Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst sap weld B&RSEW EURODRIVE

Reklama

Współpraca

Duża wytrzymałość, niewielka masa: nowy opłacalny prowadnik kablowy igus do zastosowań samonośnych

Nowy dodatek do portfolio prowadników kablowych igus: E4Q, sprawdzony na całym świecie prowadnik kablowy do zastosowań o znacznych długościach samonośnych i dużej masie wypełnienia, ma teraz nowy wariant: „L”. Użytkownicy, dla których E4Q jest zbyt duży, mogą teraz zaoszczędzić do 20% kosztów dzięki E4Q.64L. Nadal będą korzystać z zalet swojego starszego brata, takich jak szybkie otwieranie bez użycia narzędzi.


Od siódmej osi robota w aplikacjach robotów kartezjańskich po obrabiarki, prowadnik kablowy igus serii E4Q ugruntował swoją pozycję w ostatnich latach w wymagających aplikacjach o znacznych długościach samonośnych i wysokich masach wypełnienia. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, szerokie ogniwa boczne prowadnika kablowego i cztery ograniczniki na ogniwo sprawiają, że jest on bardzo wytrzymały. Po drugie, czas montażu został skrócony nawet o 40%, ponieważ poprzeczki można otworzyć w kilka sekund – bez użycia narzędzi i za pomocą zaledwie dwóch palców. Problem polega na tym, że w zastosowaniach o średnim obciążeniu (obrabiarki, obróbka drewna, myjnie samochodowe itp.), E4Q jest przewymiarowany.

– Aby zaoferować użytkownikom zalety E4Q również w tych zastosowaniach, a także w niższej cenie, opracowaliśmy wersję L – E4Q.64L – mówi Rafał Wach, Inżynier Produktu e-prowadniki w igus: – W zależności od szerokości, opłacalna wersja prowadnika kablowego kosztuje od 15% do 20% mniej niż E4Q.

Bioniczna konstrukcja zapewnia niską masę, a trzy ograniczniki na ogniwo prowadnika gwarantują wytrzymałość
Aby obniżyć koszty, projektanci igus zmodyfikowali konstrukcję E4Q. Celem było osiągnięcie równowagi między niską masą własną a maksymalną wytrzymałością. Ogniwa boczne są węższe niż w modelu E4Q, co zmniejsza ich masę. Zachowano bioniczną konstrukcję, w której zrezygnowano z jakichkolwiek materiałów, które nie pełnią funkcji nośnej.

– System ograniczników został ponownie przemyślany. Celem była większa wytrzymałość i żywotność niż w przypadku poprzedników z dwoma ogranicznikami na ogniwo prowadnika. E4Q.64L to pierwszy prowadnik kablowy igus z trzema ogranicznikami na ogniwo prowadnika – mówi Wach. „Zapewnia to jeszcze bardziej regularny przepływ mocy i dłuższą żywotność”.

Do 20% więcej długości samonośnej
Testy w laboratorium badawczym igus dowodzą, że E4Q.64L ma o około 30% większy moment zerwania niż seria 14240, która również jest używana do zastosowań samonośnych. Rezultatem jest do 20% większa długość przy zachowaniu tej samej masy wypełnienia. Dla przykładu, przy 4 kg/m, E4Q.64L osiąga długość samonośną 3,2 metra. Poprzednie modele (E4/light i E4.1) miały zaledwie 2,7 metra. Jak mówi Wach:

– Wyjątkowa wytrzymałość E4Q.64L pozwala nam obsługiwać wiele różnych zastosowań, takich jak myjnie samochodowe czy rękawy lotnicze dla pasażerów, w sposób bardziej opłacalny niż kiedykolwiek wcześniej.

Zoptymalizowany stosunek wymiarów wewnętrznych do zewnętrznych zapewnia wystarczającą ilość miejsca na przewody zasilające i do transmisji danych. Wysokość wewnętrzna E4Q.64L wynosi 64 mm. e-prowadnik może również pracować w dwóch kierunkach zginania dzięki zastąpieniu zewnętrznego ogniwa prowadnika specjalnym ogniwem RBR. Dzięki temu osiągany jest podwójny promień gięcia (RBR), co oznacza, że możliwe jest wykonywanie ruchów okrężnych (na przykład na 1. osi robota).

Zmienny jak kameleon: dostępne szerokości od 100 do 500 milimetrów
Przy wszystkich zmianach konstrukcyjnych, igus nie zmienił poprzeczek E4Q w wersji ekonomicznej. Zapewnia to użytkownikom dwie korzyści. Jedną z nich jest to, że E4Q.64L można otworzyć równie łatwo i intuicyjnie, jak jego starszego brata. W poprzeczkach znajdują się dwa wgłębienia, które umożliwiają otwarcie haków blokujących dwoma palcami. Po odblokowaniu z obu stron, poprzeczkę można podnieść przy niewielkim wysiłku. Kolejną zaletą jest bezpośredni dostęp do szerokiej gamy poprzeczek o różnej szerokości, dzięki czemu E4Q.64L jest oferowany w 29 szerokościach od 100 do 500 milimetrów.


igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121 C
02-234 Warszawa
www.igus.pl

Rafał Wach
Inżynier Produktu e-prowadniki
tel. kom.: +48 735 276 692
e-mail: rwach@igus.net  


Reklama