane są również warianty rozbudowy elektrociepłowni o blok mniejszy (rozważane jest również paliwo węglowe), dostosowany do zmienionych realiów rynkowych. Planowane jest również inwestowanie w lokalne źródła ciepła, głównie w tych rejonach miasta, gdzie nie ma miejskiej sieci ciepłowniczej, a jej doprowadzenie jest z punktu widzenia ekonomicznego nieracjonalne.
Zatrudnienie w spółce utrzymuje się na stałym poziomie około 240 osób. Właścicielem 100% akcji jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa.
Drugim zakładem zwiedzanym w piątek przez uczestników konferencji była Elektrociepłownia „Energotor-Toruń” SA. Zadaniem firmy jest produkcja energii cieplnej w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej w warunkach przyjaznych dla środowiska, przy jak najmniejszych kosztach i przy zapewnieniu maksymalnej pewności ruchowej. Misja ta realizowana jest poprzez ciągłą modernizację urządzeń produkcyjnych, wspólne inwestycje z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej, obniżkę kosztów poprzez podnoszenie sprawności urządzeń. Elektrociepłownia „Energotor-Toruń” SA posiada ważną do 31 grudnia 2002 roku Decyzję o dopuszczalnej emisji z zainstalowanych źródeł. Pomiary, zarówno kontrolne, jak i wykonywane na zlecenie, nie wykazują emisji przekraczających wartości dopuszczalne określone w Decyzji. Mając na względzie ciągłe zmniejszanie szkodliwego oddziaływania produkcji Spółki na środowisko naturalne, a w szczególności zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spowodowanego działalnością spółki, zdecydowano o realizacji następujących zadań:
- przeglądy i nadzór nad urządzeniami ochrony powietrza atmosferycznego;
- przeprowadzanie pomiarów emisji i skuteczności urządzeń odpylających;
- zakup węgla o podwyższonych parametrach i niższej zawartości substancji szkodliwych;
- modernizacja kotłów;
- opomiarowanie i automatyzacja procesu spalania;
- wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z normą ISO 14000, w tym modernizacja Stacji Uzdatniania Wody metodą odwróconej osmozy.
- zapewnienia ciągłości i niezawodności produkcji energii;
- zwiększenia sprawności kotłów i innych urządzeń;
- zmniejszenia negatywnego oddziaływania EC na środowisko;
- poprawy warunków bezpieczeństwa;
- higieny pracy.
- sprzęgło typ 750 TPP na pompie W24P nr 11;
- sprzęgło typ 487 DTPK na pompie 20W39 nr 3.
Uwzględniając fakt, że podobnej regulacji nie wykonały dotąd pozostałe źródła ciepła w Toruniu, wdrożona modernizacja pozwoliła na uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku toruńskim, pozwala też mieć nadzieję na dalsze umacnianie pozycji źródła na rynku.
Kwestia oszczędności, poczynając od planowania, zaopatrzenia, produkcji, a kończąc na gospodarce odpadami, dotyczy wszystkich, tak prywatnie, jak i zawodowo. Konferencja stała się forum wymiany informacji i doświadczeń na ten temat. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wiele można zaoszczędzić, jeżeli tylko dysponuje się odpowiednimi narzędziami.