PRODUKT ROKU 2017
Regulamin konkursu (pdf)
Organizator:
Miesięcznik „Napędy i Sterowanie”
Patronat:
Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH
Posiedzenie Komisji Konkursowej, dla rozstrzygnięcia Konkursu PRODUKT ROKU 2017, zorganizowanego przez miesięcznik „Napędy i Sterowanie” odbyło się 13.03.2018 r. w Katedrze Automatykii Robotyki, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH Kraków.
Członkowie Komisji:
- Prof. dr hab. inż. Witold Byrski
- Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Turnau
Zwycięzcy konkursu
1. NOWE MASZYNY I TECHNOLOGIE
Zasilacz hydrauliczny CytroPac
Bosch Rexroth AG
Kompletny system w małej skali, wszystko w jednej obudowie i podłączone do sieci – z dumą przedstawiamy innowacyjny, kompaktowy zasilacz hydrauliczny CytroPac.
Firma Bosch Rexroth zintegrowała w jednej obudowie elementy hydrauliczne oraz przetwornicę częstotliwości, silnik, pompę i czujniki, tworząc zasilacz niewymagający szafki sterowniczej.
Nowa seria rozwiązań typu plug&run (podłącz i pracuj) upraszcza uruchomienie a sterowanie prędkością odpowiednio do zapotrzebowania pozwala na zmniejszenie zużycia energii nawet o 80%.
Zdecentralizowany inteligentny zasilacz hydrauliczny wykrywa wszelkie stany robocze. Po dołączeniu opcji monitorowania warunków pracy jest kompatybilny z koncepcją Przemysłu 4.0.
Festo Motion Terminal VTEM
Festo Sp. z o.o.
Festo Motion Terminal VTEM jest to pierwsze na świecie rozwiązanie w technologii cyfrowej pneumatyki, czyli zaworami sterowanymi za pomocą aplikacji.
Rozwiązanie to łączy w sobie zalety standardowej pneumatyki oraz automatyzacji elektrycznej. Dzięki połączeniu mechaniki, elektroniki i oprogramowania, VTEM realizuje w jednym urządzeniu funkcje ponad 50 pojedynczych komponentów otwierając drogę do Przemysłu 4.0 VTEM umożliwia zarówno realizację ruchów z dużą prędkością oraz siłą jak i diagnostykę przecieku, przy kosztach znacznie niższych niż w przypadku rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Przykładowo, w porównaniu z rozwiązaniami elektrycznymi wymagana jest mniejsza liczna sterowników, ponieważ przy zastosowaniu terminalu VTEM jeden sterownik może sterować aż ośmioma napędami. Zmniejszone zostało również zużycie energii, przy jednoczesnym ograniczeniu wymaganej przestrzeni montażowej aż o 65%.
Samojezdny robot transportowy MOBOT® AGV FlatRunner MW
P.P.H. Wobit E.K.J. Ober s.c.
To mobilny robot służący do transportu, którego ruch odbywa się po wyznaczonej ścieżce. Jego zadaniem jest autonomiczny transport towarów o masie do 1500 kg na sobie lub za pomocą wózka ciągniętego pomiędzy wyznaczonymi punktami. System napędowy robota jest wyposażony w koła Mecanum wheels, umożliwiające ruch w dowolnym kierunku i wykonywanie obrotów o 360 stopni. Dzięki zastosowaniu skanera z funkcją bezpieczeństwa i nawigacji laserowej MOBOT® AGV FlatRunner MW zapewnia bezpieczny i precyzyjny ruch, nawet w ograniczonej przestrzeni.
2. POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA
DCS880 – napęd DC z wbudowanym certyfikowanym STO SIL3 Ple.
ABB Sp. z o.o.
ABB jako pierwsze na świecie opracowało metodę opierającą się na specjalnej sekwencji wyłączenia i opatentowanym sposobie pomiaru prądu. Dzięki temu STO (Bezpieczne Wyłączenie Momentu) jest już zintegrowane w napędzie. Nowy DCS880 posiada również nowoczesny, czytelny, panel sterowania z komunikacją Bluetooth. Razem z aplikacją Drivetune na smartphone, udostępnia ten napęd dla Internetu Rzeczy.
System bezpieczeństwa SafetyEYE
PILZ Polska Sp. z o.o.
- Umożliwia zaprojektowanie wirtualnych trójwymiarowych stref ochronnych – (ostrzegania i detekcji)
- Pomaga zaprojektować stanowisko robocze bez konieczności stosowania fizycznych wygrodzeń nie obniżając przy tym poziomu systemu bezpieczeństwa
- Wykrywa i sygnalizuje obecność obiektów wkraczających do zdefiniowanych stref powodując zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie niebezpiecznego ruchu
- Możliwość wstępnej weryfikacji zastosowania kamery pod kątem swojej aplikacji przy użyciu oprogramowania SafetyEYE Assistant
- Prosta konfiguracja poprzez Safety EYE Configurator
- Odpowiednie dla wysokich wymagań dotyczących ochrony przed nieuprawnioną manipulacją
- Rejestrowanie naruszenia strefy w postaci zdjęć
- Wysoki poziom elastyczności podczas projektowania lub modyfikowania aplikacji
- Umożliwia tworzenie ergonomicznych stacji roboczych dzięki wirtualnym strefom wykrywania umożliwiającym swobodny dostęp do procesu
- Szybka instalacja i proste uruchomienie z wykorzystaniem tylko kilku elementów
- Rozdzielczość umożliwiająca zainstalowanie na wysokości maksymalnie 4 metrów
- Maks. pole widzenia o powierzchni około 72 m²
- Przeznaczony do aplikacji wymagających zapewnienia poziomu bezpieczeństwa aż do kategorii 3 zgodnie z normą PN-EN ISO 13849-1:2008, SIL2 zgodnie z normą IEC 61508, PL d zgodnie z normą PN-EN ISO 13849-1 i aplikacji zgodnych z normą DIN EN 61496.
- Stopnie ochrony: IP65 (dla urządzenia wykrywającego), IP20 (dla modułu analizy)
Bezprzewodowe łączniki nożne bezpieczeństwa
Steute Polska
Radiowe łączniki nożne RF GFS 2 SW2.4-safe oferują poziom zapewnienia bezpieczeństwa e (EN ISO 13849-1) i poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 3 (IEC 61508). Konstrukcja (1- lub 2-pedałowa) jest ergonomiczna i ekstremalnie trwała. Zasilanie z wbudowanego akumulatora. Bezprzewodowa transmisja sygnałów, możliwa dzięki bezpiecznemu protokołowi
sWave® 2.4 GHz-safe, zapewnia operatorowi swobodę użytkowania – przełącznik można ustawić w dowolnym miejscu, gwarantującym największy komfort pracy.
3. NAPĘDY I SILNIKI
Ezi-SERVO II PlusE – Napęd serwokrokowy z interfejsem Ethernet i pozycjonerem z pamięcią 256 pozycji
Eldar
Napęd pracuje w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego i posiada wbudowany kontroler ruchu (pozycjoner). Tabela pozycji (maks. 256 pozycji) oraz wszystkie parametry ruchu (ruch, wstrzymanie, powtórzenia, skok, zewnętrzny start itp.) są zapisywane w pamięci Flash ROM sterownika. Dzięki portowi Ethernet, w który wyposażono sterownik, możliwe jest sterowanie pracą nawet 254 napędów jednocześnie. Firma Fastech zapewnia biblioteki DLL pozwalające na oprogramowanie napędu pod Windows.
Motoreduktory SIMOGEAR ze zintegrowanymi przekształtnikami częstotliwości SINAMICS G110M
Siemens Sp. z o.o.
Motoreduktory SIMOGEAR ze zintegrowanymi przekształtnikami SINAMICS G110M są przykładem innowacyjnego połączenia mechaniki z elektroniką, które poprzez strukturę inżynierską TIA Portal są czynnym elementem nadchodzącej czwartej rewolucji przemysłowej. Wstępnie sparametryzowany przekształtnik minimalizuje czas potrzebny do uruchomienia oraz zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Dzięki połączeniu z TIA Portal umożliwia konfigurację całego napędu pod wymagania aplikacyjne, a następnie zintegrowanie z nadrzędnym sterownikiem SIMATIC. Całość tworzy jeden z elementów Industry 4.0 - koncepcji Siemensa na czwartą rewolucję przemysłową.
4. SYSTEMY STEROWANIA PROCESAMI I UKŁADAMI
Sterownik z PLCnext Technology
Phoenix Contact Sp. z o.o.
Wydajny PLCnext Control to pierwszy sterownik z serii PLCnext Technology. Otwarta platforma sterowania umożliwia realizację projektów automatyki bez ograniczeń wynikających z systemów firmowych. Można stosować dowolne preferowane języki programowania i narzędzia programistyczne tj. PC WORX ENGINEER / Eclipse (C++). Typowa dla sterowników PLC wydajność czasu rzeczywistego i spójność danych również do języków wysokiego poziomu i kodu opartego na modelach.
Bezgraniczna elastyczność dzięki szybkiej i prostej integracji oprogramowania Open Source, aplikacji i przyszłościowych technologii. Inteligentne włączenie do sieci poprzez podłączenie do chmury oraz integrację aktualnych i przyszłych standardów komunikacyjnych. Szybkie programowanie: kilku programistów może pracować niezależnie od siebie w różnych językach programowania.
MOVI-C® Modułowy system automatyki
Sew-Eurodrive Polska Sp. z o.o.
To stworzone od podstaw kompleksowe rozwiązanie dla automatyzacji procesów technologicznych, które składa się z czterech modułów efektywnie komunikujących się, również z urządzeniami zewnętrznymi: Oprogramowanie inżynieryjne MOVISUITE® , Kontrolery ruchu serii MOVI-C® CONTROLLER, Falowniki MOVIDRIVE® generacji C, Technika napędowa SEW.
Korzyści wynikające z zastosowania nowej generacji produktów, to zmniejszenie ilości wymaganego miejsca w szafie sterowniczej, zmniejszenie różnorodności typów zastosowanych urządzeń, obniżenie kosztów instalacji przez zastosowanie instalacji z pojedynczym kablem hybrydowym, możliwość zastosowania MOVI-C CONTROLLER jako mastera sieci EtherCAT.
5. URZĄDZENIA POMIAROWE I CZUJNIKI
Czujniki serii SmartRunner
Pepperl+Fuchs Sp. z o.o.
SmartRunner Matcher jest nastawiony na sygnalizowanie odchyleń od zaprogramowanego konturu wzorcowego. Na podstawie porównania profili czujnik weryfikuje poprawność konturu obiektu i jego położenia. Profil wzorcowy można łatwo zaprogramować za pomocą funkcji uczenia. Jeśli rozpoznany profil jest taki sam jak wzorcowy lub dostatecznie do niego podobny, generowany jest sygnał „dobry”. Jeśli profile się różnią, czujnik wizyjny wysyła sygnał „zły”. Zapewnia to niezawodność działania chwytaków robotów i zapobiega nieplanowanym przestojom oraz uszkodzeniu cennych produktów.
SmartRunner Detector został zoptymalizowany pod kątem wysokiej precyzji monitorowania oraz wykrywania małych lub przezroczystych obiektów. Linia światła laserowego z czujnika wizyjnego jest kierowana na wymagane tło i programowana.Czujnik do monitorowania obszaru wykrywa każde odchylenie w wyznaczonej strefie wykrywania — nawet obiekty odbijające światło, sprawiając, że są niewidoczne dla kamery. Wyniki wykrywania są zawsze wiarygodne, ponieważ SmartRunner Detector ocenia położenie linii światła laserowego na obiekcie i na tle.
VS-4 vibro concept
VIMS Sp. z o.o.
Technologia Plug&Predict®, podłącz urządzenie i natychmiast przewiduj awarie;
- Urządzenie w pełni gotowe do podłączenia, dostarczane wraz z elementami montażowymi, czujnikami oraz jednostką centralną;
- Kompatybilny z zakładowym systemem: Siemens, Rockwell Automation, ABB, Mitsubishi, Schneider, B&R oraz innymi
- Asystent poziomu alarmowego sugerujący optymalne poziomy alarmowe do aktualnego stanu maszyny
- Identyfikacja użytkownika- 3 poziomy uprawnień: GOŚĆ, OPERATOR, ADMINISTRATOR
- Łatwa obsługa, dzięki kolorowemu panelowi dotykowemu;
- Możliwość zapisu i pobrania danych gęstopróbkowanych do dogłębnej analizy
- Dostęp zdalny – aplikacja mobilna;
- Zgodność z normą ISO 20816 (10816-3).