Panele HMI Weintek wspierają fotowoltaikę!
EDAP to polska firma, która jest twórcą autorskiego projektu – sterownika Solar Tracker przeznaczonego do pozycjonowania paneli słonecznych na podstawie pozycji słońca. Sterownik Solar Tracker został uzupełniony o panel operatorski Weintek CMt SVR102 od firmy MultiProjekt w celu kompleksowego zarządzania trackerami.
Fot. Panel operatorski cMT SVR102
Sterownik Solar Tracker V4Pro to zaawansowane urządzenie do sterowania obrotnicami paneli fotowoltaicznych, umożliwiające ich ruch w dwóch osiach (X i Y) dla optymalnego pozyskiwania energii słonecznej. W rezultacie panele fotowoltaiczne zwracają się w stronę, z której dociera największa ilość promieni słonecznych.
W skład sterownika wchodzą urządzenia peryferyjne takie jak czujnik żyroskopowy elewacji, magnetyczne czujniki krańcowe, czujniki prędkości wiatru oraz czujnik wydajności energetycznej zwiększający efektywność instalacji fotowoltaicznej nawet o 8%.
Sterownik oferuje zarówno tryb automatyczny, jak i ręczne sterowanie za pomocą dołączonego bezprzewodowego pilota lub aplikacji na smartfony Android, co pozwala na kontrolę pozycji trackera i monitorowanie warunków otoczenia.
Kontrola na każdym kroku. Zdalne sterowanie i konfiguracja
Chociaż aplikacja na smartfony z systemem Android dla sterownika Solar Tracker V4Pro oferuje możliwość zdalnego podglądu i sterowania, to kluczowym elementem rozszerzającym funkcjonalność systemu jest indywidualnie konfigurowany panel operatorski Weintek CMt SVR102. Panel HMI Weintek jest niezbędny dla użytkowników, którzy mają więcej niż jedną instalację fotowoltaiczną. Oferuje on szeroki zakres możliwości konfiguracyjnych i pełną kontrolę nad systemem. Panel może pracować również w szerokim zakresie temperatur od -20 do 55 stopni Celsjusza.
Fot. Sterownik Solar Tracker V4Pro do pozycjonowania paneli słonecznych na podstawie pozycji słońca
Jakie korzyści daje panel Weintek w sterownikach Solar Tracker?
- Kontrola nad działaniem paneli fotowoltaicznych za pomocą wizualizacji parametrów i zdalnej obsługi poprzez szyfrowane połączenie Easy Access;
- Szybka interwencja dzięki alarmowaniu o przekroczeniu punktów krytycznych za pomocą wiadomości push wysyłanych na urządzenia mobilne;
- Analiza danych dzięki przechowywaniu historii zdarzeń oraz wartości z danego trackera.
Funkcje panelu operatorskiego Weintek CMt SVR102
- Panel HMI CMt SVR102 jest bez ekranu, dzięki czemu nie potrzebujesz mieć tego urządzenia fizycznie przy sobie. Wystarczy, że połączysz swoje urządzenie z darmową aplikacją cMT Viever od Weintek, aby wyświetlić parametry z każdego miejsca w Polsce;
- Parametryzacja;
- Monitoring na żywo;
- Wizualizacja;
- Przechowuje historię zdarzeń;
- Przechowuje historię wartości z tego trackera – jaki był wiatr, natężenie prądu, słońca.
Dlaczego EDAP wybrał Weintek?
Firma EDAP wybrała panel operatorski Weintek CMt SVR102 ze względu na:
- Prostą obsługę;
- Kompaktowość;
- Bezpieczeństwo – szyfrowane połączenie VPN przez Easy Access 2.0;
- Wbudowany VPN;
- Pomoc w wdrożeniu panelu oraz szkolenia z oprogramowania HMI prowadzone przez firmę MultiProjekt.
Jak dobrać panel operatorski?
Planując zakup panelu HMI, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:
- Wielkość ekranu. Wybierz przekątną ekranu, która będzie łatwa i wygodna do obsługi przez operatora. Małe ekrany mogą być bardziej opłacalne, ale mogą być niewygodne w obsłudze, wpływając na spowolnienie procesów.
- Rozdzielczość ekranu. Rozważ, czy potrzebujesz wysokiej rozdzielczości ekranu, która jest pomocna przy wyświetlaniu szczegółowych danych czy niskiej rozdzielczości do prostych interfejsów.
- Rodzaj matrycy. Istnieją matryce TFT i IPS, przy czym te ostatnie oferują lepszą jakość obrazu, ale są droższe.
- Rodzaj dotyku. Dotyk pojemnościowy pozwala na wykorzystanie wielopunktowego dotyku, możemy obsługiwać więcej rzeczy, np. powiększać dwoma palcami i zmniejszać wykresy na naszym ekranie. Za to dotyk rezystancyjny jest bardziej odporny na zakłócenia, dzięki czemu możemy zabezpieczyć panel dodatkową folią ochronną przed uszkodzeniami. Z tego powodu dotyk rezystancyjny jest częściej stosowany w zakładach pracy, gdzie występują trudne warunki pracy.
- Funkcjonalność. Upewnij się, że panel HMI oferuje funkcje, które są istotne dla twojej aplikacji, takie jak możliwość pisania skryptów, logowanie danych, recepturowanie, obsługa alarmów i wiele innych.
- Oprogramowanie. Zwróć uwagę na dostępność oprogramowania i jego przyjazność w obsłudze. Niektórzy producenci oferują darmowe oprogramowanie do swoich paneli.
- Kompatybilność wsteczna. Sprawdź, czy producent oferuje możliwość konwersji projektów z wcześniejszych wersji oprogramowania na nowsze.
- Wsparcie techniczne. Wybierz producenta lub dostawcę, który oferuje wsparcie techniczne, szkolenia pracowników i pomoc w obsłudze.
Podsumowując, wybór panelu HMI zależy od specyfiki twojej aplikacji i jej wymagań. Przemyśl każdy z powyższych czynników, aby wybrać odpowiednie urządzenie do swojego zakładu.