Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst 
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

FAMUR Grenevia SA Stacja najazdowo-zwrotna UPZP-1200


Dążąc do poprawy warunków pracy, zwiększenia wydajności i zmniejszenia potrzeby interwencji ludzkiej w trudnych warunkach wydobywczych rozpoczęto automatyzację pracy maszyn kompleksu ścianowego. Jednakże mając na uwadze osiągnięcie satysfakcjonującego efektu, automatyzacja objęła nie tylko maszyny pracujące w ścianie tj. przenośnik ścianowy, maszynę wydobywczą oraz sekcje zmechanizowane, ale również maszyny w chodniku odstawczym.

 

Rys. 1. Maszyny zautomatyzowanego kompleksu ścianowego
 


Rys. 2. Zautomatyzowane maszyny pracujące w chodniku odstawczym



FAMUR zaproponował rozszerzenie automatyzacji prac także o maszyny umieszczone w chodniku odstawczym tj. przenośnik podścianowy, kruszarkę oraz stację najazdowo -zwrotną. Rozwiązanie automatycznej maszyny w chodniku w tym stacji najazdowo-zwrotnej jest kluczowe dla automatyzacji pracujących ścian w trybie automatycznym.

Opis
Urządzenie Przekładkowe typu UPZP-1200, które umożliwia przesuwanie w całości wysypu przenośnika ścianowego, przenośnika podścianowego względem zwrotni przenośnika taśmowego wraz z postępem ściany oraz zwrotni przenośnika taśmowego względem przenośnika podścianowego w procesie skracania taśmy.

Wykonane jest z przegubowo połączonych segmentów, które tworzą trasę dla przesuwającego się suportu z jarzmami, umożliwiających ryglowanie ich w listwach segmentów trasy. Na suporcie zamocowany jest kadłub napędu wysypowego przenośnika podścianowego. Do przesuwu suportu zastosowane są siłowniki hydrauliczne.

Automatyzacja pracy w chodniku:
  • Krok początkowy: stacja najazdowo-zwrotna wysunięta
 
  • Krok końcowy: stacja najazdowo-zwrotna wsunięta

 

W UPZP-1200 zastosowano układ sterowania elektro-hydraulicznego EH, który umożliwia m.in. pracę w tzw. cyklu automatycznym. Cykl ten przeznaczony jest do podciągania (przesuwania) wysypu przenośnika ścianowego oraz przenośnika podścianowego wraz z postępem ściany i polega na jednoczesnym przesuwaniu przy wykorzystaniu siłowników suportu oraz siłowników przesuwników sekcji skrajnych. Praca tychże siłowników jest zsynchronizowana tak, aby umożliwić automatyczne przesuwanie o zadany skok. Po wykonaniu zadanego skoku następuje odryglowanie jarzm (zwolnienie blokady), przesunięcie jarzma o zadaną podziałkę, zaryglowanie, a następnie wykonanie kolejnego skoku, czyli przesunięcie o zadaną podziałkę. Cykl ten powtarza się do momentu nasunięcia do końcowego odcinka trasy UPZP-1200.
 
Rys. 3. Stacja najazdowa UPZP 1200 – budowa
 

Tabela 1. Dane techniczne UPZP-1200


W UPZP-1200 zastosowano układ sterowania elektro-hydraulicznego EH, który umożliwia m.in. pracę w tzw. cyklu automatycznym.




Grenevia SA
al. Roździeńskiego 1a
40-202 Katowice
www.famur.com

Reklama