Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Cyfrowe wyzwania Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach z produkcją seryjną i dedykowaną

Świat maszyn i urządzeń oraz świat ludzi korzysta z robotyzacji i cyfryzacji systemów nie zawsze w sposób optymalny
i efektywny, często pomijając możliwości, które są dostępne 
na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. 


Nasze doświadczenie wskazuje, że większość przedsiębiorstw - większe, mniejsze czy średnie - ma strukturę silosową (każdy dział ma własne foldery, które w żaden sposób nie są ze sobą powiązane). Każda z tych firm generuje bardzo dużo dokumentów, projektów cyfrowych, danych, które muszą być ze sobą skorelowane (połączone i zintegrowane), aby cokolwiek mogło się dalej zadziać w sposób prosty i automatyczny. Niestety często tak się nie dzieje, a dane, które gromadzi przedsiębiorstwo stawiają przed jego kadrą szereg wyzwań i wymagań.

Oczekiwania firm przemysłowych zajmujących się produkcją seryjną i dedykowaną wydają się oczywiste, aczkolwiek nadal są niewystarczająco realizowane. Te oczekiwania to w szczególności:
 

  • Szybki wgląd w status bieżących projektów.
  • Brak duplikatów – każdy dokument w firmie występuje tylko raz.
  • Informacje o zmianach w projektach dostępne są za jednym kliknięciem myszki.
  • Lista materiałowa (BOM) transferuje się automatycznie do systemu ERP.
  • Zarządzanie konfiguracją i wersjami produktów.
  • Dostęp do cen dla inżynierów, bez konieczności logowania się do systemu ERP.
 

Jakość spełnienia tych oczekiwań, ale również czas ich wdrożenia i wykonania decyduje o konkurencyjności firmy
na rynku. Czy systemy informatyczne mogą być wsparciem dla tych procesów?

Odpowiedzią jest system zarządzania cyklem życia produktu - PLM (ang. Product Lifecycle Management), który powinien całkowicie spełnić wszystkie wyżej wymienione oczekiwania. PLM wspiera i integruje wszystkie systemy informatyczne już istniejące w firmie: systemy ERP, CAD, analityczne, komunikacyjne itp. System PLM łączy te informacje, aby użytkownicy systemu mieli jasne i przejrzyste informacje dotyczące produktu, nad którym nie tylko trwają prace, ale również produktu, który jest już w fazie produkcji, użytkowania, czy nawet jest wycofywany ze sprzedaży i kierowany do utylizacji. System PLM wspiera prace nad produktem na każdym etapie, a co ważniejsze, przyspiesza prace nad produktami „takimi samymi, ale innymi”.

 

W jaki sposób przyspiesza prace? Informacje w systemie PLM są ze sobą połączone i zawsze aktualizowane na bieżąco, dzięki czemu eliminowane są duplikaty, a wersja aktualna jest zawsze na wierzchu. Jest to możliwe dzięki jednemu, centralnemu miejscu przechowywania wszystkich informacji – Centralnej Bazie Danych. Jeśli pracujemy nad produktem, który jest podobny do poprzedniego i posiadamy system PLM, a co za tym idzie mamy również Centralną Bazę Danych, to mamy pewność, że wchodząc we wcześniejszy projekt znajdziemy informacje, które finalnie trafiły na produkcję lub z produkcji były zgłoszone w formie uwag. 

Dzięki integracji systemów i Centralnej Bazie Danych pozbywamy się (odrębnych) silosów, które są najczęstszą przyczyną pracy na niewłaściwych danych (nieaktualne rysunki produkcyjne, kalkulacje itp.) oraz błędów na produkcji.
Jest to szczególnie istotne przy produkcji wariantowej, gdzie mamy oferowane klika wersji tego samego produktu i zapanowanie nad właściwymi listami materiałowymi lub zmianami wspólnych komponentów jest kluczowe.

Na jakość pracy w systemie PLM ma wpływ wiele czynników. Przy wyborze systemu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy faktycznie po wdrożeniu PLM nasze wszystkie systemy zostaną zintegrowane oraz czy wszystkie używane CAD obsłużone. 

Nie mniej istotnym aspektem wyboru systemu PLM jest jego gotowość i otwartość na rozwój i skalowanie potrzeb klienta oraz odpowiadanie na dynamiczne zmiany technologiczne w branży. Świat się ciągle zmienia, realia projektowe i produkcyjne także - stąd system PLM musi pozwalać na ciągły rozwój i swobodne modyfikacje. Zastosowanie NO CODE i LOW CODE to kluczowe technologie przyspieszające wprowadzanie zmian i minimalizujące czas i koszty realizacji.

 

System PLM od PRO.FILE natywnie wspiera wszystkie CAD oraz systemy ERP, dzięki czemu użytkownicy mają pewność, że integracja systemów przebiegnie w sprawny i bezbolesny dla przedsiębiorstwa sposób, bez przestojów i błędów na produkcji.

 


 

PLMEXPERT Sp. z o.o
ul. Nowe Sady 2 94-102 Łódź
strona www: https://www.plmexpert.pl

adres e-mail: plmexpert@plmexpert.pl

 

Reklama