Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

PRODUKT ROKU 2014



Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej, dla rozstrzygnięcia Konkursu PRODUKT ROKU 2014, zorganizowanego przez Miesięcznik „Napędy i Sterowanie”. Posiedzenie odbyło się w dniu 17.03.2014 r. w Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Wydz. Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, AGH, Kraków

Członkowie Komisji:
  • Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz
  • Prof. dr hab. inż. Witold Byrski
  • Prof. dr hab. Inż. Antoni Kalukiewicz
  • Prof. dr hab. Inż. Andrzej Turnau

W KATEGORII:
1. NOWE MASZYNY I TECHNOLOGIE
  • ELMECH KAZETEN
    WENTYLATOR WLE-1280B/E/1/2N/U

    Innowacyjność wentylatora wynika z parametrów wentylacyjnych, zastosowanych rozwiązań technicznych i pewności działania w warunkach bardzo dużego zagrożenia metanowego w drążonych wyrobiskach korytarzowych. Jest to pierwszy polski wentylator lutniowy elektryczny, którego parametry nie odbiegają od parametrów wentylatorów rozpoznawalnych firm europejskich. Cenowo jest konkurencyjny, co daje możliwość stosowania go w polskim przemyśle wydobycia węgla kamiennego a przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo załóg zatrudnionych w zagrożeniu metanowym.
 
  • PHOENIX CONTACT SP. Z O.O.
    SYSTEM PRZEKAŹNIKÓW PRZEMYSŁOWYCH RIFLINE COMPLETE

    Rifline Complete to nowy, w pełni „wtykowy” system przekaźników przemysłowych-począwszy od wąskich 6,2 mm przekaźników a na odpowiednikach styczników małej mocy kończąc. Aby przyłączyć przewód wystarczy wetknąć go do gniazda zaciskowego, bez potrzeby używania wkrętka. Wtykowy, wielofunkcyjny moduł czasowy umożliwia przekształcenie w przekaźnik czasowy.
 
  • BOSCH REXROTH SP. Z O.O.
    WIELOSEKCYJNY ROZDZIELACZ O HANDLOWEJ NAZWIE EDC

    EDC to nowatorski rozdzielacz wielosekcyjny z rozdziałem natężenia przepływu niezależnie od ciśnienia na odbiornikach i faktycznego natężenia przepływu. Zalety rozdzielaczy wielosekcyjnych EDC: oszczędność energii, uproszczenie układu hydraulicznego, możliwość wykorzystania ze wszystkimi rozdzielaczami z serii ED, mniejsza pracochłonność obsługi z uwagi na „bezpośrednie działanie” zaworu, co oznacza większą stabilność. Zastosowanie technologii dystrybucji natężenia przepływu w niewielkim urządzeniu pozwala osiągnąć oszczędność energii i uprościć układy hydrauliczne. Ponadto doskonale sprawdza się w dowolnych urządzeniach ruchomych, wymagających nieustannego ruchu. Zastosowania: platformy do prac na wysokości, żurawiki montowane na ciężarówkach, kombajny / maszyny rolnicze, pompy betonu, pojazdy komunalne, pojazdy specjalne i inne.

2. POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA
  • PONAR WADOWICE S.A.
    ROZDZIELACZ PRZEŁĄCZAJĄCY

    Rozdzielacze mobilne 6/2UREM6 przeznaczone są do sterowania hydraulicznego wymiennym osprzętem przyłączanym do jednostki napędowej, przy wykorzystaniu rozdzielacza głównego znajdującego się na tej jednostce. Można je stosować w zabudowie pojedynczej lub wielosekcyjnej. Przewidziano kilka odmian sterowania rozdzielacza, w tym wersję elektryczną z zatrzaskiem dającą oszczędność energii do zasilania elektromagnesów i poprawę bezpieczeństwa działania oraz odmiany sterowane ręcznie dźwignią i inne.
 
  • BALLUFF SP. Z O.O.
    KURTYNY BEZPIECZEŃSTWA MLC – UNIWERSALNE I WYTRZYMAŁE

    MLC to najnowsza inteligentna seria kurtyn bezpieczeństwa firmy Leuze electronic. Użytkownicy mają możliwość doskonałego dopasowania urządzenia do aplikacji dzięki szerokiemu wyborowi rozwiązań. Posiada on 5 różnych trybów pracy dzięki czemu możliwa jest realizacja zadań takich jak Muting, Banking (wygaszanie części wiązek lub redukcja rozdzielczości), różne tryby skanowania oraz możliwość dołączania bezpośrednio do kurtyny dodatkowych urządzeń bezpieczeństwa co jest unikatową funkcją w kurtynach bezpieczeństwa. Kurtyny serii MLC dostępne są z bardzo szerokim wyborem rozdzielczości aż do 90 mm a maksymalna długość kurtyny to nawet 3 m. Te wszystkie cechy sprawiają, że kurtyny MLC można zastosować w praktycznie każdej aplikacji.
 
  • EATON ELECTRIC SP. Z O.O.
    KOLUMNY SYGNALIZACYJNE SL4/SL7

    Nowe kolumny SL4/SL7 firmy Eaton wyróżnia wysoki stopień ochrony IP66 dla wszystkich dostępnych modułów (oświetleniowych i akustycznych) oraz szeroki zakres temperatury pracy: -30…+60 C . Wysokie parametry sprawiają, że są one wszechstronnymi sygnalizatorami do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.

3. NAPĘDY I SILNIKI
  • LENZE POLSKA SP. Z O.O.
    SILNIK SMART

    Silnik Lenze Smart Motor posiada możliwość regulacji prędkości obrotowej oraz wyposażony jest w funkcje rampy łagodnego rozruchu i zatrzymywania. Inaczej niż w przypadku napędu, w którym prędkość sterowana jest przemiennikiem częstotliwości – nie jest on przeznaczony do regulacji stałej prędkości. Zamiast tego pracuje on z prędkościami, które są zadawane i swobodnie regulowane na miejscu, co jest idealnym rozwiązaniem wykorzystywanym w przenośnikach. Elektronika napędu zapewnia niezwykle wysoki 400% moment obrotowy przy rozruchu, co daje wartość o 67% wyższą niż w silnikach uruchamianych z sieci. Ten niezwykle wysoki moment rozruchowy pozwala dobrać silnik o jeden typ mniejszy, ponieważ przy doborze silnika użytkownik zwykle kieruje się wielkością momentu obrotowego. Bezdotykowe programowanie silnika Lenze Smart Motor odbywa się przy pomocy smartfona oraz przy pomocy technologii NFC. NFC to skrót od Near Field Communication – system opracowany jako międzynarodowy standard dla płatności bezgotówkowych. Firma Lenze stworzyła aplikację, wykorzystując NFC, która umożliwia zaprogramowanie silnika przez zbliżenie do niego smartfona na odległość 2 cm.
 
  • P.P.U.H. „ELDAR” DARIUSZ HORISZNY
    SERWOSTEROWNIK CDHD

    Prezentowane napędy do absolutna nowość na rynku polskim. Współpracują z dowolnym serwosilnikiem. Sterowane analogowo lub poprzez EtherCAT, Profinet lub CANopen. Dostarczane z wyjątkowo przyjaznym oprogramowaniem narzędziowym ServoStudio. Sterowanie z kontrolą prędkości, momentu obrotowego lub pozycji. W trybie kontroli pozycji możliwość tworzenia za pomocą skryptów nawet złożonych sekwencji ruchów.
 
  • NORD NAPĘDY SP. Z O.O.
    PRZETWORNICA CZESTOTLIWOŚCI SK 180 E

    SK 180E – kompaktowa przetwornica częstotliwości do zastosowań zdecentralizowanych Wypełnia lukę pomiędzy serią SK 200E a soft startami. Realizuje funkcje napędowe w najliczniejszej grupie urządzeń o mocy do 2,2 kW. Zoptymalizowany cenowo wyrób zapewniający pracę lokalną lub w sieci komunikacyjnej. 3 wejścia, 2 wyjścia cyfrowe; 2 wejścia analogowe– z możliwością przenoszenia sygnałów siecią magistralową.

4. SYSTEMY STEROWANIA PROCESAMI I UKŁADAMI/
  • ASTOR SP. Z O.O.
    STEROWNIK ASTRAADA PLC RCC

    Astraada PLC RCC to nowa, ekonomiczna grupa sterowników PLC marki Astraada, przeznaczona dla małych systemów sterowania. Urządzenie w kompaktowej obudowie integruje wydaną jednostkę centralną, wbudowaną obsługę 24 sygnałów obiektowych (12 analogowych i 12 dyskretnych) oraz interfejsy komunikacyjne RS232, Ethernet oraz CsCAN do rozbudowy i wymiany danych. Urządzenie programowane jest z poziomu bezpłatnego narzędzia.
 
  • ASCO NUMATICS SP. Z O.O.
    ZAWÓR PROPORCJONALNY Z CYFROWĄ PĘTLĄ STERUJĄCĄ SENTRONIK PLUS

    Zawór ten pozwala precyzyjnie regulować ciśnienie w układzie. Zawór ten jest zaworem bezpośredniego działania, zatem regulacja ciśnienia może rozpoczynać się od 100 mbar oraz charakteryzuje się wysoką dynamiką działania. Sentronik Plus może pracować zarówno jak zwykły regulator (utrzymywać stałe ciśnienie) dzięki przyciskom zewnętrznym i wyświetlaczowi jak i jako regulator dający różne ciśnienia w różnych momentach cyklu pracy (sterowanie ze sterownika lub komputera).
 
  • SDS AUTOMATYKA POPLAWSKI S.J.
    STEROWNIK PLC SLIO

    Slio to modułowy system sterownika PLC o małych wymiarach. Wysoka funkcjonalność połączona z bardzo komfortowym mechanicznym rozwiązaniem sposobu montażu na szynie montażowej oraz schodowej strukturze przyłączy przewodów. Każda karta modułowa składa się z części stałej tzw terminala oraz z wymiennego modułu elektronicznego zależnego od przeznaczenia karty modułowej. Moduł elektroniczny wkładany jest na terminal poprzez tzw. mechanizm wtykowy. Terminal montowany jest na zwykłej 35mm szynie montażowej. Budowa schodowa przyłączy przewodów pozwala na szybką realizację przejrzystego i bezpiecznego okablowania.

5. URZĄDZENIA POMIAROWE I CZUJNIKI
  • BIURO INŻYNIERSKIE MACIEJ ZAJĄCZKOWSKI
    PMX – PRZEMYSŁOWY SYSTEM WZMACNIACZY POMIAROWYCH

    Wysoka jakość i precyzyjny pomiar wraz ze zintegrowaną inteligencją i szybką transmisją danych stanowią główne cechy nowego systemu PMX firmy HBM. Konstrukcja modułowa umożliwia rozbudowę systemu w dowolnym momencie i adaptację do nowych wymagań, co daje użytkownikowi wysokie bezpieczeństwo inwestycji. Ten przemysłowy system pomiarowy wyróżnia się względem rozbudowanych systemów automatyki opcją komunikacji używającą Ethernet przemysłowy i technologię GWT upraszczającą jego obsługę i konfigurację
 
  • P.P.H. WOBIT E.K.J. OBER S.C.
    SYSTEM POMIAROWY 2D/3D

    System pomiarowy 2D/3D do pomiaru wysokości uszczelek gumowych charakteryzuje się dokładnością pomiarów do ±10 µm. Pomiar realizowany jest z krokiem co 1mm na całej długości uszczelki, urządzenie pozwala także zmierzyć jej szerokość. Czas skanowania wynosi do 10 s, podczas którego dane przesyłane są do dedykowanego oprogramowania na PC, można je również zapisać do pliku w formacie „*.csv”. System pozwala na uzyskanie danych m.in. o wartości minimalnej, maksymalnej, średniej wysokości, a także odchyłki min. i maks. w stosunku do wartości średni
 
  • ABB SP. Z O.O.
    266 PRZETWORNIK WIELU ZMIENNYCH

    Przetwornik wielu zmiennych serii 266 to najnowsze urządzenie do pomiaru przepływu masowego przy wykorzystaniu sprawdzonej technologii elementów spiętrzających, oraz do pomiaru poziomu w zbiornikach gdzie gęstość medium ulega zmianie pod wpływem ciśnienia i temperatury



NAGRODĘ CZYTELNIKÓW MIESIĘCZNIKA „NAPĘDY I STEROWANIE” PRZYZNANO:
  • ABB SP. Z O.O.
    StackFlowMaster FPD580

    Jest nowoczesnym systemem do ciągłego pomiaru przepływu spalin. System ten spełnia najnowsze wymagania w tej dziedzinie: Posiada certyfikat MCERTS, alarmy zgodne z oznaczeniem NAMUR, spełnia wymogi QAL3. Kupując FPD580 klient otrzymuje gotowy system składający się z znanej rurki spiętrzającej oraz zaawansowanej jednostki centralnej.
 
  • B&R AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA SP. Z O.O.
    MODUŁY POMIARU ZUŻYCIA ENERGII X20AP3xxx

    Moduły pomiaru zużycia energii serii X20AP3xxx firmy B&R potrafią mierzyć: napięcie, prąd, częstotliwości oraz składową bierną na wszystkich fazach. Pomiary prądu i napięcia aż do 31 – ej harmonicznej i jego wyjątkowa czułość oraz czwarty kanał sprawiają, że moduł ten jest doskonale dopasowany do pomiaru prądu upływu na przewodzie neutralnym. Zapisane przez moduły krzywe wartości pomiarowych mogą być pomocne np. dla optymalizacji ścieżek ruchu w maszynie, co z kolei ma wpływ na dalszą efektywność energetyczną.
 
  • DANFOSS POLAND SP. Z O.O.
    PRZETWORNICA CZĘSTOTLIWOŚCI Z SILNIKIEM VLT FCM 106

    Wyposażony w wiele standardowych, zintegrowanych funkcji pompowych i wentylatorowych zespół napędowy przetwornicy częstotliwości z silnikiem - VLT® DriveMotor FCM 106 jest wysoce wyspecjalizowanym, kompaktowym rozwiązaniem  silnika i układu sterowania w zakresie mocy 0,55–22 kW. VLT FCM 106 pozwala znacząco zredukować koszty i złożoność instalacji. Zintegrowane chłodzenie i adoptowalne złącza zapewniają prosty i szybki montaż. Nabywca może wybrać również własny silnik indukcyjny lub z magnesami trwałymi(PM motor), a przetwornicę częstotliwości VLT® DriveMotor FCP 106 zamówić oddzielnie i zamontować. Produkt jest nowością.
 
  • FESTO SP. Z O.O.
    SIŁOWNIK ELEKTRYCZNY EPCO Z POZYCJONEREM SILNIKA CMMO-ST

    Siłownik elektryczny EPCO z silnikiem skokowym EMMS-ST i pozycjonerem silnika CMMO-ST w trybie ServoLite to napęd prosty jak siłownik pneumatyczny, ale mający zalety napędów elektrycznych.
    Zalety: łatwość aplikacji, szybkość, elastyczność.
 
  • MULTIPROJEKT
    WEINTEK mTV-100 – INTERFEJS DO WIZUALIZACJI PROCESÓW NA EKRANACH TV I MONITORACH

    Weintek mTV-100 to produkt przeznaczony do współpracy z monitorami i telewizorami. Dostępne duże rozmiary ekranów są idealnym rozwiązaniem w miejscach gdzie wielkość i ilość wyświetlanych informacji na maksymalnie 15-calowym HMI jest niewystarczająca. Są to duże pomieszczenia w halach produkcyjnych, obszerne plansze synoptyczne, miejsca użyteczności publicznej, dworce, hotele, etc. Dzięki wysokiej rozdzielczości (720p) uzyskujemy dużą szczegółowość wyświetlanej wizualizacji i na jednym ekranie można zamieścić tyle informacji, co na kilku standardowych panelach HMI.
    Urządzenie nie posiada ekranu, a wizualizacja dostępna jest po podłączeniu wyświetlacza do złącza HDMI. Pamięć dla danych może być powiększona o nośnik USB lub kartę SDHC. Może jednocześnie rejestrować dane procesowe komunikując się z wieloma różnymi urządzeniami integrując je w jednym miejscu. Projekt tworzy się tak samo intuicyjnie jak projekty dla klasycznych paneli HMI z ekranem.
 
  • NO-EL RYSZARD NOWAK BARBARA MUSIAŁEK
    KOMPAKTOWY STYCZNIK WYSOKIEGO NAPĘCIA GIGAVAC-HX22

    HX 22 charakteryzuje się hermetyczną komorą stykową o stopniu szczelności IP 67, co zapobiega powstawaniu zjawiska wydmuchu łuku elektrycznego na zewnątrz i zabrudzeniu styków. HX 22 jest jedynym małogabarytowym (ok. 3.6 x 3.2 cali) stycznikiem prądu stałego dostępnym na polskim rynku, umożliwiającym pracę ciągłą przy prądzie do 300A i napięciu do 1000 VDC przy temperaturze pracy w zakresie -55 do +85C. Styczniki serii HX 22 znajduję również szerokie zastosowanie w kolejnictwie, pojazdach tramwajowych i pojazdach elektrycznych.
 
  • PHOENIX CONTACT SP. Z O.O.
    STEROWNIK AXC 1050

    Nowy sterownik Axiocontrol jest dostosowany do maksymalnej wydajności, łatwej obsługi i zastosowania| w wymagającym środowisku przemysłowym. We współpracy z systemem I/O Axioline sterownik gwarantuje najwyższą szybkość dzięki bezpośredniemu połączeniu magistrali lokalnej. Wytrzymały dzięki znakomitym właściwościom kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), obudowie testowanej na wstrząsy i podwójnemu zatrzaśnięciu na szynie nośnej. Łatwa wizualizacja dzięki zintegrowanemu serwisowi www. Duża uniwersalność zastosowania dzięki obsługiwaniu wszystkich popularnych protokołów IT (Profinet, Modus TCP).
 
  • SIMLOGIC.
    OPROGRAMOWANIE TH LINK PC

    TH LINK PC jest to rewolucyjne oprogramowanie dla komputerów PC pozwalające na stałe i mobilne monitorowanie sieci opartych o standard Ethernet: PROFINET, ETHERNET IP, MODBUS TCP.  Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer staje się stacją diagnostyczną i nie jest potrzebne żadne urządzenie zewnętrzne do monitorowania sieci. Innowacyjny sposób przedstawienia danych pozwala na szybką reakcję na powstałe zakłócenia w sieci. Możliwość instalacji na dowolnym komputerze zwiększa mobilność inżynierów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Tworzenie zawartości oraz topologii pozwala na zarządzanie urządzeniami w dowolnej sieci.
 
  • steute POLSKA Piotr Leśkiewicz
    BEZPRZEWODOWE CZUJNIKI INDUKCYJNE FIRMY steute

    Nadajnik radiowy RF 96 ST współpracuje z czujnikami indukcyjnymi o średnicy 12/18/30 mm i zasięgu detekcji 4÷15 mm. Czujniki mają przewód do połączenia z nadajnikiem. Nadajnik wyposażony jest w baterię o dużej żywotności (nawet 10 lat), w opcji zasilanie zewnętrzne. Po aktywacji czujnika nadajnik przesyła sygnał do odbiornika i oczekuje na potwierdzenie jego otrzymania. Zasięg to maks. 700 m.
 
  • TURCK SP. Z O.O.
    PRZYCISK E-STOP Z PODŚWIETLENIEM LED

    Dzięki dodatkowej sygnalizacji LED przycisku możliwa jest zdalna, wizualna ocena jego stanu. Dwukolorowe podświetlenie wskazuje czy dany przycisk jest wciśnięty oraz czy którykolwiek z połączonych z nim szeregowo innych (nawet kilkudziesięciu) przycisków jest aktywowany. Dzięki temu można szybko zlokalizować wizualnie urządzenie, które blokuje pracę oraz tym samym szybciej znaleźć miejsce zaistniałego zagrożenia.
 
  • P.P.H. WOBIT E.K.J. OBER S.C.
    SILNIK LINIOWY SERVO TUBE STA 11

    Silnik liniowy ServoTube STA 11 charakteryzuje się wysokimi prędkościami do 5,6 m/s i odpornością na zakłócenia, a także dużą dokładnością i powtarzalnością pozycjonowania do 12 mikronów. Znajduje różnorodne zastosowania m.in. w przemyśle spożywczym i opakowaniowym przy realizacji takich zadań jak układanie i przenoszenie elementów, napełnianie, w maszynach tnących czy prasach.
 
  • VIX AUTOMATION SP. Z O.O. Prezes Zarządu Mariusz Benna
    PROFICY MOBILE

    Proficy Mobile umożliwia użytkownikom wyświetlanie na ekranie podręcznego urządzenia danych z produkcji, takich jak stany alarmowe, kluczowe wskaźniki wydajności (OEE, KPI, SPC) czy też wykresy pracy poszczególnych maszyn. Operator nie musi już być unieruchomiony przy jednym z urządzeń. Korzystając z mobilnych technologii GE może obsługiwać kilka maszyn jednocześnie. System przekazuje użytkownikowi dane dotyczące przebiegu produkcji na podstawie jego lokalizacji, roli i położenia urządzeń.

Reklama