Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Przemysłowy magazyn energii od ELMECH katalizatorem korzyści dla przemysłu
Patryk Jeż



Magazyny energii ENERGATE od Elmech cieszą się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorstw przemysłowych, które przez stałe zarządzanie energią obniżają wydatki na prąd oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Dziś można śmiało stwierdzić, że poświęcając 5 minut na analizę faktury za zużycie energii elektrycznej, każdy przedsiębiorca może wyliczyć, ile jest w stanie zarobić na konsumowanej energii, redukując jednocześnie koszty, oraz po jakim czasie inwestycja ta zacznie przynosić mu czysty zysk.


Większe wydatki, większe niebezpieczeństwo

Rosnące ceny energii elektrycznej i coraz częstsze ryzyko przerw w dostawie prądu to problemy, które nie omijają przedsiębiorstw przemysłowych. Wpływają one na dochody firm i ich zdolności produkcyjne, dlatego aktywne przeciwdziałanie zagrożeniom i zarządzanie energią będą strategicznymi ruchami w tym sektorze gospodarki. Energate rozwiązuje oba problemy jednocześnie, a dodatkowo realizuje cele ekologiczne, które są tożsame ze strategiami rozwoju coraz większej liczby biznesów.


Energia korzyści – oblicz to sam

Zarządzanie energią elektryczną przez magazyn energii daje korzyści w trzech wymiarach: finansowym, technologicznym oraz ekologicznym. Korzyści finansowe odzwierciedlają się w comiesięcznych niższych rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Największą rolę w optymalizacji kosztów zużycia prądu odgrywa zmiana struktury poboru energii. Jednak aby to osiągnąć, należy pobierać energię w czasie tzw. taryfowej reszty doby, kiedy jest najtańsza, a zużywać w szczytach: przedpołudniowym i popołudniowym, kiedy jest najdroższa. Skutkiem optymalizacji jest otrzymanie niższej średniej ceny energii w ciągu doby, co pokazuje wykres.





Obliczenie korzyści finansowych płynących z użycia magazynu energii jest skomplikowanym procesem. By jednak wyjść naprzeciw pytaniu: „Ile mogę zarobić na mojej energii już dziś?”, Elmech zbudował kalkulator korzyści, który pomaga przedsiębiorcom sprawdzić, ile wyniosą oszczędności i jaki będzie termin zwrotu z inwestycji. Przy okazji przedsiębiorcy mogą sprawdzić również, jaka moc i pojemność magazynu energii będzie dla nich najkorzystniejsza. Dobór urządzenia to najważniejsza czynność przy planowaniu inwestycji. Przewymiarowany magazyn nie będzie wykorzystywany w pełni, z kolei zbyt mały nie będzie dawał maksymalnych korzyści.


Bezpieczeństwo energetyczne a dotkliwe (dla portfela) konsekwencje

Stabilność dostaw energii to ważny element ciągłości pracy linii produkcyjnych, która wpływa na dochody przedsiębiorstwa oraz terminowość realizacji usług. Przerwy w zasilaniu powodują dużo większe straty niż sam przestój produkcji. Nagłe odcięcie zasilania może spowodować awarię robotów i urządzeń produkcyjnych. Kwoty oszczędności spowodowane uniknięciem awarii maszyn nie da się obliczyć i zaplanować w prognozie zwrotu, jednak ochrona ta może wielokrotnie przyspieszyć zwrot z inwestycji w magazyn energii.





Zielona energia wciąż korzystna dla biznesu

Popularnym rozwiązaniem, które zwiększa niezależność energetyczną firmy, jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Rzecz jasna, taka inwestycja daje darmową energię z promieni słonecznych, ale najczęściej jej potencjał nie jest wykorzystywany w 100%. W 2023 roku wypada 115 dni wolnych od pracy. W przypadku instalacji większych niż 50 kWp nadwyżka produkowanej energii jest sprzedawana do sieci zakładu energetycznego często znacznie taniej, niż jest później kupowana. Poprawnie dobrany magazyn energii pozwoli firmie zmagazynować energię, którą przedsiębiorstwo może zużyć w kolejnym dniu roboczym. Działanie to zwiększa potencjał finansowy całej inwestycji i de facto powoduje korzystanie z darmowej energii.


Poprawa jakości energii – prąd, który może więcej

Zakłady przemysłowe to obiekty, które w największym stopniu tracą na niskiej jakości energii elektrycznej. Jak wszystko, również energia ma swoją jakość. Najłatwiej zobrazować ją efektywnością urządzeń, czyli tym, ile urządzenie potrzebuje energii, aby wykonać daną pracę. Niska jakość energii powoduje mniejszą sprawność urządzeń oraz większe straty energii. Dwoma podstawowymi powodami niskiej jakości energii są: moc bierna i wyższe harmoniczne. Skutkują większym poborem energii czynnej, opłatami za energię bierną pojemnościową i indukcyjną oraz narażają urządzenia na częstsze awarie.





Problem niskiej jakości energii jest szczególnie istotny w przypadku wysoce zrobotyzowanych linii produkcyjnych, które są bardzo wrażliwe na niską jakość energii. Ta finalnie może prowadzić do ich awarii, a w ekstremalnych sytuacjach nawet spaleń elektroniki.
Magazyn energii Elmech jest zbudowany w oparciu o filtr aktywny Xinus, który nie tylko zarządza przepływem energii w całym systemie, ale dodatkowo poprawia parametry jakościowe. Poprawa jakości energii może skutkować nawet 10-procentowym zmniejszeniem poboru energii czynnej oraz całkowitą likwidacją opłat za pobór energii biernej. Zmniejszenie wydatków w obu obszarach może znacznie zwiększyć oszczędności, dodatkowo poprawiając bezpieczeństwo urządzeń, którego nie sposób wycenić
Między designem a użytecznością

Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną społeczeństwa rosną oczekiwania dotyczące niskoemisyjności. Energate wykracza poza schemat i daje możliwość dostosowania swojego designu do kontekstu architektonicznego otoczenia. Indywidualny projekt zewnętrznej zabudowy magazynu energii pozwala pogodzić kwestie wyglądu urządzenia z jego funkcjonalnością. Co więcej, Energate daje szanse na wprowadzenie obiektu na wyższy poziom niezależności energetycznej i bezpieczeństwa, a dodatkowo pozwala zredukować koszty zużycia energii. Energate to nie tylko przepustka do nowoczesnej energetyki i bezpieczeństwa, ale do świata użytecznego designu, który zachwyca swoim stylem, podnosząc tym samym rangę
i prestiż obiektu.


Niższy ślad węglowy

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na ślad węglowy produktu i działania związane z poprawą efektywności energetycznej swoich dostawców, co motywuje przedsiębiorstwa produkcyjne do realnego zmniejszania śladu węglowego, czyli ilości emisji gazów cieplarnianych. Polski system energetyczny w głównej mierze jest oparty o paliwa kopalne, czyli węgiel kamienny i brunatny, które są wysokoemisyjnymi, dlatego też spółki na starcie są obciążone dużym śladem węglowym. Sama redukcja gazów cieplarnianych nie wynika tylko z obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim z wartości wynikających z polityk ESG lub CSR, które są coraz częściej implementowane w strategiach działania spółek akcyjnych.





Firmy, chcąc zmniejszać ślad węglowy, powinny podjąć proaktywne działania w kwestiach energii elektrycznej i cieplnej. Do tej pory najczęściej przyjmowały pozycje odbiorcy. Pojęcie proaktywnych działań znaczy produkowanie energii na własny użytek z nisko- lub zeroemisyjnych źródeł, co w efektywny sposób przyczynia się do redukcji śladu węglowego. Chcąc w pełni wykorzystać własne źródła produkcyjne i w jeszcze większym stopniu zredukować ślad węglowy, powinny inwestować dodatkowo w magazyny energii.

Obecnie inwestycje mające na celu zmniejszenie śladu węglowego są pozytywnie postrzegane przez banki i firmy leasingowe, które chętnie finansują takie przedsięwzięcia. Przy finansowaniu zewnętrznym często zyski z inwestycji już w pierwszym roku są większe niż koszty rat. Inwestycja opłaca się nie tylko pod względem finansowym, ale również ekologicznym. Jeśli dołożymy do tego trzeci aspekt, czyli budowania bezpieczeństwa i niezależności energetycznej firmy, zobaczymy, że odnawialne źródła energii w zestawie z magazynem energii tworzą podstawy do stabilnego i zrównoważonego rozwoju spółki, co wzmocni jej pozycję na rynku.


Rachunek zysków

Koszt inwestycji w magazyn energii i własne źródło wytwórcze jest zależny od wybranego typu instalacji i od jej skali, dlatego trudno określić kwotę, nie znając tych parametrów. Z pewnością inwestycje w odnawialne źródła energii wiążą się ze znacznymi nakładami, jednak odpowiednio dobrana instalacja razem z magazynem energii mogą się zwrócić w czasie około 4–7 lat, a przez kolejne lata przynosić same zyski.

Co więcej, magazyny energii znalazły szerokie zastosowanie w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych i są nieodłącznymi elementami projektów nowoczes­nych fabryk. Wszystko ze względu na wymierne korzyści, które przynoszą. Ich liczba, jak i szerokie spektrum oddziaływania na przedsiębiorstwo tworzą fundament pod stabilny rozwój w perspektywie długoterminowej.
Pierwszym krokiem w procesie zawsze jest kalkulacja swoich korzyści. W tym przypadku najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora korzyści dostępnego na stronie www.energate.pl i sprawdzenie, ile firma może zaoszczędzić, decydując się na dopasowany do swoich potrzeb magazyn energii. To inwestycja, która zaczyna się na prognozie, a kończy się na realnej redukcji jednego z kluczowych składników kosztowych każdego przedsiębiorstwa.


Elmech-ASE Sp. z o.o.
ul. Podmiejska 5 C
83-000 Pruszcz Gdański
tel.: 58 683 41 13
tel.: 58 682 20 32
email: kontakt@energate.pl
www.energate.pl


Reklama