Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

5G i Przemysł 4.0 – idealna para od Orange




„Wkrótce będzie możliwe bezprzewodowe wysyłanie informacji na cały świat, tak że każdy człowiek będzie mógł to robić przy pomocy małego urządzenia noszonego przy sobie” (Nikola Tesla, The New York Times: Popular Mechanics). Przemyślenia Tesli z 1909 roku stały się zwiastunem odważnych, nowych czasów, w których Internet oraz urządzenia mobilne zaczęły nam towarzyszyć w życiu codziennym.

Wraz z czwartą rewolucją przemysłową (tzw. Przemysł 4.0), na polskim horyzoncie technologicznym pojawiła się, oczekiwana od dawna, piąta generacja sieci komórkowej 5G. Długo wyczekiwana aukcja na radiowe częstotliwości dla 5G została w Polsce wreszcie rozstrzygnięta niespełna miesiąc temu. Składowe atrybuty relatywnie większej prędkości i większej przepustowości 5G dają w konsekwencji efekt synergii, co jest równoznaczne z większymi możliwościami dla użytkownika. Nowa technologia pozwala podłączać do sieci nawet milion urządzeń na 1 km2, a firmy mogą korzystać z wydzielonych warstw sieciowych do świadczenia coraz to bardziej zaawansowanych i bezpiecznych usług. Te możliwości mogą być wykorzystywane na niespotykaną dotąd skalę właśnie w ramach wspomnianego Przemysłu 4.0.

Dynamicznie postępująca rewolucja technologiczna nie pozwala graczom globalnego rynku pozostawać w tyle za konkurencją. Niestety w dzisiejszych czasach firmy stanęły przed takimi problemami jak wysoka inflacja, galopujące ceny energii, coraz większe wymagania związane z kryzysem klimatycznym, czy dostępność komponentów elektronicznych w łańcuchach dostaw. To wszystko wymusiło na przedsiębiorstwach uruchomienie procesów zarządzania kryzysowego, weryfikację planów rozwojowych i ich dostosowanie do nowego, dynamicznie zmieniającego się środowiska gospodarczego. Nowe, długofalowe inwestycje muszą być precyzyjnie przemyślane. Czy i w co warto zatem inwestować?

Operatorzy telekomunikacyjni wyszli naprzeciw problemom zdywersyfikowanych rynków. Nie bez znaczenia jest tu możliwość dofinansowania projektów z funduszy UE i wsparcie firm technologicznych, które tworzą inteligentne parki maszyn produkcyjnych i robotów. Firmy te już dziś doskonale zdają sobie sprawę, z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się mierzyć za kilka lat. Rośnie zatem świadomość w obszarze kreowania usług serwisowych opartych na nowych technologiach. Również niedawny kryzys pandemiczny przyczynił się do powstania nowej jakości świadczenia usług na odległość. A to z kolei będzie wspierać rozwój sieci 5G z wszelkimi hybrydami, które zapewnią kompatybilność z siecią przyszłości.





Transformacja cyfrowa i zrównoważona gospodarka idą w parze z wyzwaniami energetycznymi i środowiskowymi. Firmy, poza czerpaniem zysków z działalności podstawowej, chcą również chronić środowisko naturalne, w którym przebywają. Nie da się jednak kreować innowacji zmieniających rzeczywistość stosując przestarzałe technologie telekomunikacyjne. Orange Polska zachęca do korzystania z prywatnych sieci kampusowych 5G. Warto podkreślić, że obecnie uzyskiwana kompatybilność urządzeń przy budowie sieci kampusowych gwarantuje możliwość wykorzystania zarówno technologii 4G, jak i 5G. Projekty i procesy obejmujące swoim zakresem komunikację bezprzewodową zdecydowanie powinny uwzględniać wykorzystanie technologii przyszłości, która jest już dostępna komercyjnie w Orange.

Firma przyszłości – Smart Industry, czyli zintegrowane, inteligentne przedsiębiorstwo to technologiczny owoc ogólnoświatowego trendu Smart. Wykorzystuje ona sieć czujników podłączonych do sieci 5G. Takie czujniki korzystają z kart M2M, a liderem rynku M2M w Polsce z ponad 3 mln kart jest Orange. Już dzisiaj istnieją czujniki, które mogą działać w warunkach polowych przez 10 lat bez potrzeby wymiany baterii zasilających. Przekazują one do centralnego systemu informacyjnego np. cyfrowe dane o poziomie wilgotności w określonym punkcie – dotyczy to m.in. zakładów rolnych, leśnictwa, gospodarki wodnej czy jakości powietrza. W celu pełnej kompatybilności, sam interfejs 5G jednak nie wystarczy. Konieczne jest wsparcie sieci teleinformatycznej, która pozwoli na obróbkę dużej liczby informacji.





5G nie jest jedynie ewolucyjną metaforą koła w dziejach techniki. To także wydajne koło zamachowe dla Przemysłu 4.0.

Czego potrzeba mojej firmie, by ulepszyć jej funkcjonowanie? Gdzie chcę, aby moja firma była za kilka lat? Jakie rozwiązania będą najlepszą inwestycją? Jak powinienem (powinnam) rozplanować proces inicjowania cyfryzacji? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to Przemysł 4.0 może dostarczyć na nie odpowiedzi. To nie tylko nowe rozwiązania technologiczne, ale odpowiednie modele biznesowe a także zaangażowanie i świadomość w strukturach organizacji. Porozmawiamy o tym z Tobą w Orange i dobierzemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Żeby przeprowadzić swoje przedsiębiorstwo przez proces cyfryzacji, i skutecznie dotrzeć do celu, można skorzystać z programu funduszy UE. Niezależnie od Krajowego Planu Odbudowy, równolegle ruszają programy z dofinansowaniami dla przedsiębiorców, z których można już korzystać. W tym też pomożemy.

W ramach KPO na cyfrową transformację przeznaczonych jest 12,5 mld zł, a na preferencyjne pożyczki blisko 9,4 mld zł. Środki te pomogą poprawić dostęp do szybkiego Internetu, zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, przyspieszyć rozwój usług chmurowych i kompetencji cyfrowych. Są też środki, w wysokości 2 mld euro, z komplementarnego programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) obejmującego okres do 2027 roku. Celem tego programu jest między innymi budowa społeczeństwa gigabitowego, udostępnienie zaawansowanych e-usług obywatelom i przedsiębiorcom oraz zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Jeśli chcesz porozmawiać o dofinansowaniach unijnych i przeprowadzeniu swojego przedsiębiorstwa przez proces cyfryzacji napisz na skrzynkę: industry4 0@orange.com.

– Rozwój IoT będzie wspierany przez 5G. To ogromna szansa cywilizacyjna na zbudowanie nowoczesnych usług i technologii. 5G i Internet rzeczy to coś, czym będziemy się zajmować i co będziemy rozwijać w ciągu najbliższej dekady. Kampusy 5G i Industry 4.0 to przyszłość, w którą innowacyjność bezboleśnie i z wielką przyjemnością wejdziesz z Orange. Pomożemy też w zdobyciu odpowiedniego dofinansowania – mówi Grzegorz Klimczyk – dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu M2M/IoT/5G.

W jaki sposób uzyskać dostęp do najnowszych technologii? Zapraszamy do 5G Lab w Orange Polska przy Alejach Jerozolimskich 160.

Reklama