Przekaźnik Programowalny Logicznie – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Czy Finder OPTA może wprowadzić Twój układ logiczny na wyższy poziom i dlaczego warto ją stosować?
Sterowniki PLC pojawiły się w przemyśle stosunkowo niedawno. Ich zadaniem było szybsze i łatwiejsze przestrajanie maszyn, które pchnęły przemysł motoryzacyjny USA na drogę szybszego rozwoju. Specjaliści, którzy w manualny sposób musieli przestrajać maszyny, zostali odciążeni na rzecz sterowników programowalnych. Początkowo PLC wydawały się wiedzą tajemną dla wąskiego grona specjalistów, jednak ich popularyzacja zjednała sobie rzeszę fanów również w innych gałęziach przemysłu.
Jednak niewielkie zakłady często nie mogły sobie pozwolić na zakup sprzętu, czyli sterownika i licencji na oprogramowanie. Zwłaszcza jeśli modernizacja miała objąć kilkanaście maszyn wymagających wprowadzenia wielu sterowników i zakupu większej liczby licencji.
Od roku 2005 rozwijał się projekt Arduino, początkowo jako działanie studenckie szybko zyskał grono fanów na całym świecie jako proste i tanie narzędzie dla hobbystów. Dzięki ciągłemu rozwojowi Arduino wprowadzało kolejne produkty również do świata przemysłu. Łatwe programowanie i znajomość open source Arduino spowodowały, że coraz częściej było implementowane do małych rozwiązań przemysłowych i automatyki budynkowej.
Zwieńczeniem tego procesu wydaje się być mariaż Arduino i włoskiego producenta przekaźników przemysłowych Finder. Firma z Almese znana jest ze swoich trwałych i niezawodnych produktów. Połączenie tych dwóch producentów wydało na świat komponent, który nazwano przekaźnikiem programowalnym logicznie – OPTA Seria8A.
Otwarte oprogramowanie dla każdego
Proste programowanie bez licencji za pomocą Arduino IDE oraz możliwość sterowania przekaźnikiem za pomocą innych języków w standardzie zgodnym z IEC/EN 61131 pozwala na stworzenie wielu funkcjonalnych aplikacji bez ponoszenia sporych kosztów na licencyjne oprogramowanie. Niewątpliwie dużą zaletą OPTY jest jej budowa. Wmontowany port USB typu C gwarantuje łatwość połączenia z komputerem celem naniesienia zmian lub zakodowania układu.
Przekaźniki wsparte hi-tech
Na pokładzie Przekaźnika Programowalnego Logicznie Seria 8A znajdują się cztery przekaźniki 10A, które współgrają z płytką Arduino. Zastosowany w tym układzie dwurdzeniowy procesor ST Cortex® M7+M4, zapewnia przetwarzanie w czasie rzeczywistym do zarządzania obliczeniami w celu konserwacji predykcyjnej i aktualizacji OTA (OVER THE AIR).
Bez ograniczeń
Finder OPTA to urządzenie, które ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Dzięki portom wejścia pozwalającym na zastosowanie czujników bądź włączników analogowych/cyfrowych możliwe jest podłączenie OPTY do wielu układów logicznych. Wyobraźmy sobie, że możemy w pełni zautomatyzować linię produkcyjną lub budynek, bez konieczności stawiania szeregu skomplikowanych urządzeń, a większość procesów wygenerowana zostanie w jednym aparacie. Każde z 8 wejść jest w pełni programowalne, a dziki zaciskom śrubowym odpada problem dolutowywania czujników lub łączenia ich za pomocą konektorów, co znane jest z wielu innych rozwiązań Arduino.
Seria 8A w 3 odsłonach
Użytkownik decydując się na OPTĘ dostaje do wyboru 3 wersje przekaźnika: LITE, PLUS i ADVANCE. Każdy z nich spełnia podobne funkcje i posiada takie same przekaźniki i płytki Arduino. Modele różnią się od siebie liczbą obsługiwanych portów.
- LITE posiada porty USB i RJ45.
- PLUS wyposażony jest dodatkowo w port RS485 dla protokołu modbus.
- ADVANCED to wszystkie z wymienionych i dodatkowo moduł Wi-Fi oraz Bluetooth (low energy).
Wszystkie z modułów OPTA zasilane są za pomocą najczęściej spotykanego w szafach rozdzielczych napięcia 12 i 24 V DC, a dzięki modułowej obudowie i możliwości montażu na szynie TH jest to produkt, który łatwo zaimplementować do każdego układu.
Niewątpliwie wygodna obudowa, szerokie, wachlarz zastosowań oraz elastyczność w programowaniu będzie atutem przekonującym automatyków. OPTĘ już można spotkać w wielu układach na całym świecie, zarówno w automatyce budynkowej, małych, autorskich układach smart home oraz automatyce przemysłowej.
FINDER Polska Sp. z o.o.
ul. Logistyczna 27
62-080 Sady
tel. 61 865 94 07
fax 61 865 94 26
e-mail: finder.pl@findernet.com
www.facebook.com/finderpolska/