Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst  ebm papst 
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Rozporządzenie o bezpieczeństwie wyrobu


Czy pamiętamy, że w roku 2023 weszło w życie rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktu? Przepis ma zastosowanie do produktów, dla których prawo Unii nie zawiera szczegółowych, dedykowanych wymagań. Takich produktów jest dość dużo, np. worki na śmieci, świece, itp. Przepis wchodzi w życie w grudniu 2024, należy pamiętać, że kilka rzeczy jest do zrobienia....

Ogólny zamysł jest taki, że podmioty gospodarcze mogą wprowadzać do obrotu lub udostępniać na rynku tylko produkty bezpieczne.

Dalej rozporządzenie mówi, że aby to spełnić przed wprowadzeniem swoich produktów do obrotu producenci przeprowadzają wewnętrzną analizę ryzyka oraz sporządzają dokumentację techniczną zawierającą co najmniej ogólny opis produktu i jego zasadnicze właściwości istotne dla oceny jego bezpieczeństwa.

Producenci zapewniają, aby ich produkty były opatrzone numerem typu, partii lub serii lub posiadały inny widoczny i czytelny dla konsumenta element umożliwiający ich identyfikację.

Warto pochylić się nad tymi wymaganiami, gdyż w myśl rozporządzenia musimy udowodnić, że produkt jest bezpieczny.... Aby to zrobić trzeba mieć m.in. dowody na przeprowadzenie oceny ryzyka pod kątem bezpieczeństwa. Zamysł jest taki, żeby firma miała świadomość wszystkich zagrożeń dla konsumenta, oceniła ryzyko i na bazie tej oceny dobrała odpowiednie działania eliminujące ryzyko lub utrzymujące je na akceptowalnym poziomie (tj. wyrób bezpieczny dla konsumenta) i poinformowała konsumenta o określonym sposobie użytkowania wyrobu, zagrożeniach. Tutaj pojawia się też kwestia stosowania norm europejskich, polskich, bo jeśli one występują w naszej produkcji, wyrobie – to może warto je zastosować – wtedy łatwiej nam udowodnić bezpieczeństwo produktu, bo przy jego tworzeniu bazowaliśmy na normach.

Produkt też powinien być oznakowany partią, co też może wymagać konkretnych nakładów od firm, gdyż często sprzedawane produkty nie posiadają naniesionego numeru partii. Zamysł tego wymogu jest z kolei taki, że jak pojawi się problem z danym wyrobem – to poprzez jednoznaczną identyfikację będziemy w stanie go wycofać, zablokować.

Firmy posiadające system zarządzania mają łatwiej, gdyż już w ich ramach podjęły większość lub wszystkie ww. aspekty.



Anna Szymczak
MS-Consulting
ul. Warszawska 149/6
61-047 Poznań
a.szymczak@ms-consulting.pl

Reklama