Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Precyzja i elastyczność produkcji dzięki zastosowaniu Motion Control


Technika napędowa nieustannie się rozwija. Rozwój ten jest motywowany oczekiwaniami rynku maszynowego oraz odbiorców co do wydajności i funkcjonalności urządzeń napędowych. Producenci maszyn chcą odpowiedzieć na te wymagania i zapewnić nie tylko wysoką precyzję i płynność ruchu, ale również elastyczność w użytkowaniu maszyn. Lenze stale inwestuje w doskonalenie swoich produktów i jest w stanie spełnić wysokie wymagania związane z zaawansowanym sterowaniem ruchem.



Zalety Motion Control
Dzięki technologii motion control osiąga się wysoką precyzję ruchu urządzeń, dokładne pozycjonowanie i minimalizację błędów. Przyczynia się to do optymalizacji ruchu, mniejszych strat energii i zwiększenia efektywności całego procesu. Możliwość wprowadzania zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa zapewnia dodatkowo bezpieczeństwo pracowników i maszyn.

Jak technologia Motion Control zwiększa funkcjonalność maszyn?
Producenci maszyn od lat dążyli do zastąpienia tradycyjnych mechanicznych powiązań ruchów maszynowych pojedynczymi osiami napędowymi, które są synchronizowane przez centralny system sterowania ruchem. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa elastyczność produkcji, umożliwiając wytwarzanie różnych produktów na jednej maszynie. Obecnie zmiana asortymentu zazwyczaj polega na wyborze odpowiedniej procedury w PLC, podczas gdy wcześniej wymagała czasochłonnego przezbrojenia mechanicznego.
Tendencje te wymogły na producentach przemienników częstotliwości wykonanie wieloosiowych systemów napędowych, które mogą sterować dowolną liczbą osi, przy jednoczesnym zachowaniu synchronizacji ruchów między poszczególnymi podzespołami na maszynie.






Zmiany na rynku automatyzacji
Na rynku nieustannie rośnie oczekiwanie wzrostu wydajności i dokładności maszyn, co powoduje konieczność stosowania systemów o wysokich możliwościach obliczeniowych, wysokiej dynamice i wysokiej dokładności kontroli ruchu wykonawczego silnika napędowego.
Wraz z takimi oczekiwaniami zmniejsza się zapotrzebowanie na stosowanie silników indukcyjnych i standardowych przemienników częstotliwości na rzecz silników serwo połączonych ze specjalizowanymi przemiennikami serwo.
Przemienniki serwo stały się jednym z komponentów rozbudowanego systemu napędowego, w którym funkcjonalność została przeniesiona z pojedynczego, niezależnego przemiennika częstotliwości do centralnego sterownika PLC z zaimplementowanymi funkcjami kontroli ruchu – gotowymi do wykorzystania blokami technologicznymi obsługującymi najczęściej spotykane rozwiązania maszynowe.
Przy pracach rozwojowych nad wieloosiowymi systemami napędowymi z centralnym system sterowania ruchem, z ang. „Central Motion Automatic”, szczególny nacisk został położony na wprowadzenie do systemu bloków opisujących gotowe moduły maszynowe.
Polega to na tym, że każda maszyna może być złożona z określonych funkcji połączonych w moduły technologiczne. Przy takim podejściu odbiorca w znaczącym stopniu redukuje czas potrzebny na wdrożenie i uruchomienie centralnego systemu sterowania ruchami na maszynie. Dodatkowym atutem jest fakt, że korzystanie z gotowych bloków funkcyjnych zwiększa niezawodność systemu i minimalizuje ryzyko pojawienia się błędów programistycznych na etapie produkcji maszyny.

Szybkie programowanie z modułami FAST od Lenze
Firma Lenze, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom rynku, wdrożyła w swoich produktach gotowe maszynowe technologiczne bloki funkcjonalne pod nazwą Application Software Toolbox FAST dla systemów wieloosiowych z centralnym sterowaniem ruchem.
Biblioteka LENZE FAST zawiera między innymi bloki wału elektrycznego, nawijaka, latającej piły, rejestru, pozycjonowania tabelarycznego i inne.
Dzięki zastosowaniu gotowych, wcześniej już przygotowanych i przetestowanych bloków funkcyjnych, producenci maszyn mogą zaoszczędzić 80% czasu potrzebnego na prace inżynierskie.
Bloki technologiczne wykorzystywane w systemie „Central Motion Automatic” zostały również zaimplementowane w kolejnej generacji przemienników częstotliwości serii i950 oraz serii sterowników Lenze C430, c450 i c550.
Dzięki takiemu zabiegowi przemienniki częstotliwości zyskały inteligencję funkcjonalną, każdy przemiennik częstotliwości realizuje określoną blokiem technologicznym funkcję napędową bazując na takiej samej platformie systemowej. 
W przyszłości technologia Motion Control oraz systemy bloków funkcyjnych będą nadal rozwijać się, umożliwiając jeszcze bardziej zaawansowane i zautomatyzowane procesy w przemyśle, co przyczyni się do dalszego zwiększenia efektywności i precyzji w produkcji.



Lenze Polska Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188 B
40-203 Katowice
www.lenze.com 

Reklama