RELACJA Z IV KONGRESU ARMATURY PRZEMYSŁOWEJ
W dniach 05–06 października 2022 roku w Targach KIELCE odbył się zorganizowany przez Stowarzyszenie POLSKA ARMATURA PRZEMYSŁOWA IV Kongres Armatury Przemysłowej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu firm reprezentujących producentów, dystrybutorów i użytkowników armatury przemysłowej, napędów oraz uszczelnień. W Kongresie uczestniczyli również przedstawiciele urzędów państwowych, organów nadzoru, uczelni technicznych i instytutów naukowo-technicznych.
Kongres, po przerwie pandemicznej, cieszył się dużym zainteresowaniem jego uczestników. Podczas dwóch dni spotkań zebrani uczestniczyli w wykładach i panelach dyskusyjnych dotyczących stanu i perspektyw rozwoju polskiej energetyki, zapoznali się z wymaganiami dotyczącymi zasad diagnostyki, kontroli, napraw i regulacji armatury przemysłowej w świetle nowo wydanych Wytycznych UDT dotyczących armatury przemysłowej oraz z wymaganiami i rozwiązaniami technicznymi armatury związanymi z wyzwaniami klimatycznymi.
Kongres obejmował trzy bloki tematyczne:
BLOK I – Energetyka jądrowa i miks energetyczny.
BLOK II – Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego dla armatury przemysłowej.
BLOK III – Wyzwania klimatyczne.
W ramach każdego z bloków tematycznych prezentowanych było kilka referatów. Prelegentami byli zarówno praktycy, jak i teoretycy, co pozwoliło spojrzeć na omawiane problemy
z różnych perspektyw. Referaty wygłosili przedstawiciele i uznane autorytety z uczelni technicznych oraz instytutów naukowo-technicznych, w tym m.in z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Instytutu Spawalnictwa z Gliwic, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Dozoru Technicznego oraz przedstawiciele producentów armatury i uszczelnień.
Oprócz referatów merytorycznych zorganizowano również w ramach I i II Bloku tematycznego panele dyskusyjne, które umożliwiły wymianę poglądów wszystkich uczestników.
Pierwszego dnia Kongresu dyskutowano w zakresie dwóch Bloków tematycznych:
- w ramach Bloku I – Energetyka jądrowa i miks energetyczny – omówiono zagadnienia związane z polityką energetyczną Polski do 2040 roku oraz perspektywami rozwoju energetyki jądrowej jako istotnego elementu krajowego miksu energetycznego. Przedstawiono również wymagania techniczne, jakościowe i organizacyjne dotyczące armatury i rurociągów w elektrowniach jądrowych;
- w ramach Bloku II – Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego dla armatury przemysłowej – omówiono zagadnienia dotyczące zasad diagnostyki, kontroli, napraw i regulacji osprzętu ciśnieniowego kotłów i rurociągów oraz przedstawiono wyzwania stojące przed UDT w związku z uruchomieniem programu jądrowego w Polsce. Zaprezentowano i omówiono zagadnienia dotyczące poprawy sterowania przepływem cieczy w instalacjach przemysłowych.
Drugiego dnia Kongresu dyskutowano w ramach Bloku III – Wyzwania klimatyczne. Omówiono zagadnienia dotyczące wymagań i rozwiązań technicznych armatury kriogenicznej oraz przedstawiono kwestie dotyczące badań szczelności i trwałości armatury przemysłowej oraz uszczelnień złączy kołnierzowo-śrubowych w świetle wymagań aktualnych norm europejskich i amerykańskich. Blok zakończono prezentacjami sześciu firm – członków SPAP – dotyczącymi podjętych działań związanych z wyzwaniami klimatycznymi.
Pierwszy dzień Kongresu zakończył się uroczystą kolacją, podczas której w swobodnej atmosferze uczestnicy nie tylko prowadzili dyskusje będące przedmiotem referatów, ale także nawiązywali nowe znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować korzystną współpracą. Wieczór uświetnił występ artystyczny gościa wieczoru – pana Krzysztofa Daukszewicza.
W ramach Kongresu zorganizowana była również miniwystawa, na której można było zapoznać się z profilem produkcji i działalności poszczególnych firm oraz ich ofertą produkcyjno-handlową.
IV Kongres Armatury Przemysłowej to kolejne takie wydarzenie branżowe zorganizowane na tak dużą skalę przez Stowarzyszenie POLSKA ARMATURA PRZEMYSŁOWA, a organizatorzy zapowiedzieli za dwa lata, w 2024 roku, jego V edycję.
IV Kongres Armatury Przemysłowej odbywał się pod patronatem honorowym Urzędu Dozoru Technicznego i Polskiego Atomu oraz przy szerokim wsparciu czasopism i portali branżowych.