Automatyzacja energetyki z platformą programową zenon Szybsze reagowanie dzięki mobilnym podstacjom
„Najpierw musieliśmy poradzić sobie ze szkodami spowodowanymi przez powodzie, a teraz skupiamy się na zapobieganiu. System ten, będący naszym najnowszym osiągnięciem technologicznym, sprawi, że Serbia sprosta wyzwaniu szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych”.
Milorad Grčić
dyrektor wykonawczy
Przedsiębiorstwo publiczne Electric Power Industry of Serbia.
Nowe mobilne podstacje Elektrodistribucija Srbije Ltd. zapewniają szybsze reagowanie w sytuacjach awaryjnych, takich jak powodzie czy pożary, i istotne podczas przebudowy istniejących podstacji w sieci. Po powodziach w 2014 roku Unia Europejska przekazała Serbii trzy podstacje mobilne.
Milorad Grčić
dyrektor wykonawczy
Przedsiębiorstwo publiczne Electric Power Industry of Serbia.
Nowe mobilne podstacje Elektrodistribucija Srbije Ltd. zapewniają szybsze reagowanie w sytuacjach awaryjnych, takich jak powodzie czy pożary, i istotne podczas przebudowy istniejących podstacji w sieci. Po powodziach w 2014 roku Unia Europejska przekazała Serbii trzy podstacje mobilne.
Firma Saturn Electric, srebrny partner COPA-DATA, prowadziła prace nad systemem SCADA, RTU oraz urządzeniami towarzyszącymi. Zdecydowali się na wdrożenie zenon Software Platform, ponieważ rozwiązanie to pozwoliło zrealizować wszystkie założenia projektu.
Najnowocześniejsza technologia
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów zgodnych z międzynarodowymi normami, mobilne podstacje spełniają wymagania w zakresie konstrukcji, mechaniki oraz zainstalowanych urządzeń, a także systemów zarządzania oraz ochrony przekaźnikowej. zenon Software Platform zapewnia elastyczny system SCADA wdrożony dla wszystkich trzech mobilnych podstacji. Certyfikat TÜV SÜD dla standardu IEC 61850 Edition 2 w zakresie komunikacji z urządzeniami podstacji oraz certyfikat TÜV SÜD dla standardu IEC 62443-4-1 w zakresie bezpiecznego cyklu życia produktu zapewniły, że zenon jest właściwym wyborem dla tak wymagających zastosowań.
Optymalna struktura systemu
Każda mobilna podstacja składa się z dwóch przyczep o optymalnym układzie wyposażenia. Jedna przyczepa jest wyposażona w systemy rozdzielcze 35 kV i 10 kV, zasilanie pomocnicze z akumulatorami, falownik oraz szafę sterowniczą. W szafie sterowniczej zainstalowano urządzenia niezbędne do obsługi lokalnego systemu zarządzania (SCADA), a także do komunikacji z centrum sterowania wyższego poziomu. Druga przyczepa zawiera transformator (35/10,5 kV, 8 MVA, ONAN), kable połączeniowe i inny niezbędny sprzęt.
Elastyczność zastosowania
zenon spełnia wymagania w zakresie elastyczności sprzętu i oprogramowania, skraca całkowity czas potrzebny na realizację projektu oraz pozwala na łatwe wprowadzanie zmian w dowolnym momencie. Wyświetlacz ekranowy, elementy i symbole wszystkich linii instalacyjnych można dostosować i zapewnić wizualny interfejs użytkownika, który jest prosty w użyciu. Dzięki standardowym funkcjom tj. automatyczne kolorowanie linii (ALC) i Command Sequencer, interfejs użytkownika można w pełni dostosować do każdego operatora, zapewniając bezpieczną i intuicyjną pracę. Standardowe protokoły komunikacyjne zgodne z normami IEC 61850 i IEC 60870-5-101/104 zapewniają proste podłączenie mobilnej podstacji do istniejącego systemu sterowania, niezależnie od jej lokalizacji.
Ultrabezpieczne zarządzanie systemem
Standardowe opcje oprogramowania zenon polegającą na prostej parametryzacji zamiast programowania. Operator ma dostęp do wszystkich informacji dotyczących aktualnego statusu, pozycji i funkcjonowania kontrolowanego przez niego sprzętu. W ten sposób użytkownicy uzyskują kompleksowy obraz sytuacji. Ze względu na obowiązkową weryfikację tożsamości operatora za pomocą dwuetapowego uwierzytelniania i wymaganego potwierdzenia wydanych poleceń, możliwość nadużycia systemu lub błędu ze strony operatora jest ograniczona do minimum. System z taką konfiguracją jest uniwersalnym rozwiązaniem, które nie wymaga specjalnego szkolenia operatora. Ułatwia on prostą i szybką obsługę w sytuacjach awaryjnych oraz w przypadku korzystania z jednostek mobilnych podczas przebudowy podstacji.
Proste szkolenie i obsługa
Każdy operator, który pracuje z tradycyjnym systemem może łatwo przyzwyczaić się do pracy i obsługi mobilnej podstacji. System został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami i protokołami energetycznymi. Ponadto szkolenie pracowników jest konieczne tylko w przypadku procesu podłączania mobilnej podstacji do sieci. Interfejs użytkownika zenon Software Platform umożliwia łatwą identyfikację wszystkich statusów i poleceń. Połączenie z centrum sterowania wyższego poziomu jest nawiązywane za pośrednictwem standardowych protokołów komunikacyjnych.
Rozwiązania podstacji mobilnych z zenon Software Platform
- Proste, szybkie i elastyczne procesy inżynieryjne oraz konserwacja
- Rozwiązania dostępne bezpośrednio po zainstalowaniu
- Elastyczność struktury interfejsu użytkownika
- Swobodny dobór sprzętu
- Pełna zgodność z normami IEC 61850 oraz IEC 60870
- Skuteczne wsparcie techniczne ze strony COPA-DATA
- Fachowe wdrożenie przez certyfikowanego integratora systemów Saturn Electric d.o.o. Beograd
COPA-DATA Polska Sp. z o.o.
ul. Josepha Conrada 51 · 31-357 Kraków