MOVILINK® DDI firmy SEW-EURODRIVE to rewolucja transferu danych
Jest to trudne, gdy w branży wymagana jest mobilność, natomiast ośrodki produkcyjne znajdują się w różnych lokalizacjach. Firma Weintek odpowiedziała na te potrzeby, tworząc platformę Weintek Cloud Service (WeinCloud) pozwalającą na zdalny monitoring danych produkcyjnych pochodzących z wielu paneli w przejrzysty sposób w przeglądarce internetowej. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, masz stały dostęp do aktualnych danych produkcyjnych.
Zdalny monitoring maszyn przed wprowadzeniem WeinCloud
Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś, np. z zarządu, chciałby spojrzeć na aktualne parametry produkcji przedsiębiorstwa celem określenia ich wydajności, ale nie znajduje się w tym momencie w żadnym z tych przedsiębiorstw. Dotychczas istniały zasadniczo trzy rozwiązania tego problemu.
Łączenie z panelem operatorskim przez publiczny adres IP
Kiedy w zakładzie produkcyjnym znajduje się publiczny adres IP, osoba chcąca uzyskać dostęp do danych gromadzonych w panelu operatorskim musi wprowadzić ten adres IP na swoim urządzeniu i połączyć się z siecią LAN. Jednak na sieci lokalnej tego zakładu pracy znajduje się zapora sieciowa (firewall), która uniemożliwia połączenie się z panelem z zewnątrz. Wobec tego konieczne jest otworzenie portów w zaporze, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa chronionych przez nią danych. Poza tym, pomimo że używając różnych portów można połączyć się z kilkoma panelami równocześnie, to ten sposób nie pozwala na wyświetlanie danych z tych kilku paneli na jednym ekranie.
Łączenie z wirtualnymi sieciami prywatnymi
Firma Weintek proponowała dotychczas alternatywne rozwiązanie problemu bezpieczeństwa, polegające na aktywowaniu panelu operatorskiego w wirtualnej sieci prywatnej (Weintek oferuje łączenie się z siecią EasyAccess 2.0). Po nawiązaniu połączenia z siecią prywatną można bezpiecznie połączyć się z panelem np. za pomocą aplikacji cMT Viewer. Aplikacja umożliwia wyświetlenie projektu i wizualizację danych produkcyjnych, które możemy monitorować, parametryzować i kontrolować. Ten sposób również nie pozwala na wyświetlanie danych z kilku paneli na jednym ekranie, mimo że istnieje możliwość połączenia się z zewnątrz z wieloma panelami z tej samej sieci LAN.
Panele publikują swoje dane do serwera
W Internecie musi być postawiony serwer, który albo jest utrzymywany i administrowany przez firmę, albo jego utrzymywanie jest zlecane na zewnątrz. Panele łączą się z serwerem, publikując dane do brokera MQTT lub do bazy danych MySQL, prezentowanych w formie wierszy w tabelach. Następnie należy połączyć się z serwerem, aby uzyskać dostęp do danych z wielu paneli jednocześnie, co nie było możliwe we wcześniejszych rozwiązaniach. Dane są jednak prezentowane w skomplikowanej i nieczytelnej formie wymagającej analizy i uporządkowania. Aby to poprawić, konieczne byłoby stworzenie aplikacji lub strony internetowej, która prezentowałaby dane w przejrzysty sposób, co wymaga kolejnej inwestycji w postaci zatrudnienia programisty. Jednak ta metoda obarcza nas kolejnymi czynnikami wymagającymi nadzoru i zarządzania.
WeinCloud – jedna platforma udostępniająca dane z wielu paneli
Wcześniejsze rozwiązania borykały się z problemami bezpieczeństwa, ograniczały się do podglądu danych z jednego panelu, wymagały dodatkowych środków lub brakowało im czytelnej prezentacji danych. Firma Weintek proponuje zatem skorzystanie z usługi Dashboard, wchodzącej w skład platformy Weintek Cloud Service (WeinCloud). Platforma umożliwia wgląd do zintegrowanych danych produkcyjnych z paneli operatorskich znajdujących się w różnych lokalizacjach w prostszy i tańszy sposób niż w poprzednich rozwiązaniach.
MOVILINK® DDI przesyła z falownika do silnika dane dotyczące mocy i hamulca oraz dane diagnostyczne. Można w ten sposób zrewolucjonizować transfer danych w stosowanych aplikacjach - niezależnie od tego, czy topologia instalacji jest centralna czy decentralna oraz czy wykorzystywane są silniki synchroniczne, asynchroniczne lub liniowe.
Nie trzeba zastanawiać się, który enkoder pasuje do określonego interfejsu. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku jeden kabel zawsze pasuje!
MOVILINK® DDI zapewnia przepływ danych
Technologia jednokablowa stanowi podstawę zasilania oraz bezproblemowej wymiany danych. Z technologicznego punktu widzenia oznacza to, że niezależnie od wielkości instalacji do zasilania silnika i komunikacji z falownikiem potrzebny jest tylko jeden kabel hybrydowy. Maszyna rusza i już, dane płyną swobodnie!
W praktyce oznacza to, że takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić cenny czas oraz koszty instalacyjne. Jest to możliwe dzięki szczególnie wytrzymałemu i wydajnemu przewodowi koncentrycznemu do transmisji danych, który zapewnia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni instalacyjnej.
Właściwości
- W pełni cyfrowa technologia jednokablowa do silników synchronicznych, asynchronicznych i liniowych, jak również decentralnej techniki napędowej
- Hybrydowa technologia jednokablowa z jednolitym złączem do zasilania i transmisji danych
- Idealny do rozległych instalacji z długością przewodu do 200 m
- Szczególnie wytrzymałe i wydajne wykonanie z przewodem koncentrycznym do transmisji danych – optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, jak również wysoki stopień ochrony
- Całkowicie zintegrowany cyfrowy enkoder silnika
- Przesył danych silnik-falownik z wykorzystaniem seryjnego przewodu koncentrycznego zawartego w kablu hybrydowym
- MOVILINK® DDI jest standardowo zintegrowany z wszystkimi falownikami modułowego systemu automatyki MOVI-C®
- Jeden kanał zapewnia szybkie uruchamianie dzięki elektronicznej tabliczce znamionowej oraz szczegółowy status eksploatacji dostępny w każdej chwili uwzględniający następujące dane: moc silnika, monitorowanie temperatury silnika, zasilanie hamulca, zużycie hamulca, informacje o enkoderze oraz dane z innych czujników
Obszary zastosowania
- Digitalizacja każdego systemu napędowego, zarówno w instalacjach centralnych, jak i decentralnych
- Monitorowanie stanu za pomocą DriveRadar® od SEW-EURODRIVE
- Przygotowanie pod kątem bezpieczeństwa funkcjonalnego
Zalety
- Sterowanie dla każdego silnika przy wykorzystaniu tylko jednej serii falowników
- Zintegrowane bezpieczeństwo funkcjonalne od urządzeń kompaktowych po modularne, wieloosiowe systemy z jedno- lub dwuosiowymi modułami
- Szybkie i sprawne automatyczne uruchamianie
- dzięki elektronicznej tabliczce znamionowej dostarczającej wszystkie dane przekładni i silnika (Plug & Play)
- Oszczędność kosztów i czasu
- dzięki mniejszej ilości przewodów podczas instalacji, co umożliwia oszczędność miejsca
- Optymalizacja logistyki w zakresie części, dzięki zdolności łączności obejmującej cały system napędowym w tym silnik, falownik, enkoder, hamulec, czujniki oraz pozostałe opcje
Przepływ danych
Przechowywanie i przesyłanie danych napędu za pomocą elektronicznej tabliczki znamionowej
Automatyczne uruchamianie poprzez identyfikację napędu w falowniku
Dane hamulca i informacje diagnostyczne (np. dane z czujników temperatury)
Dane z enkodera non-safe (rozwiązanie safe w przygotowaniu)
Monitorowanie stanu
Jednostka komunikacyjna interfejsu MOVILINK DDI® zbiera dane Państwa napędu. Dzięki MOVILINK® DDI możliwe jest rejestrowanie danych z czujników znajdujących się przy silniku oraz w nim, jak również optymalne ich wykorzystywanie.
Jeśli niezbędna jest czasochłonna analiza danych, wówczas mają Państwo możliwość analizy danych dostarczonych przez MOVILINK® DDI za pomocą Edge Processing Unit. Szybko, bezpiecznie i z każdego miejsca. Mogą Państwo skorzystać również z aplikacji DriveRadar® IoT.
Oferujemy skuteczną digitalizację, która dzięki naszemu szybkiemu i automatycznemu wsparciu umożliwia oszczędność czasu i kosztów!
Czym jest WeinCloud?
WeinCloud to właściwie zbiór „usług chmurowych”, pozwalających na zdalny monitoring maszyn i procesów w przeglądarce stron internetowych. Dashboard to forma prezentacji aktualnych i historycznych danych bez możliwości edytowania parametrów. W skład tej platformy wchodzi usługa zdalnego dostępu firmy Weintek – EasyAccess 2.0 i osadzonego w chmurze pulpitu (Dashboard) odpowiadającego za wizualizację danych.
EasyAccess 2.0
EasyAccess 2.0 – to usługa VPN (wirtualna sieć prywatna opracowana przez Weintek) zapewniająca zdalny dostęp do paneli w bezpieczny sposób. Ukrywa tożsamość online użytkownika, zapewniając mu anonimowość i szyfrując połączenie między urządzeniami. Umożliwia również łączenie się z urządzeniami nie mającymi publicznego adresu IP. Usługa ta była także wykorzystywana we wcześniej zaprezentowanych rozwiązaniach.
Dashboard
Dashboard (pulpit) – to rodzaj raportu obrazującego zdalnie w formie wizualnej najważniejsze dane obiektowe i wskaźniki w uporządkowany i przejrzysty sposób. Przy wykorzystaniu WeinCloud dane z różnych paneli operatorskich mogą być wyświetlane na jednym pulpicie.
Schemat – od przesyłania do wizualizacji danych
Proces łączenia i przesyłania danych zaczyna się od panelu operatorskiego HMI serii cMT X, który publikuje dane w serwisie WeinCloud. Eliminuje to tym samym konieczność dbania o hosting serwera lub szyfrowanie połączenia. Co istotne, platforma WeinCloud jest dostępna jedynie dla urządzeń firmy Weintek z serii cMT X.
Następnie w ręce administratora przekazywana jest możliwość stworzenia prezentacji graficznej danych (dashboard) przy pomocy narzędzi dostępnych na stronie WeinCloud https://www.weincloud.net/login. Intuicyjny interfejs użytkownika edytora działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”, jeden z gotowych różnorodnych widżetów w postaci m.in. słupków, wykresów i liczb. W ten prosty sposób administrator domeny decyduje o tym, które dane będą wyświetlane oraz w jakiej formie będą wyświetlane, nie wymagając od administratora specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Na koniec pozostaje tylko powiązać stworzoną wizualizację z adresami z tagami aplikacji chmurowej.
Możliwości użytkownika
Jako administrator domeny lub superużytkownik możesz podejmować decyzję, kto z użytkowników będzie mieć wgląd w pulpit. Dane produkcyjne i wskaźniki wykorzystania są dostępne bez ograniczeń dystansowych. Dashboard umożliwia również wyświetlanie zsynchronizowanych danych z wielu paneli w jednej zakładce strony internetowej. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się użytkownik, może on w każdej chwili monitorować sytuację na linii produkcyjnej.
Końcowym efektem WeinCloud jest poprawienie efektywności produkcji poprzez wygodny i elastyczny monitoring. Podgląd do historii danych produkcyjnych i wskaźników wykorzystania z całego roku ułatwia zlokalizowanie czynników wymagających interwencji w celu poprawy produktywności przedsiębiorstwa. WeinCloud pozwala łączyć mobilność z byciem na bieżąco z procesami zachodzącymi na wszystkich liniach produkcyjnych jednocześnie.
Funkcje i specyfikacje WeinCloud
- Monitoring danych z różnych lokalizacji
- Proste projektowanie prezentacji graficznej
- danych produkcyjnych
- Przyjazny interfejs użytkownika
- Zintegrowane dane wyświetlane w jednej zakładce
- Dostęp do WeinCloud możliwy jedynie przez panele serii cMT X
- Z pojedynczego panelu można publikować do chmury do 500 tagów (wartości)
- Odświeżanie danych można ustawić w zakresie między 5 a 60 sekundami
- Możliwość logowania na panel do 100
- tagów historycznych
- Historyczne tagi przechowywane przez 365 dni
- Możliwość stworzenia do 10 stron wizualizacji
- Nie jest konieczne dokupienie dodatkowej licencji na EasyAccess 2.0
Jak skorzystać z WeinCloud?
- Platforma WeinCloud jest dostępna jedynie przez panele operatorskie serii cMT X
- Możliwe jest skorzystanie z 3-miesięcznego darmowego okresu próbnego
- Zalogowanie do chmury na stronie https://www.weincloud.net/login
- Definiowanie w pulpicie, które wartości
- ma przesyłać panel
- Projektowanie wizualizacji danych
- Instalacja EasyBuilder Pro – dodanie projektu panelu
- Nawiązanie połączenia pulpitu z WeinCloud przez EasyBuilder
Szybki i łatwy dostęp do czytelnych danych jest niezbędny w monitorowaniu
procesu produkcji
www.multiprojekt.pl/zdalny-monitoring-maszyn/
Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
Ul. Pilotów 2E, 31-462 Kraków
Tel. 12 413 90 58, fax 12 376 48 94
e-mail: info@multiprojekt.pl
www.multiprojekt.pl