Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Asix Energy – narzędzie do monitorowania mediów energetycznych


Asix już od 30 lat sprawia, że świat staje się lepszym miejscem. A przynajmniej część, w której Asix jako system SCADA pozwala obserwować procesy produkcyjne i efektywnie nimi sterować.

W ciągu ostatnich trzech dekad realia naszego życia zmieniły się diametralnie. W obliczu ocieplającego się klimatu i kurczących zasobów, nadszedł czas na zaciskanie pasa. Nie tylko troska o przyszłość naszej planety, ale również gwałtownie rosnące ceny surowców i energii, zmuszają nas do podjęcia działań oszczędnościowych.

W codziennej współpracy z zakładami przemysłowymi różnych branż, zauważyliśmy rosnącą troskę głównych energetyków oraz pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę energią o racjonalne zużycie mediów, optymalizację procesów produkcyjnych oraz oszczędzanie wszędzie, gdzie to możliwe. W odpowiedzi na te potrzeby, na bazie naszego autorskiego systemu SCADA Asix, stworzyliśmy pakiet programowy Asix Energy, wspierający użytkowników w tych działaniach.

Asix Energy to narzędzie do budowania aplikacji klasy EMS (Energy Management System), które ułatwia zarządzanie mediami różnego rodzaju: od energii elektrycznej, przez gaz, wodę, ścieki, sprężone powietrze, po inne specyficzne dla danego zakładu i jego profilu produkcji. Tworząc Asix Energy, obraliśmy własną drogę i ściśle współpracowaliśmy z klientami bezpośrednio zainteresowanymi jego stosowaniem. Dzięki temu mamy pewność, że nasz produkt spełnia ich wymagania.

Aplikacja EMS jest budowana niemal w całości automatycznie: na podstawie odpowiednio przygotowanej listy sygnałów pomiarowych, oznaczonych według ich natury (moc, przepływ, energia, przepływ skumulowany), nasze skrypty tworzą aplikację nie zamykając możliwości tworzenia własnych diagramów (ekranów), np. w celu integracji z aplikacją „technologiczną”. Taka konstrukcja aplikacji przekłada się na łatwą konserwację i rozbudowę: dodawanie nowych pomiarów wymaga jedynie rozszerzenia listy urządzeń w skoroszycie Excela i zbudowania nowej listy zmiennych. Po przeładowaniu aplikacji nowe pomiary są od razu widoczne na ekranie i dostępne we wszystkich narzędziach. Dzięki temu użytkownik, po krótkim przeszkoleniu, może samodzielnie rozwijać aplikację bez konieczności wzywania firmy integratorskiej.

Po aplikacji nawiguje się za pomocą „drzewka” odwzorowującego przynależność pomiarów do określonych grup, wyodrębnionych z punktu widzenia technologii (wydziały, linie produkcyjne, maszyny), organizacji (np. budynki) czy kompetencji (każdy użytkownik może grupować pomiary, za które odpowiada). Na etapie tworzenia listy zmiennych pomiarowych, projektant dzieli je na maksymalnie pięć warstw, co przekłada się na szczegółowość drzewka, ułatwiając wyszukiwanie żądanych pomiarów. Użytkownik może również dostosować podział gałęzi drzewka do własnych potrzeb, tworząc niestandardowe grupy pomiarów. Można również dostosować widoczne w tabelach listy pomiarów, pokazując na nich dowolnie wybrane zestawy danych. Takie podejście zapewnia wysoką ergonomię aplikacji, często pomijaną w odniesieniu do oprogramowania.

Po utworzeniu listy zmiennych i zbudowaniu aplikacji użytkownik ma dostęp do wielu narzędzi analitycznych. Najprostsze z nich to zestawienia tabelaryczne pomiarów i liczników w postaci wizytówek, zawierających bieżące wartości pomiarowe i uproszczone wykresy. Z łatwością można uzyskać szczegółowe informacje o pomiarze, pełnowymiarowy wykres lub otworzyć go w programie AsTrend, który pozwala operatorowi na tworzenie dowolnie definiowanych list wyświetlanych krzywych.

Kolejnym z nich jest ranking zużycia, który pozwala na szybki wgląd w listę największych odbiorców energii (przepływów skumulowanych) w wybranej gałęzi drzewa listy zmiennych. Jest to doskonałe narzędzie do identyfikacji energochłonnych punktów w nadzorowanej technologii – natychmiast wskazuje miejsca, gdzie można osiągnąć największe oszczędności.

Istnieją zakłady, gdzie inne podmioty gospodarcze podnajmują teren i urządzenia, a energię sprzedaje właściciel zakładu. Asix Energy sprawdza się jako narzędzie do rozliczania najemców z poboru energii oraz tworzy raporty zużycia energii dla poszczególnych kontrahentów, które później stanowią podstawę do wystawienia faktury za zużycie energii. Ustawodawca nałożył na OSD konkretne wymagania odnośnie komunikacji ich systemów z wdrażanym właśnie systemem CSIRE. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom opracowaliśmy moduł Asix CSIRE.

Dla określania jednostkowego zużycia energii lub mediów na jednostkę produktu należy powiązać dane z monitoringu z informacjami o produkcji. Najlepiej czerpać te dane automatycznie ze sterownika lub systemu MES, ale można je również wprowadzać ręcznie. Pozwala to wyliczać on-line wskaźniki jednostkowych kosztów energetycznych wytworzenia produktu i wyznaczenie jego śladu węglowego, którego podawanie, jak się wydaje, już niedługo będzie powszechnym obowiązkiem.
Nie sposób wymienić wszystkich możliwości aplikacji. Trzeba koniecznie wspomnieć o implementacji strażnika mocy, możliwości definiowania celów energetycznych, module kontrahenckim porządkującym w jednej bazie wszystkie dane odbiorców, umów i taryf z nimi powiązanych, możliwość definicji liczników wirtualnych.

Asix Energy może być również połączony z aplikacją „technologiczną”, która służy do bieżącego nadzoru technologii, sterowania nią i wykonywania typowych funkcji systemu SCADA. Dzięki takiemu rozwiązaniu uproszczony zostaje przepływ danych, zmniejsza się liczba systemów użytkowanych w zakładzie, a co za tym idzie koszty ich konserwacji – same plusy.

Aplikacje EMS są pomocne nie tylko podczas obligatoryjnych audytów energetycznych, ale również w procesie ubiegania się o białe certyfikaty, które można wymienić na środki pieniężne. Inwestycja w tego rodzaju oprogramowanie przynosi znaczne korzyści, przekładające się na oszczędności w zużyciu energii. Jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji, o czym świadczy wysoki wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI), który zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

Przedstawione tutaj pokrótce narzędzie to „must have” głównych energetyków i innego personelu, korzystającego z informacji o zużyciu energii, rozliczającego produkcję i wyznaczającego ślad węglowy. Trzeba zaznaczyć bardzo wyraźnie, że jest to polski produkt, z polskim wsparciem technicznym. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony o systemie Asix www.asix.com.pl, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje i dane kontaktowe – specjaliści ASKOMu udzielą odpowiedzi na wszystkie nurtujące Państwa pytania. Zapraszamy też na nasze stoisko N12 w pawilonie N na tegorocznych targach Energetab w Bielsku-Białej.

I tak od 30 lat rozwijamy Asixa z misją dostarczenia naszym klientom coraz lepszych narzędzi softwareowych, wspierających ich w codziennej pracy, w pokonywaniu rosnących wymagań współczesnej produkcji. Parafrazując hasło jednego Pana w okrągłych okularach: Będziemy Was wspierać do końca świata i jeden dzień dłużej!



ASKOM Sp. z o.o.
ul. Józefa Sowińskiego 13, 44-100 Gliwice
tel. +48 32 30 18 100
fax +48 32 30 18 101
biuro@askom.pl
www.askom.pl
www.asix.com.pl  


 

Reklama