Automatyzacja procesu produkcji w przemyśle mleczarskim przy użyciu silników LinMot
200 milionów litrów mleka i 60 milionów litrów śmietanki. Te imponujące wolumeny płynów są co roku przetwarzane w firmie Emmi Mittelland Molkerei AG w szwajcarskim mieście Suhr. Nie byłoby to możliwe bez silników liniowo-obrotowych LinMot i zamknięcia typu wing-cap.
Opakowanie gwarantujące komfort użytkowania
„Wygoda klienta” – to zwięzła odpowiedź Hansa-Petera Steuriego na pytanie, co skłoniło Emmi do użycia zamknięcia wing-cap.
– Na początku projekt opakowania Tetra Pak był prostokątny, jak cegła. W latach 90. XX w. opakowanie zostało zastąpione przez cylindryczny worek – mówi Steuri.
Niestety to ekonomiczne i ekologiczne opakowanie miało też swoje wady. Torba była podatna na niepożądane rozdarcia oraz trudno było ją ponownie zamknąć.
To spowodowało, że firma postanowiła wrócić do klasycznych opakowań, ale tym razem z naklejaną nakrętką. Przy pierwszym otwarciu, za pomocą plastikowego pierścienia, należało oderwać warstwę aluminium znajdującą się od wewnętrznej strony zamknięcia. Nie dość, że to rozwiązanie wymagało od użytkownika wysiłku, to dodatkowo konsument często wylewał trochę płynu.
Zamknięcie wing-cap
Mając na uwadze komfort użytkowników, producent dążył do wprowadzenia ulepszonego opakowania. Po pierwsze, potrzebowano rozwiązania, które można ponownie zamknąć i otworzyć bez użycia siły. Dodatkowo ważna stała się precyzja nalewania napoju – możliwość nalania mleka bez rozlewania. Odpowiedzią na te wymagania zostało zamknięcie wing-cap.
Sztuczką kryjącą się za tym zamknięciem jest fakt, że pierścień uszczelniający połączony jest bezpośrednio z zakrętką, dzięki czemu otwiera się łatwo i bez wysiłku. Warto podkreślić, że czynnikiem decydującym o wydajnym i niezawodnym procesie zamykania jest precyzyjne dokręcenie zamknięcia wing-cap. I to właśnie skłoniło renomowanego producenta maszyn pakujących Tetra Pak do zwrócenia się w kierunku silników liniowo-obrotowych od firmy LinMot.
Precyzyjny i szybki proces produkcji
Jak wygląda proces produkcji w firmie Emmi? Wstępnie napełnione opakowania kartonowe transportowane są przenośnikiem taśmowym do maszyny zamykającej Tetra Pak. Następnie na opakowaniu umieszczane jest zamknięcie ze skrzydełkami. Kolejny krok to precyzyjne zamknięcie opakowania. To tutaj właśnie idealnie sprawdził się silnik liniowo-obrotowy LinMot PR01, który składa się z dwóch elektromagnetycznych serwomotorów – silnika liniowego i silnika obrotowego – zamkniętych w jednej obudowie.
Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu realizacja ruchu, który jest złożeniem ruchu liniowego i obrotowego, jest dużo prostsza. To z kolei daje możliwość swobodnego dostosowania procesu do konkretnych wymagań klienta.
Proces dostosowany do wymagań klienta
W przypadku firmy Emmi pokrywę należy zamknąć w następujący sposób: przekręcić zakrętki o 90° z utrzymaniem obydwu „skrzydełek” w linii poziomej. W trakcie procesu zamykania komponenty LinMot zapewniają obracanie zakrętki na gwincie bez uszkodzeń. Odnajdują również odpowiednią pozycję startową na gwincie. Ponadto poprzez złączenie ruchu liniowego i obrotowego gwarantują, że podstawowe parametry są stałe przez cały czas trwania procesu zakręcania.
Szybkie przezbrojenie linii produkcyjnej
Po prawidłowym przykręceniu ostatni etap pracy przejmuje cewka uszczelniająca. Cały proces trwa zaledwie 3 sekundy i jest realizowany przez dwie stacje jednocześnie. Co tydzień na linii produkcyjnej następuje zmiana, produkcja zmienia się z kartonów 1-litrowych na kartony 0,5-litrowe. Za sprawą silników przezbrojenie trwa ułamek sekundy i może być realizowane bezpośrednio przez sterownik PLC.
Bezawaryjne silniki liniowe
Maszyna opracowana przez Tetra Pak jest używana w firmie Emmi już od 3 lat. Co istotne, w tym czasie nie miała miejsca ani jedna awaria silników liniowo-obrotowych od LinMot. Dzieje się tak pomimo tego, że produkcja trwa 7 dni w tygodniu i obejmuje 3 zmiany. W celu utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym wystarczy tylko jej regularna konserwacja. Firma Emmi jest zadowolona z efektywności procesu produkcyjnego, dlatego od marca 2021 roku korzysta z kolejnej linii produkcyjnej z identyczną zakręcarką.
Recykling opakowań w przemyśle spożywczym
Zapytany o innowacje, które chciałby wdrożyć w przyszłości, Hans-Peter Steuri dostrzega jeszcze większy potencjał w szczególności w jednym obszarze: w zrównoważonym rozwoju.
– Tu już osiągnęliśmy wiele, ale być może uda nam się zaoszczędzić więcej materiału – mówi Steuri.
Firma chce, aby konsumenci aktywnie zaangażowali się w proces recyklingu. Ze względu na to, że opakowania Tetra Pak są dostosowane do powtórnego wykorzystania, jest to możliwe.
W Szwajcarii istnieje około 100 punktów zbiórki, w których można zwrócić kartony po napojach. Dlatego zdaniem pracowników przyszłe opakowania powinny być jeszcze łatwiejsze do recyklingu. Nie tylko w Szwajcarii, ale na całym świecie. Także w osiągnięciu tego celu niezawodne okażą się silniki LinMot.
Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
ul. Pilotów 2 E
31-462 Kraków
tel. 12 413 90 58
fax 12 376 48 94
e-mail: info@multiprojekt.pl
www.multiprojekt.pl