Dławikowe i transformatorowe rdzenie nanokrystaliczne
Mirosław Łukiewski
Nowoczesne elementy indukcyjne wytwarzane na potrzeby energoelektroniki budowane są w oparciu o niskostratne materiały nanokrystaliczne. Rdzenie z materiałów nanokrystalicznych dzięki wysokiej indukcji nasycenia stanowią doskonałe uzupełnienie rdzeni ferrytowych i proszkowych stosowanych w zakresie średnich częstotliwości. Technologia produkcji rdzeni nanokrystalicznych pozwala na wytwarzanie zarówno rdzeni transformatorowych, jak i rdzeni przecinanych, wieloszczelinowych, stosowanych w dławikach indukcyjnych.
Rys. 1. Rdzenie toroidalne wykonane z materiału nanokrystalicznego na bazie żelaza Fe-Cu-Nb-Si-B
Rys. 2. Rdzeń dławikowy szczelinowy wykonany z materiału nanokrystalicznego na bazie żelaza Fe-Cu-Nb-Si-B
Niewielka przenikalność magnetyczna µ~50–120 proszkowych rdzeni dławikowych może powodować rozproszenie strumienia np. do ferromagnetycznej obudowy i zmianę indukcyjności dławika. Efekt ten nie występuje w rdzeniach nanokrystalicznych o dużej przenikalności magnetycznej. Prawie zerowy współczynnik magnetostrykcji materiałów nanokrystalicznych eliminuje pole akustyczne rdzenia w zakresie częstotliwości słyszalnych.
Do pozytywnych cech materiałów nanokrystalicznych należy zaliczyć dużą stabilność temperaturową i częstotliwościową przenikalności magnetycznej. Przekłada się to bezpośrednio na niezmienność parametrów użytkowych dławików i transformatorów. Zależność przenikalności magnetycznej od temperatury jest wadą niektórych ferrytów (Tmax~140°C).
W ofercie Fluxcom znajdują się rdzenie nanokrystaliczne w wykonaniu toroidalnym, owalnym i wieloszczelinowym. Oprócz rdzeni katalogowych dostarczamy rdzenie o wymiarach niestandardowych, odpowiednich do projektu. Zapewniamy wsparcie techniczne podczas doboru odpowiedniego materiału magnetycznego do aplikacji. Na życzenie wykonujemy projekty elementów prototypowych, a w razie potrzeby dostarczamy dokumentację techniczną z opisem technologicznym.
Literatura
- Innowacyjne materiały do zastosowań w energooszczędnych i proekologicznych urządzeniach elektrycznych. IMN-Gliwice 2015. Kierownik: A. Kolano-Burian, Projekt POIG.01.03.01-00-058/08
- Kulik T., Ferenc J.: Stopy magnetycznie miękkie o strukturze nanokrystalicznej. „Inżynieria Materiałowa”, Vol. 26, SIGMA-NOT 2005.
Publikacja realizowana w ramach projektu TECHMATSTRATEG1/347200/11/NCBR/201
FLUXCOM JEE
e-mail: mlukiewski@fluxcom.pl
www.fluxcom.pl