Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Automatyzacja Lenze w innowacyjnym systemie magazynowania firmy VECTRON


Firma Lenze, jako specjalista w branży logistyki magazynowej, została partnerem firmy VECTRON, produkującej systemy magazynowe. Lenze zapewniło kompletną technologię napędową: zharmonizowane portfolio silników, przekładni, przetwornic częstotliwości, sterowników i elementów napędowych. W połączeniu z modułami technologicznymi FAST firmy Lenze powstało kompletne rozwiązanie dla branży intralogistycznej – dokładnie takie, jakiego można oczekiwać od dostawcy systemu.

Innowacje w konstrukcji systemów magazynowych
Młody zespół Vectron postanowił przenieść rozwiązania z zakresu magazynowania na nowy poziom. Do tej pory duże maszyny do przechowywania i pobierania palet wykorzystywały zazwyczaj stalowe koła poruszające się po spawanych szynach. Firma Vectron zaproponowała konstrukcję z plastikowymi kołami poruszającymi się po aluminiowych profilach i paskiem zębatym, która wcześnie była stosowana tylko dla mniejszych urządzeń. W przypadku takiej budowy nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych procesów spawania i szlifowania, a uszkodzone sekcje szyn można bardzo łatwo wymienić w razie uszkodzenia. Dzięki aluminiowej konstrukcji maszyny masa ruchoma została zredukowana o około 30 procent w porównaniu do konstrukcji stalowej – a zużycie energii zmniejszyło się o mniej więcej taką samą wartość. Ponadto, maszyny do magazynowania Vectron mogą być wprowadzane do pomieszczenia przez zwykłe drzwi o wysokości 2 metrów i szerokości 90 centymetrów. W przypadku konstrukcji stalowej zazwyczaj wymagany jest otwarty dach. To decydująca zaleta, zwłaszcza w przypadku modernizacji. Cicha konstrukcja z plastikowymi kołami poruszającymi się po aluminiowych profilach i napęd z paskiem zębatym umożliwiają ustawienie systemu w hali, w której pracują pracownicy.

 
  


Kompletny system sterowania w oparciu o portfolio Lenze
Firma Vectron oferuje swoje maszyny z kompletnym systemem sterowania. W tym aspekcie, aby zmaksymalizować technologię napędu, zaufano doświadczeniu Lenze. Intralogistyka jest jedną z wielu branż, na których Lenze koncentruje się od dłuższego czasu. „Klient był pod wrażeniem wysokiej wydajności i produktywności podczas składowania palet”, mówi Thomas Wakolbinger, dyrektor zarządzający i jeden z czterech założycieli Vectron Logistics GmbH w Vorchdorf w Austrii.

W przypadku maszyn do przechowywania i pobierania wymagania są szczególnie wysokie. Potrzebna jest kompaktowa konstrukcja w połączeniu z wysoką gęstością mocy i przeciążalnością. Jej działanie jest wyzwaniem dla technologii napędowej: regułą są ciągłe wysokie wartości szczytowe przyspieszenia, ale prawie żadnych stałych prędkości. Lenze może dostarczyć wszystkie funkcje oprogramowania, które są ważne dla maszyn do przechowywania i wyszukiwania, gotowe i przetestowane, odciążając w ten sposób projektantów od wielu prac inżynieryjnych. Sterownik PLC Lenze otrzymuje informację z jaką prędkością system powinien poruszać się i do jakich współrzędnych, i samodzielnie oblicza przyspieszenie i koordynację osi, tak aby zarówno oś podnosząca, jak i ruchoma dotarły do celu w tym samym czasie.

Szybkie programowanie dzięki modułom Lenze FAST
Firma Lenze zintegrowała ze swoim rozwiązaniem dla branży intralogistycznej serię modułów technologicznych FAST. Dzięki tym przygotowanym i przetestowanym modułom oprogramowania można skrócić czas projektowania nawet do 80%. Wiąże się to z wysokim stopniem standaryzacji i znacznie zwiększa wydajność systemu. Jako specjalną wartość dodaną Lenze oferuje również wymagane funkcje bezpieczeństwa jako rozwiązanie typu plug & play, oczywiście zgodnie z normami i przepisami dotyczącymi maszyn do przechowywania i pobierania. „W tej maszynie jest wymagany regularny test hamulców” – podaje przykład zastosowania Thomas Wakolbinger. „Gdybym musiał sam zaprogramować tę funkcję, byłoby to bardzo pracochłonne. Teraz muszę tylko zdefiniować czas, a sterownik Lenze przeprowadza test całkowicie niezależnie”. Moduły technologiczne FAST firmy Lenze oszczędzają ogromną ilość pracy rozwojowej, a dzięki doskonałej harmonizacji z portfolio Lenze tworzą modułową, spójną koncepcję.

Maksymalna wydajność energetyczna
Firma Vectron zdecydowała się na Lenze również z powodu dobrze dopracowanej koncepcji ogólnej. „Lenze oferuje technologię dostosowaną do indywidualnych potrzeb i dokładnie taką, jakiej potrzebujemy do naszego zastosowania – niezależnie od wielkości maszyny jakiej wymaga nasz klient” – informuje ekspert ds. logistyki w VECTRON. Przedsiębiorstwo korzysta zatem z szerokiego portfolio silników, przekładni, przetwornic częstotliwości i elementów napędowych Lenze.

Twórcy postawili sobie za cel osiągnięcie wysokiej wydajności przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii. „Sposób, w jaki obsługiwana jest maszyna stawia wymagania dotyczące przyspieszenia z dużą mocą szczytową, a jednocześnie podczas procesów hamowania generowana jest energia, którą odzyskujemy i oddajemy z powrotem do sieci” – mówi Manfred Spandl, kierownik działu intralogistyki w Lenze Austria. Jest to pożądany efekt, który Vectron z przyjemnością wykorzystuje do dalszego zwiększania efektywności energetycznej.

Wsparcie ekspertów Lenze
Inżynierowie z VECRON doceniają wsparcie, jakim jest bliski dialog z ekspertami Lenze. Pełna opieka specjalistów była zapewniona również podczas uruchamiania i w czasie gwarantowanych długoterminowych dostaw części zamiennych. „Nawet gdy sprawy stają się złożone i skomplikowane, mamy odpowiednie rozwiązanie dla naszych klientów” – podsumowuje Manfred Spandl.

Wysokowydajny pasek rozrządu
Paski zębate do napędu jezdnego, dostarczane podobnie jak wiele innych komponentów z Lenze Selection (spółki zależnej Lenze Austria), są ciche, szybkie, a przede wszystkim bezobsługowe – w przeciwieństwie do stalowych linek, które nie mogą obejść się bez regularnego smarowania.

Ponadto napęd pasowy umożliwia umieszczenie wszystkich elementów napędowych na podłodze, co zapewnia optymalną dostępność. W ostatniej maszynie zastosowano nowo opracowany pasek rozrządu GPP 14M RSL, który gwarantuje wyjątkowo cichą pracę dzięki specjalnemu kształtowi zęba i którego mocny element napinający pozwala na węższą konstrukcję. „Wymagania dotyczące paska zębatego były wysokie” – mówi Andreas Pitzl, dyrektor ds. technologii w Lenze Selection, zaangażowany w rozwój i projektowanie maszyny Vectron. „Warunki projektowe sprawiły, że konieczne było użycie paska rozrządu nieco poza specyfikacjami producenta. Dlatego zdecydowaliśmy się przetestować pasek w tym zastosowaniu, aby uzyskać wgląd w przyszłość”. Firma Lenze Selection dostarczyła odpowiedni pasek, aby zminimalizować ryzyko dla klienta. Ostrożność była zarówno konieczna, jak i nieuzasadniona: jak dotąd pasek rozrządu działa bez zarzutu.



Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 B
40-203 Katowice
www.lenze.com 
 

Reklama