Pokaż menu

Firmy z okładek

Multiprojekt  FESTONapędy i Sterowanie

Reklama

Współpraca

PRODUKT ROKU 2019Konkurs PRODUKT ROKU 2019

Organizator:
Miesięcznik „Napędy i Sterowanie”

Patronat:
Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH
 
AGH

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej, dla rozstrzygnięcia Konkursu PRODUKT ROKU 2019, zorganizowanego przez miesięcznik „Napędy i Sterowanie”. Posiedzenie odbyło się 24.02.2020 r. w Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Wydz. Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH, Kraków.
    
Członkowie Komisji:
  • prof. dr hab. inż. Witold Byrski
  • prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz
  • dr hab. inż. Krzysztof Oprzędkiewicz
             
      

Zwycięzcy konkursu

 
 

1. NOWE MASZYNY I TECHNOLOGIE
 

RPHP-100
Radpak Fabryka Maszyn Pakujących Sp. z o.o.
RPHP-100

Urządzenie przeznaczone do kartonowania zbiorczego, wyposażone w hybrydowy manipulator wieloosiowy z podwójną obrotnicą horyzontalną, które służy do zautomatyzowanego procesu pakowania różnego rodzaju produktów w opakowaniach jednostkowych typu DOYPACK do kartonów typu 0201 oraz 0202 według katalogu FEFCO. Do urządzenia podawane są uformowane kartony zbiorcze. Następnie kierowane są na jedno ze stanowisk załadowczych. Na pierwszym stanowisku torby pakowane są w pozycji poziomej. Na drugim stanowisku torby układane są w kartonach w pionie. Torby dostarczane są do przenośnika indeksowego systemem przenośników wstrzeliwujących. Na przenośniku indeksowym formowane są odpowiednie grupy produktu i dostarczane do stacji pakowania. Następnie grupy toreb chwytane są ssawkami podciśnieniowymi i przenoszone do kartonów zbiorczych.

 


Szybka ładowarka DC o mocy 50 kW dla samochodów elektrycznych
Zakład Energoelektroniki TWERD Sp. z o.o.
Szybka ładowarka DC o mocy 50 kW dla samochodów elektrycznych

Celem projektu było opracowanie i wdrożenie do produkcji nowego produktu, jakim jest szybka ładowarka prądu stałego EVC1000 o mocy 50 kW przeznaczona do zastosowania w stacjach szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. W urządzeniu zastosowano innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące wysokoczęstotliwościową przetwornicę separującą AC/AC, zbudowaną na bazie transformatora wysokoczęstotliwościowego (ang. High Frequency, HF). Ograniczono w ten sposób koszty, wymiary i wagę całego urządzenia. Ładowarka jest zgodna ze standardami ładowania CCS i CHAdeMO.

 


Siłownik hydrauliczny o nowej konstrukcji zwiększającej bezpieczeństwo eksploatacji i parametry użytkowe
Waldemar Rys Zakład Hydrauliki Siłowej „HYDROMAR”
Siłownik hydrauliczny o nowej konstrukcji zwiększającej bezpieczeństwo eksploatacji i parametry użytkowe

Siłownik hydrauliczny o nowej konstrukcji zwiększającej bezpieczeństwo eksploatacji i parametry użykowe – innowacyjnością rozwiązania jest zwiększenie żywotności siłownika, zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania poprzez eliminację możliwości swobodnego przemieszczenia, znaczący wzrost stopnia odprowadzenia energii cieplnej i zanieczyszczeń podczas eksploatacji oraz zwiększona sztywność siłownika, co wynika z ograniczenia wpływu podatności przewodów zasilających.

 


 

2. POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA    Zasilacz EVER typu UZS-230V-1kW-1F
EVER Sp. z o.o.
Zasilacz EVER typu UZS-230V-1kW-1F

Polski, certyfikowany zasilacz urządzeń przeciwpożarowych firmy EVER typu UZS-230V-1kW-1F przeznaczony jest do współpracy z napędami bram używanymi w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła, zasilanymi z jednofazowej sieci energetycznej ~230 V, o zapotrzebowaniu na moc nie większym niż 1 kVA / 1 kW. Urządzenie wyróżnia się niewielką powierzchnią montażową, niską masą własną oraz możliwością instalacji na powierzchni o niskiej nośności (płyty warstwowe). Dodatkowo produkt cechuje krótki czas ładowania wysokiej jakości akumulatorów i możliwości ich ergonomicznej wymiany.

 


 

3. NAPĘDY I SILNIKI
 Sieć Badawcza Łukasiewicz – lnstytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL
Wysokosprawny napęd elektrowibracyjny dwusilnikowy do przemysłowych urządzeń wibracyjnych, wyposażony w silniki synchroniczne z magnesami trwałymi

W wyniku realizacji projektu PBS nr PBS3/B4/15/2015 opracowano, wykonano i przebadano nowatorski dwusilnikowy napęd elektrowibracyjny, generujący drgania liniowe. Napęd charakteryzuje się szeregiem zalet w stosunku do rozwiązań tego typu napędów dostępnych dotychczas na rynku. Rozwiązanie objęte jest patentem RP nr 233275, pt. „Układ napędowy dwusilnikowy maszyn elektrowibracyjnych oraz sposób jego rozruchu i sterowania w czasie pracy”, przyznanym w roku 2019.

 


MS2N - Serwosilniki dla inteligentnych napędów
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
MS2N – serwosilniki dla inteligentnych napędów

Moment obrotowy 360 Nm i prędkość do 9000 obr./min, połączenie jednokablowe, enkodery SIL3 Ple.
Źródło danych dla inteligentnych rozwiązań w środowisku Przemysłu 4.0: odczyty nasycenia i temperatury z każdego silnika. Dane te są zapisywane w pamięci silnika. Sterowniki napędu IndraDrive przetwarzają te wartości w czasie rzeczywistym, dlatego serwosilnik może być używany jako niezawodny czujnik. Technologia Przemysłu 4.0 może być realizowana w ekonomiczny sposób i bez użycia dodatkowych komponentów.

 


Przekładnie planetarne z serii GPT
Faulhaber Polska Sp. z o.o.    
Przekładnie planetarne z serii GPT

Nowe metalowe przekładnie charakteryzują się kompaktową budową o średnicach 22, 32 i 42 mm, dużym momentem obrotowym do max. 25 Nm oraz wieloma precyzyjnymi stopniami przełożenia, maksymalnie do 1294 : 1. Mogą one pracować z prędkościami wejściowymi do 20 000 obr./min w trybie pracy przerywanej. Są one niezwykle wytrzymałe i tolerują zarówno częste, jak i nagłe zmiany obciążenia. Przekładnie pracują z dużą wydajnością i mogą być montowane z różnymi typami silników z naszej oferty.

 


 

4. SYSTEMY STEROWANIA PROCESAMI I UKŁADAMI

MULTIPROJEKT AUTOMATYKA Sp. z o.o.
cMT3162X

Urządzenie cMT3162X to nowoczesny panel operatorski o wysokich parametrach. Cechę wyróżniającą stanowi wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, szerokich kątach widzenia i dużym kontraście. Posiada ekran Full-HD IPS LCD o rozdzielczości 1920 × 1080 (proporcje 16 : 9) – 15,6", na którym czterordzeniowy procesor z obsługą grafiki 3D pozwoli zaprezentować nawet najbardziej złożone animacje w procesie automatyki. Dodatkowo wbudowana została usługa dostępu zdalnego VPN, ułatwiająca szyfrowane połączenie zdalne z panelem i urządzeniami do niego podłączonymi. W opcji jest także wewnętrzny wirtualny PLC (Codesys). Panel posiada także powiadamianie o alarmach wibracjami i dźwiękiem lub przez natychmiastowe wiadomości na urządzeniu mobilnym. Dodatkowo istnieje możliwość sterowania zaprogramowanymi funkcjami procesu poprzez funkcję gestów ekranowych.

 


TCG20 (brama UMTS/Wi-Fi)
TURCK Sp. z o.o.
TCG20 (brama UMTS/Wi-Fi)

Bezprzewodowa brama UMTS/Wi-Fi umożliwiająca łatwe łączenie maszyn, instalacji oraz pojedynczych punktów pomiarowych w odległych lokalizacjach z sieciami automatyki.
Środowisko EDGE-PLC umożliwia zarządzanie prostymi funkcjami kontrolera oraz wstępnym przetwarzaniem danych do transmisji cyklicznej lub kierowanej zdarzeniami.
Może wymieniać dane z systemami chmurowymi oraz informować użytkowników o zdarzeniach występujących w systemie poprzez wiadomości SMS czy e-mail.

 Nord Napędy Sp. z o.o.
Aplikacja NORDCON APP oraz moduł Bluetooth NORDAC ACCESS BT

Oferują zdalny rozruch, monitorowanie i obsługę wszystkich napędów NORD z użyciem urządzenia mobilnego. Szybki dostęp do parametrów oraz funkcja pomocy zapewniają bezproblemową parametryzację napędów. W trybie ręcznym wtyczka NORDAC BT ACCESS może być wykorzystana do tworzenia kopii zapasowej. Moduł ten jest wykorzystywany do tworzenia połączenia pomiędzy urządzeniem a aplikacją. Wtyczka Bluetooth jest umieszczana bezpośrednio w gnieździe komunikacyjnym
przetwornicy.

 


 

5. URZĄDZENIA POMIAROWE I CZUJNIKIAdash A4500 VA5Pro
VIMS Sp. z o.o.
Adash A4500 VA5Pro

Adash A4500 VA5Pro to analizator drgań z ogromnym ekranem dotykowym, wyposażony w 4 kanały drgań i 4 kanały wartości procesowych (temperatura, ciśnienie itp.) wraz z prędkością synchroniczną. Z możliwością zastosowania czujnika trójosiowego i sond zbliżeniowych do pomiaru przemieszczeń. Wyposażony w pomiary turbinowe, wyważarkę, analizę oktaw, możliwość wyznaczania rezonansów konstrukcji (BUMP TEST), ODS, MCSA, kamerę termowizyjną i pomiary ultradźwiękowe.

 


Przetwornik ciśnienia typu DOH PT-02
Centrum Hydrauliki DOH Sp. z o.o.
Przetwornik ciśnienia typu DOH PT-02

Przetwornik ciśnienia DOH PT-02 przeznaczony jest do pomiaru ciśnienia względnego cieczy i gazów. Jest urządzeniem iskrobezpiecznym, wykonanym ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, w obudowie zapewniającej stopień ochrony IP65/67. Dzięki swojej budowie nadaje się do zastosowania w instalacjach pneumatycznych i hydraulicznych maszyn i obiektów przemysłowych. Zastosowany w przetworniku wysokiej klasy element pomiarowy umożliwia precyzyjny pomiar ciśnienia w dowolnym zakresie od 0–10 MPa do 0 –100 MPa. Przetwornik ciśnienia DOH PT-02 zasilany jest napięciem 12 V DC. Wyniki pomiarów udostępnia w postaci analogowego sygnału napięciowego w zakresie 0,5–4,5 V. Szczególnie znajduje zastosowanie w przemyśle wydobywczym do monitorowania ciśnienia w systemach sterowania elektrohydraulicznego obudową zmechanizowaną, kombajnem ścianowym, kombajnem chodnikowym, w układach sterowania agregatami pompowymi oraz w innych maszynach wchodzących w skład zmechanizowanego kompleksu ścianowego.

 Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa
Pepperl + Fuchs Sp. z o.o.
Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa

Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa Pepperl+Fuchs nie wymagają specjalnie kodowanego obiektu i mogą być stosowane ze standardowymi obiektami metalowymi. Ze względu na to, że nie mają strefy „martwej”, można je łatwo zamontować i nie wymagają dalszej regulacji. Oszczędza to zarówno czas, jak i pieniądze. Ponadto znormalizowany interfejs OSSD umożliwia łatwe i bezpośrednie podłączenie bezkontaktowych czujników bezpieczeństwa do sterowników bezpieczeństwa. Dzięki nowym indukcyjnym czujnikom bezpieczeństwa użytkownicy mogą korzystać z wysokiej wydajności i elastycznej implementacji systemów bezpieczeństwa SIL 2/PL d. Dzięki połączeniu redundantnemu można osiągnąć nawet SIL 3/PL e.


 

Reklama