Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst 
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

eLION: Skuteczne rozwiązanie Bosch Rexroth do elektryfikacji maszyn budowlanych i rolniczych


Maszyny budowlane i rolnicze powinny stać się bardziej przyjazne dla klimatu, a najlepiej jeszcze bardziej wydajne. Bosch Rexroth oferuje eLION – modułową i skalowalną platformę rozwiązań wysokonapięciowych do elektryfikacji.

 


Cel jest oczywisty: każda zelektryfikowana maszyna powinna wspomagać ochronę środowiska. Prawdziwie istotnym pytaniem nie jest tutaj „dlaczego?”, ale „jak”: producenci pojazdów pragnący w sposób ekonomiczny zelektryfikować swoje maszyny terenowe potrzebują modułowych i skalowalnych rozwiązań. Bosch Rexroth stara się zaspokoić ich potrzeby, oferując kompletne portfolio rozwiązań wysokonapięciowych.

Platforma rozwiązań wysokonapięciowych o dużym poziomie skalowalności
Poszczególne komponenty platformy do elektryfikacji eLION obejmują nie tylko wiodące pod względem technicznym silniki wysokonapięciowe i falowniki, ale także inne wysokowydajne komponenty wraz z technologią przekładni, hydrauliką i oprogramowaniem. Aby zapewnić maksymalną swobodę projektowania w ramach elektryfikacji architektury istniejących i nowych pojazdów, napędy odznaczają się szerokim zakresem mocy znamionowej od 20 do 230 kW i maksymalnymi momentami obrotowymi przekraczającymi 2500 Nm. Cztery rozmiary w różnych długościach, różne uzwojenia silnika oraz warianty wysoko- i niskoobrotowe dają producentom wybór spośród ponad 80 konfiguracji.

Nowo opracowana przez Bosch Rexroth platforma eLION do elektryfikacji maszyn samojezdnych łączy bezkompromisową niezawodność i wysoki stopień funkcjonalności. Oprócz własnego doświadczenia w opracowywaniu elektrycznych rozwiązań dla przemysłu, firma Bosch posiada rozległą wiedzę branżową dotyczącą maszyn samojezdnych oraz wieloletnie doświadczenie w dziedzinie elektromobilności.

Dobra ochrona i bezpieczeństwo
Wszystkie silniki i falowniki eLION spełniają wymagania normy IP6K9K w zakresie szczelności. Zakres temperatur wynosi od –40°C do 85°C, a górna granica temperatury dla silników, które mogą również pełnić funkcję stałych generatorów, to 100°C. Odporność komponentów eLION na wstrząsy i drgania wynosi odpowiednio 50 g i 10 g. Ponadto producenci i użytkownicy mogą korzystać z szeregu funkcji bezpieczeństwa falownika zgodnych z normą ISO 13849.
 

Uzupełnieniem rozbudowanej oferty silników są falowniki o stopniowanych klasach mocy, obsługujące prąd ciągły do 300 A. Zdolność przeciążeniowa wynosi do 600 A dla 10-sekundowego prądu szczytowego i 450 A dla 60 s. Oprócz tego falowniki eLION obsługują napięcia obwodu pośredniego od 270 do 850 V. Wchodzące w skład oferty przekładnie do napędów kół i centralnych umożliwiają budowę kompaktowych jednostek napędowych o dużej gęstości mocy. Bosch Rexroth oferuje oprogramowanie BODAS i komponenty hydrauliczne odpowiednie dla całej platformy eLION.

Nowość: integracja energoelektroniki we współpracy z firmą BRUSA
Im więcej komponentów pochodzi od jednego dostawcy, tym bardziej zintegrowane stają się rozwiązania i tym bardziej wydajne są procesy rozwoju, produkcji i serwisowania. Z tego względu platforma eLION uwzględnia dodatkowe komponenty do elektryfikacji: przetwornice DC/DC, ładowarki pokładowe i kable wysokiego napięcia składają się na ustandaryzowane rozwiązania dla niezależnych typów napędów.

Opracowane we współpracy z firmą BRUSA HyPower przetwornice DC/DC i ładowarki montowane w pojazdach to nowy element portfolio eLION. Przetwornica DC/DC eLION o dużej gęstości mocy 1,25 kW/l osiąga sprawność na poziomie przekraczającym 90 procent. Kompaktową ładowarkę pokładową o mocy 22 kW można w elastyczny sposób zintegrować z wieloma pojazdami. Maksymalny osiągany prąd ładowania wynosi 36 A przy sprawności 95% (w układzie trójfazowym). Umożliwia ładowanie prądem stałym i zmiennym.

 

Akumulatorowo-elektryczny podnośnik teleskopowy w pełni wyposażony w napędy elektryczne eLION firmy Bosch Rexroth


Wniosek: mniejsza emisja, większa moc
Portfolio komponentów wysokonapięciowych eLION pozwala producentom pojazdów terenowych sprostać palącym wymaganiom rynku w zakresie większej mocy i zmniejszonej emisji spalin. Bosch Rexroth umożliwia to dzięki precyzyjnie stopniowanej i dobrze skoordynowanej platformie zelektryfikowanych rozwiązań eLION. W ten sposób producenci mogą zelektryfikować wszystkie funkcje jazdy oraz funkcje robocze i pomocnicze, niezależnie od tego, czy stosują napęd spalinowo-elektryczny, hybrydowy, czy w pełni elektryczny. Jednocześnie możliwe jest zmniejszenie emisji hałasu i ograniczenie przestojów. Efekt końcowy to większa produktywność i dostępność, a także silniejsza pozycja konkurencyjna.

 
 

Nowe wyświetlacze DI5 dla aplikacji maszyn samojezdnych firmy Bosch Rexroth


Maksymalna swoboda w projektowaniu dzięki trzem rozmiarom, zestawowi narzędzi do programowania oraz nowym opcjom komunikacji i programowania:
  • Wydajny wyświetlacz DI5 przeznaczony dla pakietów mobilnych urządzeń elektronicznych, dostępny z tego samego źródła,
  • Skalowalny wyświetlacz dostępny w wersji z 5-calowym, 7-calowym i 10,1-calowym ekranem dotykowym,
  • Bezpłatny zestaw narzędzi zapewniających lokalny dostęp m.in. do programowalnych sterowników RC nowej serii 4X.

Prosta i intuicyjna obsługa maszyn mobilnych staje się coraz ważniejsza. Jednocześnie producenci pojazdów terenowych chcą swobody projektowania, jeśli chodzi o funkcjonowanie i wizualizację wyświetlaczy oraz interfejsów operacyjnych, jednocześnie korzystając z korzyści kosztowych, jakie zapewniają kompletne pakiety elektroniki mobilnej – innymi słowy punkt kompleksowej obsługi.
 
Firma Bosch Rexroth stale rozwija platformę elektroniczną pod nazwą Bodas dla maszyn terenowych (m.in. maszyny budowlane, komunalne, specjalne i inne), w skład której wchodzą zarówno urządzenia jak i programowalne sterowniki RC, szeroka gama czujników, jak również oprogramowania i narzędzia serwisowe. Obecnie firma Bosch Rexroth ma przyjemność zaprezentować nową gamę wyświetlaczy o DI5. Ekran dotykowy, który jest teraz dostępny w trzech rozmiarach, można elastycznie zintegrować w kabinach i w kokpitach, a także w zewnętrznych panelach sterujących maszynami i urządzeniami. To idealne rozwiązanie, które umożliwia prostą i intuicyjną obsługę maszyn mobilnych. Funkcje i wizualizacje można dowolnie projektować w różnych środowiskach programistycznych. Bezpłatny zestaw narzędzi obejmuje praktyczne funkcje serwisowe dla połączonych z Internetem sterowników RC40. Ponadto stale dodawane są nowe funkcje.


Dzięki trzem rozmiarom (5 cali, 7 cali i 10,1 cala) oraz szerokiej gamie funkcji, nowa gama wyświetlaczy BODAS DI5 jest przeznaczona do praktycznie wszystkich zastosowań – od stosunkowo prostych zadań, takich jak wyświetlanie określonych parametrów, po misternie zaprojektowane repliki deski rozdzielczej i tzw. widok lub obszar widziany z lotu ptaka. Niezależnie od tego, czy jest on ustawiony pionowo, czy poziomo, na desce rozdzielczej lub jako jednostka samodzielna, w kabinie lub na zewnątrz maszyny – BODAS DI5 można optymalnie zintegrować z dowolnym typem maszyny budowlanej, wózka widłowego lub maszyny rolniczej, a nawet komunalnym pojazdem.

Wyposażone w jeden lub dwa procesory iMX6 800 MHz, 4 GB pamięci flash i maksymalnie 1 GB pamięci RAM, wyświetlacze z tej gamy zapewniają wystarczającą wydajność dla wymagających zastosowań. Solidna konstrukcja o stopniu ochrony IP66 sprawia,
że urządzenie działa niezawodnie nawet w trudnych warunkach i szerokim zakresie temperatur (od –30˚C do +75˚C), a wysoka rozdzielczość (do 1280 × 800 pikseli) i wspomagana czujnikiem kontrola jasności zapewniają optymalną czytelność nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.

 

Nowy wyświetlacz BODAS DI5 firmy Bosch Rexroth zapewnia producentom maszyn roboczych dużą swobodę podczas projektowania maszyn mobilnych i ułatwia serwisowanie sterowników Rexroth RC40 na miejscu (źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)


Użytkownicy mogą swobodnie projektować graficzny interfejs użytkownika i pożądane funkcje w różnych środowiskach programistycznych. Oprócz CODESYS, BODAS DI5 może być również programowany w środowiskach Qt-Linux lub C/C++. Wszystkie funkcje maszyny można zwizualizować statycznie lub dynamicznie. Ponadto sygnały z kamery mogą być wyświetlane na ekranie za pośrednictwem zintegrowanego interfejsu wideo jako „obraz w obrazie” lub w trybie pełnoekranowym.
Na potrzeby komunikacji na żądanie wyświetlacze BODAS DI5 są wyposażone nawet w cztery złącza magistrali CAN 2.0 B (CANopen, J1939), dwa interfejsy USB 2.0 i jeden interfejs RS232.Nowy dodatek stanowi protokół Automotive Ethernet (T1), który jest również korzystny z perspektywy szybko programowalnych sterowników BODAS RC.

Najważniejszym elementem pakietu oprogramowania jest zestaw narzędzi DI5. Działa on jako rodzaj kontenera lub repozytorium oprogramowania z gotowymi do użycia funkcjami, które są stale rozwijane, takimi jak udostępniane bezpłatnie funkcje „UDS-supported flashing” (flashing oparty na protokole UDS) i „Diagnostic Framework” (platforma diagnostyczna). Umożliwiają one serwisowanie wszystkich znajdujących się w pojeździe sterowników BODAS RC40 na miejscu, bez dodatkowych narzędzi. Za pośrednictwem wyświetlacza BODAS DI5 pracownicy serwisu mogą odczytywać aktywne i zapisane błędy w celu przyspieszenia diagnostyki. Nowe parametry lub wersje oprogramowania firmware można przesyłać do sterowników za pośrednictwem zintegrowanego interfejsu USB.

Wyświetlacze BODAS DI5 są już dostępne. Pakiet oprogramowania z zestawem narzędzi DI5 można pobrać bezpłatnie na platformie myBODAS (mybodas.boschrexroth.com).

Informacje o ekosystemie BODAS – Bosch Rexroth Digital Application Solutions
Ekosystem BODAS firmy Bosch Rexroth zapewnia producentom maszyn roboczych szybki i łatwy dostęp do rozwiązań zwiększających produktywność, wydajność i stopień automatyzacji. Portfolio produktów Bosch Rexroth Digital Application Solutions (BODAS) obejmuje rozwiązania Internetu rzeczy (IoT), oprogramowanie i sprzęt elektroniczny, a także infrastrukturę IoT oferowaną wspólnie z firmą Bosch. Dzięki tym przyszłościowym rozwiązaniom BODAS jest liderem rynku pod względem jakości i walorów Bosch. To kompletna oferta, która powstała dzięki połączeniu kompetencji i doświadczenia firmy w wielu kluczowych obszarach, takich jak mobilna hydraulika i elektronika, analityka brzegowa i IoT. Dotyczy to zarówno standardowych produktów, jak i indywidualnych rozwiązań tworzonych wspólnie z producentami OEM.Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104
02-230 Warszawa
tel. 22 738 18 00
info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl 

Reklama