Nowy program dotacyjny wspierający cyfryzację w firmach
Od kilkunastu miesięcy czekamy na dotację na cyfryzację firm. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku roku 2025 nareszcie opublikowane zostaną warunki i rozpocznie się nabór. Skąd takie wyczekiwanie? W nowych programach wspiera się ochronę środowiska, innowacje, a typowych dotacji na zakup programów informatycznych brakuje.
Poprawa zarządzania może generować duże efekty przy stosunkowo niskich nakładach. Możliwe będzie uzyskanie 50% zwrotu poniesionych nakładów.
Poprawa zarządzania może generować duże efekty przy stosunkowo niskich nakładach. Możliwe będzie uzyskanie 50% zwrotu poniesionych nakładów.
Program będzie skierowany do polskich przedsiębiorców z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez proces transformacji cyfrowej.
Działalność planowana do objęcia wsparciem (definicje)
Cyfryzacja – co to jest?
Dla przypomnienia – cyfryzacja to szereg zintegrowanych działań na wielu płaszczyznach, umożliwia przeniesienie tradycyjnych procesów, procedur czy papierowych dokumentów na nowoczesne platformy elektroniczne, a to pozwala na automatyzację działań, a tym samym poprawę szybkości pracy. To proces wprowadzania technologii cyfrowych do działań biznesowych. Przykładem cyfryzacji są np. bezobsługowe biletomaty, inteligentne kioski samoobsługowe, automatyzacja w magazynach. Cyfryzacja umożliwia przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie zasobów za pomocą wszelakich dostępnych urządzeń elektronicznych. Czasami zamiennie używa się pojęcia digitalizacja i cyfryzacja, jednak digitalizacja to pojęcie węższe, bo dotyczy przenoszenia z postaci papierowej na cyfrową, czyli np. skanowanie.
Działalności objęte dotacją
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – wsparcie przeznaczone będzie na zakup gotowych rozwiązań (w formie licencji lub praw własności do technologii) oraz na zlecone prace programistyczne. Inną formą wsparcia dla MŚP będzie doradztwo przedwdrożeniowe. Celem takiego doradztwa powinno być rozpoznanie faktycznych potrzeb i korzyści firmy w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstwa. Projekt realizowany będzie na zasadzie projektu grantowego.
Przedsiębiorca – wnioskodawca zobowiązany będzie wykazać, że transformacja cyfrowa będąca przedmiotem projektu – dotyczyć będzie:
- procesu produkcji lub usług produkcyjnych,
- procesów bezpośrednio je wspierających:
- przygotowanie do produkcji lub usług produkcyjnych (w tym projektowanie, prace inżynieryjne i związane z nimi testy techniczne, analizy i certyfikacja),
- magazynowanie własnych produktów lub materiałów,
- transport wewnętrzny, tj. zaopatrzenie linii produkcyjnej, odbiór produktów gotowych z produkcji,
- kontrolę jakości wyprodukowanych produktów lub usług produkcyjnych,
- pakowanie,
- zabezpieczenia infrastruktury IT wykorzystywanej w procesie produkcji lub wsparciu produkcji,
- sprzedaż własnego produktu lub usługi.
W programie zidentyfikowane zostały tzw. obszary transformacji cyfrowej. Są to:
- Automatyzacja procesów i analityka biznesowa;
- Cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem;
- Wykorzystanie rozwiązań chmurowych;
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe;
- Cyberbezpieczeństwo;
- Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
Projekt musi wpisywać się w w/w obszary.
Limity i ograniczenia
Program podzielony będzie na 2 części:
- Obligatoryjną (obowiązkową do uwzględniania w projekcie), to:
- koszty nabycia i wdrożenia gotowych technologii cyfrowych do działalności przedsiębiorstwa,
- zlecenia na indywidualne zamówienie prac programistycznych w celu powstania technologii cyfrowych i wdrożenia wytworzonej technologii do działalności przedsiębiorcy,
- Fakultatywną (można wybrać, ale nie ma obowiązku),
- koszty szkoleń pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych,
- koszty niezbędnych środków trwałych,
- koszt nabycia materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów (innych niż środki trwałe).
Jednakże, aby pohamować zakusy firm na potraktowanie programu na cyfryzację jako programu „na zakup maszyn i urządzeń” instytucja planuje wprowadzenia limitu, aby maksymalny, łączny udział kosztów kwalifikowalnych w ramach komponentu fakultatywnego wynosił 40% kosztów kwalifikowalnych projektu grantowego.
O dotację można wystąpić, gdy minimalna wartość wnioskowanego grantu wynosi 150.000 PLN i jest jednocześnie niższa od 850.000 PLN, czyli minimalna wartość inwestycji to 300 000,00 PLN.
Limity
W programie planowane jest wskazanie pewnych wymagań w stosunku do historii działalności przedsiębiorstwa – wnioskodawcy, tj. okres działalności min. 5 lat (wnioskodawca zamknął co najmniej 5 pełnych lat obrotowych).
Drugim ograniczeniem jest poziom uzyskanych obrotów, tj. przychód netto ze sprzedaży, a dokładniej średnia roczna wysokość przychodów netto ze sprzedaży z ostatnich 3 lat jest wyższa od wartości wnioskowanego dofinansowania.
Z obserwacji rynku wiadomo, że zainteresowanie programami do cyfryzacji pojawia się zazwyczaj na pewnym etapie rozwoju firmy (pierwsze nakłady są ponoszone na park maszynowy) – nie powinno to stanowić istotnego ograniczenia dla firm, a stanowi zapobieganie nadużyciom.
Budżet do podziału to 140 mln, a dotacja będzie miała formę pomocy de minimis.
Dotacja to nie zapomoga
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu, że dotacja unijna to nie jest rodzaj „zapomogi”, ale nagroda dla dobrych i rokujących projektów. Jeśli firma nie ma dostępu środków na inwestycje, to raczej dotacja nie pomoże, bo nie zostanie udzielona.
Zazwyczaj we wniosku o dotację – firma musi wskazać skąd będą pochodzić środki do czasu wypłaty dotacji, np. środki własne, pożyczka, kredyt inwestycyjny. Dotacja jest wypłacana – co do zasady – po zakończeniu zakupu, etapu inwestycji, więc dotacja nie eliminuje problemu braku środków na inwestycję. W tym programie nie przewiduje się wypłaty zaliczek, a tylko refundację czy oddawanie środków za już zrealizowane wydatki.
Zakończenie zakupów to nie zakończenie projektu
W projektach dotyczących cyfryzacji czy robotyzacji – zakup i zainstalowanie oprogramowania sprzętu nie oznacza zakończenia inwestycji. Aby mówić o zakończonym projekcie należy mieć świadomość, że musi on być wdrożony i firma musi zacząć działać w wykorzystaniem tych nowych zakupów. A to oznacza czasami kolejne tygodnie na wdrożenia nowych rozwiązań. Co więcej – w tym przypadku – pochopne deklarowanie zakończenia projektu jest bardzo proste do sprawdzenia przez instytucję udzielającą wsparcia i zdecydowanie odradzam takie praktyki. Planując projekt należy uwzględnić czas na wdrożenie, programowanie i dopiero wtedy można uznać projekt za skończony.
Uwzględniając lukę na rynku w zakresie dotowania tego typu inwestycji oczekiwać należy sporego zainteresowania tym programem. W takich okolicznościach należy dobrze przeanalizować kryteria wyboru projektów, gdy będą opublikowanie – czy plany inwestycyjne będą dobrze wpisywać się w te warunki i projekt ma szansę uzyskać wysoką punktację, co zwiększy szanse na uzyskanie dotacji.
Aktualności można śledzić pod adresem: https://arp.pl/
MS-Consulting
Anna Szymczak
specjalista ds. dotacji
a.szymczak@ms-consulting.pl