Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

PRODUKT ROKU 2018



Konkurs PRODUKT ROKU 2018
 


Laureaci Konkursu


Organizator:
Miesięcznik „Napędy i Sterowanie”

Patronat:
Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH

Patronat: AGH

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej, dla rozstrzygnięcia Konkursu PRODUKT ROKU 2018, zorganizowanego przez Miesięcznik „Napędy i Sterowanie”. Posiedzenie odbyło się 20.03.2019 r. w Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Wydz. Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH, Kraków.

Członkowie Komisji:
  • Prof. dr hab. inż. Witold Byrski
  • Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz
  • Dr hab. inż. Krzysztof Oprzędkiewicz

 

Zwycięzcy konkursu

 

1. NOWE MASZYNY I TECHNOLOGIE





Beckhoff Automation Sp. z o.o.
Xplanar: latający system transportowy
Nowy system transportowy składający się z zespołu karetek swobodnie unoszących się nad dowolnym zestawem płyt. Dzięki takiemu rozwiązaniu cechuje się niespotykaną dotąd elastycznością, precyzją i dynamiką pozycjonowania. To z kolei przekłada się na możliwość prostej, indywidualnej kategoryzacji przepływu towarów oraz rezygnację z niezbędnych dotąd robotów i innych układów mechanicznych o ograniczonej elastyczności. Zaś bezkontaktowy ruch karetek eliminuje problem zużycia komponentów, emisji zanieczyszczeń oraz przenoszenia brudu.

 




Sew Eurodrive Polska Sp. z o.o.
Samojezdny wózek transportowy AGV
Samojezdny wózek transportowy AGV (Automated Guided Vehicle) wykonany na zlecenie nowoczesnej tłoczni profili aluminiowych w Dąbrowie Górniczej
  • System transportu złożony z samojezdnego wózka AGV oraz stacji rozładowczej – przystosowany do transportu ładunków dużych gabarytów o długości do 7mb i masy do 4.000kg. W tym przypadku są to profile aluminiowe.
  • Automatyczny transport i rozładunek na stację rozładowczą
  • Sterowanie z pulpitu operatorskiego oraz możliwość przejścia na sterowanie ręczne z panelu operatorskiego
  • Zasilanie bezprzewodowe Movitrans® - system bardzo trwały i odporny na wymagające warunki zewnętrzne (w tym przypadku kurz i pył na terenie ładowni) 
  • Bezprzewodowa komunikacja  Profinet/Profisafe
  • Zagwarantowanie bezpiecznego dla ludzi przemieszczania się pojazdu w hali produkcyjnej, dzięki systemom Safety w oparciu o skanery bezpieczeństwa
  • Otwarte drogi komunikacyjne (versus zastosowanie standardowych przenośników rolkowych)
 
 




VIMS Sp. z o.o.
Kamera IRIS M
Iris M – pierwszy na świecie bezdotykowy system wzmacniania ruchu. Iris M pozwala zobaczyć ruch maszyn, przemieszczenia i drgania niewidoczne dla ludzkiego oka, a wszystko to podczas normalnej pracy maszyn. Kamera Iris M dostarcza obraz wideo całego procesu produkcji przy zachowaniu analizy na poziomie komponentów, co sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do kontroli, wykrywania usterek, planowania napraw, modernizacji, a także umożliwia skuteczniejszą komunikację pomiędzy pracownikami technicznymi i nietechnicznymi
 
 
 


2. POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA






Pepperl+Fuchs Sp. z o.o.
Safe PXV – system pozycjonowania absolutnego

W zastosowaniach z wymaganym poziomem bezpieczeństwa SIL 3/PL e konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń. Teraz można je osiągnąć łatwiej dzięki nowym i unikalnym w skali światowej systemie pozycjonowania Safe PXV. Wykorzystuje nową technologię wielokrotnej nadmiarowości i jako pierwszy umożliwia bezpieczne pozycjonowanie absolutne zgodnie z SIL 3/PL e z użyciem zaledwie jednego czujnika. Układ pozycjonowania jest idealnym rozwiązaniem do liniowego pozycjonowania absolutnego. 

 


 

3. NAPĘDY I SILNIKI





Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL         
           
Bardzo wydajny silnik elektryczny do zabudowy w piastach kół pojazdów elektrycznych

Bardzo wydajny silnik elektryczny do zabudowy w piastach kół pojazdów EV, który: pozwala na projektowanie pojazdów o bardziej aerodynamicznym kształcie, eliminuje wszystkie mechanizmy pośredniczące w przeniesieniu momentu obrotowego z silnika na koło, upraszcza konstrukcję napędu, zwiększa jego sprawność, pozwala na dynamiczniejszą jazdę i dodatkową przestrzeń w samochodzie. Wysokie parametry i bardzo niska masa zostały osiągnięte dzięki kompaktowej konstrukcji oraz wydajnym układzie chłodzenia.

 





Rittal Sp. z o.o.  
Elektroniczny moduł sterujący silnika

Elektroniczny moduł sterujący silnika to hybrydowy, małogabarytowy oraz wielofunkcyjny moduł przeznaczony do instalacji na systemie szyn RiLine Compact. Pozwala oszczędzić znaczną przestrzeń w szafie sterowniczej oraz charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem. Moduł łączy zalety technologii półprzewodnikowej i przekaźnikowej minimalizując straty mocy. Uzyskuje tym samym 10-krotnie większą żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi układami rozruchowymi. Realizuje cztery podstawowe funkcje – rozruchu silnika, układu nawrotnego, zabezpieczenia przed przeciążeniem oraz ochrony przed zwarciem.

 





Twerd Sp. z o.o.
Polski elektryczny napęd statku morskiego o łącznej mocy 1,4 MW

Opracowane rozwiązanie stanowi zespół składający się z czterech przekształtników energoelektronicznych o mocach 2 x 500 kW i 2 x 200 kW stanowiących główny napęd statku naukowo-badawczego "Oceanograf". Stopień wejściowy każdego z przemienników wykonano jako tranzystorowy prostownik aktywny co zapewnienia sinusoidalny pobór prądu z sieci zasilającej. System sterowania został w pełni zintegrowany z systemem sterowania i zarządzania mocą statku.
 


 

4. SYSTEMY STEROWANIA PROCESAMI I UKŁADAMI





Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Sterownik Unistream B10
US7-B10-RA28 - sterownik PLC z wbudowanym wyświetlaczem HMI o przekątnej 7 cali w wersji PRO
  • kolorowy panel dotykowy
  • wbudowany sterownik PLC
  • uatrakcyjnia sterowane urządzenie
  • zgodny z międzynarodowymi standardami
  • zaprojektowany do pracy w przemysłowych warunkach
Unistream 7'' to nowa seria sterowników, gdzie sterownik PLC jest zintegrowany z wyświetlaczem HMI. Unistream 7'' jest jednym z najszybszych w swojej klasie dzięki procesorom dual (czas skanowaniu programu ≈0,13μs, do 2048 I/O oraz ponad 1 lub 2MB na pamięć programu), wysokiej rozdzielczości dotykowego wyświetlacza HMI oraz lokalnym i rozproszonym wyspom I/O. System modułowy daje potężne możliwości integratorom systemów, takie jak: oszczędność miejsca oraz obniżenie czasu programowania, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności sprzętu.

 





Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.  
Flex-6-Nano zintegrowane rozwiązanie EtherCAT

Flex-6-Nano to zintegrowane rozwiązanie EtherCAT prosto z brytyjskich wysp. Kontroler ruchu (nazywany również sterownikiem ruchu) umożliwia zaawansowane sterowanie nawet 64 osiami ruchu. Niewielkie wymiary urządzenia pozwalają na wykorzystanie jego możliwości nawet w trudnych warunkach montażowych na szynie DIN.
Kontroler ruchu można rozszerzyć o system Flexslice. Eliminuje to potrzebę użytkowania złącza EtherCAT. Moduły systemu Flexslice stanowią solidne, bardzo szybkie i elastyczne rozwiązanie zarówno do sterowania ruchem, jak i do ogólnej automatyki. Czasy cykli EtherCAT sięgają nawet do 125 μs, a złącze szyny korzysta z technologii EBUS w celu przyłączenia wszystkich podmodułów do sieci EtherCAT bez obniżania skuteczności działania. System Flexslice oferuje szereg cyfrowych i analogowych modułów wejść/wyjść, jak również modułów ruchu z wyjściami impulsowymi i kierunkowymi – przeznaczonymi do precyzyjnego pozycjonowania silników krokowych i serwonapędów poprzez odpowiednią technologię napędu.

 


 

5. URZĄDZENIA POMIAROWE I CZUJNIKI




ABB Sp. z o.o.    
ABB Ability™ Smart Sensor

Samowystarczalny czujnik instalowany na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia, którego zadaniem jest dokonywanie okresowych pomiarów parametrów pracy silnika: temperatury, poziomu hałasu, poziomu drgań, występowanie przeciążeń, a także przybliżonego zużycie energii elektrycznej. Wbudowana technologia Bluetooth® Low Energy pozwala na komunikację czujnika z urządzeniami zewnętrznymi. SmartSensor przesyła dane do bezpiecznego serwera chmury za pośrednictwem smartfonu lub bramki Bluetooth, gdzie dane przetwarzane są przy użyciu zaawansowanych algorytmów opartych na wieloletnim doświadczeniu ABB. Wynikiem działania jest kompletna informacja odnośnie pracy i stanu silnika 

 




Emerson Process Management Sp. z o.o.      
Rosemount 928

Rosemount 928 jest bezprzewodowym monitorem toksycznego gazu jakim jest siarkowodór H2S.  Jest w pełni zintegrowany z sieciami bezprzewodowymi pracującymi w protokole wirelessHART. Jego przeznaczenie to wszystkie instalacje w których może wystąpić wyciek niebezpiecznego gazu jakim jest siarkowodór np. otwory wydobywcze w kopalniach ropy naftowej , w farmach zbiorników magazynowych ropy, w przemyśle chemicznym itd. Zastosowano w nim innowacyjny „inteligentny” moduł pomiarowy Rosemount 628 z bezpośrednio zapisaną informacją o kalibracji. 

 





Flir Systems, Inc.          
Kamera termowizyjna FLIR T540

T540 zaprojektowano z myślą o zaawansowanych pomiarach w sektorze energetycznym (produkcja i dystrybucja energii) i przemyśle, koncentrując się na wysokiej rozdzielczości urządzenia, prędkości pracy i zaawansowanej ergonomii. Dzięki uchylnemu, w zakresie 180° układowi optycznemu , wyraźnemu wyświetlaczowi LCD i wygodnej obudowie kamera T540 stanowi przydatne narzędzie dla inspektorów, ułatwiając pomiary termowizyjne w ciężkich warunkach przemysłowych, zwłaszcza gdy badane urządzenia są zasłonięte przeszkodami lub trudno dostępne.
Kamera zdobyła nagrodę RedDot za najlepiej zaprojekowane urządzenia w swojej klasie.

 

Reklama