Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Polski producent magazynów energii dostarczy swoją technologię do projektów z kontraktem w rynku moc

Udział OZE w krajowym miksie energetycznym rośnie z miesiąca na miesiąc. Według danych PSE, produkcja energii elektrycznej z OZE w pierwszym i drugim kwartale tego roku wynosiła 20%, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2022 było to 17%, a w roku 2021 jedynie 11%. Na dużą dynamikę wzrostu, głównie fotowoltaiki, złożyły się dwa czynniki – dostęp do niezawodnej technologii oraz otoczenie prawne sprzyjające inwestycjom.

Czy magazyn energii się opłaca?
Według specjalistów z Impact Clean Power Technology momentem przełomowym dla krajowych inwestycji w bateryjne magazyny energii była zeszłoroczna aukcja mocy. W jej wyniku pięć projektów wielkoskalowych magazynów energii uzyskało możliwość zawarcia 17-letnich umów typu standby, w ramach których otrzymywać będą coroczne wynagrodzenie za gotowość do dostarczenia uzgodnionych wielkości mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
„Nasz pierwszy stacjonarny magazyn energii dostarczyliśmy już w 2016 roku do warszawskiego operatora systemu dystrybucyjnego. Rolą tego innowacyjnego systemu była regulacja napięcia w węźle sieciowym. W tamtym czasie nie było mowy o rentowności dla tej technologii, zmieniło się to jednak w grudniu 2022 wraz z otwarciem rynku mocy dla magazynów energii” – mówi dr Bartek Kras, wiceprezes Zarządu Impact.


 
Gwarancja wieloletniego kontraktu mocowego stanowi istotną część dostępnych strumieni przychodów dla magazynów energii. Nie dziwi zatem fakt, że w trakcie przygotowań do tegorocznej aukcji głównej rynku mocy, znajduje się kilkukrotnie większa liczba projektów niż rok wcześniej.
 
Rynek mocy wymaga jednak zastosowania w magazynach energii niezawodnych rozwiązań technologicznych. Jednostki zgłoszone do kontraktu muszą być gotowe dostarczać na żądanie moc maksymalną nieprzerwanie przez 4 godziny. Za niespełnienie obowiązku mocowego przewidziane są kary, które ustalane są przez Urząd Regulacji Energetyki.
„W rynku mocy niezbędne są sprawdzone niezawodne aplikacje, bo nie ma miejsca na błędy. W przypadku kontraktu na dostawę 10 MW mocy, każda godzina braku dostępności magazynu będzie kosztować w dzisiejszych warunkach nie mniej niż 45 tys. złotych” – mówi Krzysztof Szymański, BESS Business Unit Manager w Impact.

Z czego zbudowany jest magazyn energii?
Bateryjny magazyn energii składa się z trzech podstawowych elementów:
  • zasobników energii – czyli systemów bateryjnych zbudowanych z ogniw litowo-jonowych,
  • falowników – które umożliwiają ładowanie i rozładowywanie zasobników,
  • stacji transformatorowych – pozwalających na wyprowadzenie mocy z magazynu energii.
 
Nad poprawną pracą wszystkich elementów czuwa system sterowania i kontroli zwany EMS.
 
W przypadku wielkoskalowych magazynów energii firma Impact stosuje podział magazynu na samodzielne jednostki magazynujące energię. Duży magazyn może się składać z kilkudziesięciu falowników i kilkuset zasobników energii. W takim przypadku zastosowanie modułowej struktury redukuje ryzyko awarii całego systemu, ponieważ każda z jednostek może działać niezależnie od pozostałych. 
 
Na niezawodność całego systemu znacząco wpływa kompatybilność wszystkich współpracujących ze sobą elementów oraz komunikacja pomiędzy nimi. Firma zdecydowała się dostarczać swoim klientom cały ekosystem złożony z zasobników, falowników oraz stacji transformatorowych. Sercem systemu jest układ sterowania, który bazuje na ultraszybkiej komunikacji światłowodowej.
 
„Produkty, które wprowadzamy na rynek są gotowe do obsługi rynku mocy, a w przyszłości bez zmiany fizycznych podzespołów będą mogły świadczyć jeszcze bardzie wymagające usługi regulacji częstotliwości” – mówi Artur Jagusiewicz, Chief Technology Officer w Impact.

Degradacja baterii
Impact Clean Power Technology jest polskim producentem systemów magazynowania energii. Firma od ponad 16 lat tworzy litowo-jonowe systemy bateryjne, które sprzedaje do klientów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Niewiele jest firm, które mogą pochwalić się tak długim doświadczeniem w pracy z różnymi typami ogniw. Na podstawie zbieranych przez lata doświadczeń, firma opracowała modele obliczeniowe, pozwalające dokładnie ocenić tempo starzenia się ogniw, a tym samym ubytki ich pojemności. Jest to niezmiernie istotne w przypadku magazynów do rynku mocy. 
Zakładając, że magazyn będzie wykonywał jeden pełny cykl pracy na dobę, czyli pełne naładowanie i rozładowanie, to po 15 latach w magazynie pozostanie ok. 85% pierwotnej pojemności. Aby magazyn miał możliwość zrealizowania po takim czasie warunków umowy standby z PSE, czyli odpowiedzieć na wezwanie do dostarczenia mocy maksymalnej w ciągu 4 godzin, konieczne jest jego uzupełnienie o dodatkową pojemność.
 
Pracując z klientami Impact oferuje usługę utrzymania pojemności magazynu w całym okresie eksploatacji. Serwis BESS polega na cyklicznej rozbudowie magazynu o nowe kompatybilne z istniejącą infrastrukturą zasobniki, dzięki czemu proces degradacji magazynu ulega spowolnieniu. Rozwiązanie to pozwala na rozłożenie części nakładów inwestycyjnych na cały okres eksploatacji, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku wysokich kosztów kapitału dłużnego.

Rozwiązania wodorowe
Międzynarodowe doświadczenia, zdobywane przez specjalistów z Impact-u wyraźnie kreślą kształt przyszłych ekosystemów energetycznych. Magazynowanie energii elektrycznej oraz ciepła zajmuje w nich ważną rolę. Dotyczy to w szczególności rozproszonych systemów energetycznych.
 
Podejście holistyczne, które w IMPACT określamy jako All in ONE Solution odnosi się do zintegrowanego i spójnego ekosystemu energetycznego, posiadającego Odnawialne Źródła Energii, magazyn litowo-jonowy, elektrolizer wraz z magazynem wodorowym, a także ogniwo paliwowe typu H2MAX. Nasza optyka pozwala poważnie podejść do zagadnienia efektywności energetycznej oraz dopasowania profilu generacji do profilu zapotrzebowania na energię w całym roku – mówi Krzysztof Dresler, Dyrektor Projektów Wodorowych w Impact.
 
All in ONE Solution, czyli zintegrowany ekosystem energetyczny zawierający wszystkie elementy instalacji wodorowej otwiera przestrzeń do generowania zysków z pełnego łańcucha wartości – począwszy od produkcji wodoru, a na dystrybucji jego nadmiarów skończywszy. Jest to podejście, które pozwala na istotne obniżanie kosztów wytwarzania wodoru oraz upraszcza dostęp do finansowania.
 
Pełna gama oferowanych przez Impact rozwiązań zaprezentowana zostanie na targach Energetab w Bielsku-Białej w dniach od 12 do 14 września.
 
Krzysztof Szymański
Manager ESS w firmie Impact Clean Power Technology S.A.


Impact Clean Power Technology S.A.
ul. Świętokrzyska 30/63
00-116 Warszawa
 

Reklama