Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Konferencja Naukowo-Techniczna: NAPĘDY I STEROWANIA HYDRAULICZNE I PNEUMATYCZNE 2007


Konferencja „Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne - oleje i środki smarne 2007” jest kolejnym spotkaniem producentów i użytkowników maszyn i urządzeń oraz przedstawicieli nauki, odbywającym się cyklicznie na przełomie lutego i marca. Spotkania w tym cyklu, których tematem wiodącym są „Innowacyjne maszyny i technologie”, stały się doskonałą platformą poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń, łączącą w sobie formułę seminariów naukowych, prezentacji, a także wystawy pokazującej nowe trendy w budowie maszyn i nowe technologie.


 
Patronat honorowy uczelni wyższych: Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, użytkowników maszyn: Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, Katowickiego Holdingu Węglowego SA, KGHM POLSKA MIEDŹ SA, CBiDGP oraz ich producentów: FAZOS SA, SANDVIK, ZZM SA ,Bosch Rexroth, PONAR-WADOWICE SA, LOTOS Oil SA najlepiej świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematyką konferencji. Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do firm, które sponsorowały konferencję: LOTOS Oil oraz SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION.


 
Udział pracowników uczelni oraz jednostek badawczo-rozwojowych takich jak: Politechnika Śląska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG oraz Izby Gospodarczej Komponentów i Technologii z Wrocławia, a także producentów maszyn i zakładów tworzył szczególny klimat do dyskusji po każdej prezentacji. W trakcie czterech sesji wygłoszono następujące referaty dotyczące problematyki napędu i sterowania hydraulicznego:„Wybrane zagadnienia sterowania proporcjonalnego natężeniem przepływu w oparciu o zawory firmy Rexroth”, prof. dr hab. inż. Edward TOMASIAK, firmę Bosch Rexroth reprezentował mgr inż. Andrzej Kołdras.
 
„Zagadnienia napędów hydraulicznych w kombajnach ścianowych.”, mgr inż. Tadeusz NOWAK - ZZM SA, Systemy nadzoru i sterowania stosowane w kombajnach chodnikowych firmy SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION, mgr inż. Rafał KNAPIK, „Techniczne i ekonomiczne zalety doboru łożysk według ABEG. Środki smarne w technice Łożyskowania.” - ABEG Holding Germany - dr Krystian TERNKA, „Nowe rozwiązania zespołów sterowania hamulców maszyn wyciągowych”, dr inż. Leszek KOWAL – Centrum KOMAG.


 
„Synchronizacja ruchu siłowników w napędzie specjalnego mechanizmu dławiącego” - dr inż. Klaudiusz KLARECKI, prof. dr hab. inż. Edward TOMASIAK, „Proponowana przez FAZOS postać układu hydraulicznego sekcji zmechanizowanych obudów ścianowych.” - dr inż. Józef POTEMPA - FAZOS SA, „Elementy sterowania hydraulicznego PONAR-WADOWICE SA – kierunki rozwoju.” mgr inż. Grzegorz GLANOWSKI - PONAR-WADOWICE S.A.
 
„Praktyczna analiza mediów stosowanych do górniczych obudów zmechanizowanych” mgr inż. Stanisław WENGERSKI – Dyrektor ds. Techniki i Rozwoju - HYDROTECH SA., „Jakość, stężenia robocze i zużycie cieczy HFA-E”, mgr inż. Zbigniew CHWASTEK – Urządzenia i Konstrukcje SA - Manager ds. produktów STUART . „Hydrauliczne silniki satelitowe dla górnictwa” dr inż. Paweł ŚLIWIŃSKI - Katedra Hydrauliki i Pneumatyki – Wydział Mechaniczny, Politechniki Gdańskiej, „Nowa generacja pomp jednołopatkowych” dr inż. Edward BARBACHOWSKI, prof. dr hab. inż. Edward TOMASIAK., „Nowoczesny koncentrat hydrauliczny typu HFA” – LUBRICANT, ing. Karel NIEMCZYK.
 
„Nowości – Uszczelnienia – Systemy w Hydraulice”, dr Zbigniew KALIŃSKI - FREUDENBERG SIMRIT POLSKA, – „ Nowe układy sterowania hydraulicznego.”, inż. Piotr PYSZNY, prof. dr hab. inż. Kazimierz STOIŃSKI – PRO-TECH.


 
Napęd i sterowanie hydrauliczne stosowane są we wszystkich podstawowych maszynach i urządzeniach górniczych użytkowanych w przodkach eksploatacyjnych i w robotach przygotowawczych. Szybki rozwój układów sterowania sprawił, że w większości przypadków mamy do czynienia z inżynierią systemów mechatronicznych, wymagającą wiedzy z zakresu mechaniki, elektroniki i informatyki. Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań jest nakazem chwili, gdyż pozwala na dostosowanie rozwiązań technicznych polskich producentów do standardów światowych, a tym samym poprawę konkurencyjności naszych produktów.
 
Mgr inż. Artur Mazur z ZANAM-LEGMET zaprezentował "Wymagania funkcjonalne zintegrowanych systemów mechatronicznych dla ładowarek kołowych przeznaczonych do eksploatacji w kopalniach niemetanowych.”. Zwrócił uwagę iż zastosowanie systemów mechatronicznych w maszynach roboczych, w tym w aplikacjach dot. dołowych maszyn górniczych, wynikają z konieczności spełnienia coraz większych wymagań klienta i wymogów z zakresu bezpieczeństwa i eksploatacji maszyn w trudnych warunkach wyrobisk górniczych.
 


Dr inż. Jacek Spałek podkreślił jak ważnym zagadnieniem jest dobór odpowiednich środków smarnych i oleju do maszyn użytkowanych w szczególnie trudnych warunkach, a do takich zaliczają się maszyny i urządzenia górnicze. Środki te decydują bowiem o trwałości poszczególnych węzłów konstrukcyjnych, a w konsekwencji stanowią o stanie technicznym i niezawodności całej maszyny. Środki smarne były tematem kolejnej grupy referatów: „Pomoc producenta oleju w rozwiązywaniu problemu jakości smarowania” mgr inż. Marek Dębiński - LOTOS Oil SA, „Polityka nowego podejścia do związków smarnych i cieczy eksploatacyjnych w górnictwie oferowanych przez INWEX, mgr inż. Remigiusz SZCZEPANIAK, Wiceprezes Zarządu – INWEX., „Ciecze hydrauliczne HFA w obudowach zmechanizowanych wyrobisk ścianowych.” mgr inż. Franciszek SLANINA – Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. w Lędzinach., „Wybrane zagadnienia łożyska hydrostatycznego stołu obrabiarki.” dr inż. Klaudiusz KLARECKI, prof. dr hab. inż. Edward TOMASIAK, „Nowa generacja filtrów w pielęgnacji i ochronie hydraulicznych lub smarnych układów roboczych, nowoczesne metody uzdatniania, oczyszczania i kondycjonowania wody i ich znaczenie w przygotowaniu cieczy np. HFA”, mgr inż. Włodzimierz SIERADZKI – Pall Poland Sp. z o.o., „Diagnostyka stanu technicznego maszyn na podstawie badania olejów smarowych w eksploatacji – system LUBIANA”, mgr inż. Anna POHORECKA – TOTAL POLSKA Sp. z o.o., „ Oferta ORLEN OIL dla górnictwa” – mgr inż. Jacek BIALIK – ORLEN OIL, „Monitoring olejów hydraulicznych i smarnych w maszynach i urządzeniach górniczych”, mgr inż. Krzysztof BOJDOŁ – HYDAC Sp. z o.o., – „ Shell Tellus nowa generacja olejów hydraulicznych – oferta dla górnictwa” - mgr inż. Cezary WYSZYCKI – Doradca Techniczny – Shell Polska Sp. z o.o. Równie ważne jest monitorowanie olejów smarnych i hydraulicznych z możliwością wykorzystania badania olejów smarnych do celów diagnostyki stanu technicznego maszyn. W przypadku obudowy zmechanizowanej media hydrauliczne powinny spełniać nie tylko wymagania techniczne, ale również bardzo istotne wymogi ekologiczne. Trendy światowe w hydraulice i pneumatyce zaprezentował dr inż. Henryk CHROSTOWSKI – Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Komponentów i Technologii z Wrocławia.


 
W związku z dyskusją dotyczącą doboru mediów hydraulicznych i środków smarnych stosowanych w maszynach górniczych prof. Marek Jaszczuk zwrócił uwagę na potrzebę nawiązania ścisłej współpracy w tym zakresie. Tylko wówczas producenci maszyn będą w stanie określić racjonalnie harmonogram obsługi technicznej produkowanych przez siebie maszyn i urządzeń.
 
Mamy nadzieję że na kolejnym spotkaniu na przełomie lutego i marca 2008 r. w cyklu „Innowacyjne Maszyny i Technologie”, będziemy mogli usłyszeć o postępie w tej ważnej dziedzinie dotyczącej budowy maszyn. Tegoroczna konferencja „Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne – Oleje i Środki Smarne 2007”, stała się zatem zaczynem ciekawej dyskusji, która doprowadzi do wprowadzenia rozwiązań zadawalających wszystkich producentów i użytkowników maszyn górniczych.


 
Potrzebę takich spotkań trafnie ujął przewodniczący konferencji prof. Marek Jaszczuk z Pol. Śl.: ”Wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło nowe szanse rozwoju związane z możliwością pozyskania środków na cele inwestycyjne, opracowania i komercjalizacji nowych technologii, a także otworzyło nowe rynki zbytu. Wykorzystanie tych szans uwarunkowane jest jednak spełnieniem wymogów technicznych związanych z bezpieczeństwem użytkowania środków technicznych, a pozyskanie środków finansowych na opracowanie nowych technologii wymaga podjęcia współpracy jednostek naukowych i producentów. Każda z firm ma w tym zakresie odmienne doświadczenie i przekazania go innym jest istotnym czynnikiem zwiększającym skuteczność w trudnej procedurze pozyskiwania środków unijnych i poprawiającym efektywność ich wykorzystania. Stąd aktywny udział w konferencji, stworzył sposobność zarówno na prezentację nowych rozwiązań własnej firmy, jak i na zdobycie wiedzy przekazanej przez pozostałych uczestników w trakcie obrad oraz w czasie dyskusji pozaplenarnej.”
 
O aktualności poruszanej problematyki świadczy rosnąca z roku na rok liczba uczestników. W tym roku w konferencji uczestniczyło 160 osób oraz 31 firm przedstawiających swoje osiągnięcia techniczne. Mamy nadzieję, że wzorem poprzednich lat konferencja wniosła wkład do dalszego rozwoju polskiego przemysłu poprzez wymianę doświadczeń w zakresie komercjalizacji technologii, a także dzięki nawiązaniu współpracy w celu kreowania nowych produktów.

Reklama